Ana Sayfa Dekorasyon Uyku & Detoks

Uyku & Detoks

0

Uyku & detoks yaşamımızın üçte biri gibi büyük bir bölümün uyuyarak geçirdiğimizi ve günün veriminin, ruh ve beden sağlığımızın bu uykuya bağlı olduğunu düşünür doğru yatak seçiminin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çizmiş oluruz.

Doğru Yatak Tespiti

Doğru Yatak Tespiti

  • Kullanıcının tercih edeceği yatağı mutlaka denemesi, almaya karar verdiği yatağı da en az 5 dakika kendi uyku pozisyonunda test etmesi gerekir.
  • Bu deneme sırasında vücutlarında daha az basınç hissettikleri, omurgalarının zorlanmadığı, konforundan memnun kaldıkları yataklara yönelmeliler. Vücut kitle endeksleri büyük olanlar destek seviyesi yüksek yatakları tercih ederken, düşük olanlar çok sert ve çok destekleyici yatakları tercih etmemeliler.
  • Seçeceğiniz yatağın fazla yumuşak, sert veya küçük olmasının sağlıklı bir uykuya engel olacağını unutmayın; yatak çok yumuşak olursa vücudunuz gömülür ve sırt ağrısı hissedersiniz; yatak çok sert olursa basınç vücüdun kalçalar ve omuzlar gibi belirli bölgelerinde yoğunlaşır, rahatsızlık verir ve kan dolaşımını zayıflatabilir.
  • Yatağın çiftlerden her ikisinin konforuna da uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Vısco ya da lateks yataklar içinde yay bulundurmadığı için bu konuda tercih sebebi olabilir.
  • Yatağınızın altında kullanacağınız baza ya da karyolanın, yatak ile aynı ölçülerde olmasına dikkat edin. Böylece yatağınız kaymaz ya da taşma olmaz.
  • Visco ya da lateks yataklar, açık hücreli yapısı ve bakteriyel özelliğe sahip olması nedeniyle her zeminde size hijyen ve konfor sağlayacaktır. Yatağınızın iyi olması gerektiği kadar, sizin de yatağınıza iyi bakmanız çok önemli, çünkü insan vücudu yatağa yılda ortalama 454 gram ölü deri hücresi bırakır. Yatağın içinde bu ölü deri hücrelerinden beslenen bu mite’lar ve bu mite’ların dışkılarından beslenen bakteriler vardır. Bunlar çok hızlı ürerler ve birkaç yıl içinde yatakta sayıları birkaç milyona ulaşır. Bu canlılar alerjiye ve başka sağlık problemlerine yol açabilir.

Kaliteli Bir Uyku Deneyimi

İYİ UYU, DİRENCİNİ KORU: Gün içerisinde yapılan aktiviteler, harcanan efor ve yaşanan stres sonucunda vücut kendini yenileme ihtiyacı duyar. Uyku bu ihtiyacı karşılamanın en etkili yoludur. Ayrıca uyku sırasında vücut kendini toparlar, bağışıklığı güçlenir ve hastalıklara karşı direnci artar. Kaslar gevşer, gözler dinlenir. Kalp atışı yavaşlar, kan basıncı dengelenir. Stres azalır, beyin rahatlar. Organlar dinlenir ve kendini yeniler, enerji depolanır.

DOĞRU YATAK: Kaliteli uyku deneyimi, kendinize en uygun yatağı seçmenizle başlar. Seçeceğiniz yatağın yay sisteminden kumaşına, dolgu malzemesinden sertliğıne kadar her ayrıntısı özenle tasarlanmalı.

YÜRÜYÜŞ: Açık havada hafif tempoyla yapılan yürüyüşler hem zihni hem vücudu rahatlatır. Rahatlayan vücut mükemmel uykuya kolayca geçiş yapar.

ILIK DUŞ: Ilık duşun vücudu rahatlatıp kan dolaşımını düzenlediği kanıtlanmıştır. Bu yüzden yatmadan yarım saat kadar önce alınacak ılık bir duş mükemmel uykuya giden yollardan bir tanesidir.

DOĞRU ODA ISISI: Mükemmel bir uyku için mükemmel bir oda sıcaklığı gerekir. Ortam ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

SES VE IŞIK İZOLASYONU: Minimum ses ve ışık, maksimum uyku kalitesi. Yatak odanızı sesten ve ışıktan ne kadar izole ederseniz uykuya dalmanız o kadar kolaylaşır. Uyku kaliteniz o kadar artar.

ESKİ YATAĞINIZA NE ZAMAN VEDA ETMELİSİNİZ? Verimli bir kullanım için 7 yıllık bir kullanım süresi idealdir. Bununla birlikte; sık olarak bel ve boyun ağrısı çekmeye başlandığında, yatakta oluşan çıkıntı veya çukurlar varsa, sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız değişim vakti gelmiş demektir.

Yatak Odası Duvarları İçin En Doğru Renkler Hangileridir?

UYKUSUZLUK ÇEKENLERE; LEYLAK Lila yani leylak rengi, sinirleri yatıştırıp, zihinsel ve duygusal dünyamızda denge sağlayan; uykusuzluk çekenlere tavsiye edilebilecek ilk renk. Uyku düzenini destekler ve rüya aktivitelerini geliştirir.

HUZUR VE ŞİFA İÇİN; MAVİ Mavi; duygusal rahatlama, huzur ve barışın rengi olarak kabul edilir. Yatak odası için en uygun seçeneklerden biri olan mavi huzurlu ve konforlu bir uyku isteyenler için stres atıcı bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda ruhun şifa kaynağı olarak da bilinir. Yapılan araştırmalar beden üzerinde rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisinden dolayı yüksek tansiyonu düşürdüğünü gösterir.

YORGUN BEDENLERE; KAHVERENGİ Yeryüzünün ve toprağın görünen yüzü kahverengi, bulunduğu ortamda güven ve bedensel huzur sağlar. Ruhsal bedenin yıpranmasına izin vermeyen kahve tonları hayal kırıklığını engeller, kronik yorgunluğa iyi gelir. Uykuları düzenleyen, fizyolojik olarak migren ve baş ağrısına iyi gelen kahverengi güven ortamı oluşturur. Ayrc Bknz: Ev Boyama – Evinizi Bir Profesyonel Gibi Boyayın

Yatak Odası Dekorasyonu

Rahat hareket edebileceğiniz, gereksiz eşyalardan kaçınarak, gerektiği şekilde dinlenebileceğiniz bir alan oluşturun. Dolap kapaklarının sürgülü olmasının yerden tasarruf imkanı sağlayacağını, kapaklarda parlak ve açık renk yüzeyler ile ayna kullanımının odanızı daha ferah ve geniş göstereceğini unutmayın. Yatak odanızı dekore ederken tüm dikkatinizi mobilya ve yatağa yoğunlaştırıp aydınlatmayı es geçmeyin. Çünkü hem dekorasyon hem de sağlıklı bir uyku için aydınlatmanın önemi çok büyük. Eğer odanızda okuma köşesi yapabileceğiniz bir alan varsa bir koltuk ve sehpa üzerinde bir abajurla hem odanın atmosferini değiştirebilir hem de kendinize sakin, özel bir köşe oluşturmuş olursunuz. Karanlık bir odada uyumayı ve sabah gün ışığının odaya girmemesini tercih ediyorsanız kalın perdeler ya da blackout stor tercih edebilirsiniz. Yatak odanızın ışığı yeterliyse mekana tazelik katacak ev bitkilerine yer açabilirsiniz.

KÜÇÜK YATAK ODALARINI NASIL DAHA GENİŞ VE FERAH GÖSTEREBİLİRİZ?: Odanızı daha geniş ve ferah göstermek için en uygun çözüm eğer uygun bir duvar varsa boydan boya veya mümkün olduğunca büyük boyutlarda bir ayna kullanmaktır. Yatak odasının tarzına göre eskitme tarzda bir ayna ile çok hoş bir etki oluşturabilirsiniz. Ayna sevmiyorsanız açık ve pastel renkler ve aynı tonlarda perdeler de odanızı büyük gösterecek detaylardır.

TEKSTİL ÜRÜNLERİNİN ÖNEMİ: Nevresim takımı seçerken her şeyden önce kumaş kalitesine dikkat edilmelidir. Kaliteli ve yumuşak bir kumaşa sahip pamuklu nevresim takımları özellikle yaz ayları için idealdir. Anti-bakteriyel özelliği sebebiyle bambu içerikli kumaşlar da çok tercih edilenler arasında. Pamuk ve bambu nevresim takımı uyku esnasında kişinin terlemesini önler. Ayrıca hava geçirgenliği özelliği sayesinde cildin nefes almasını sağlar.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version