Ana Sayfa Ev Aksesuarları İdeal Ütü Seçimi Nasıl Olmalı?

İdeal Ütü Seçimi Nasıl Olmalı?

0

İdeal ütü ütü yapmayı daha konforlu hale getirmek için, yapacağınız seçimlerde, buhar gücünden ütü tabanına kadar birçok detayı dikkate almalısınız. Ayrc Bknz: Ütü Alırken En Çok Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ütü satın alırken kararınızı belirleyecek en önemli özellik ütünün buhar gücü. Buhar gücü ve basıncı yüksek ütüler elbiseleri daha kolay ütülemenizi ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Buhar özelliği zayıf olan bir ütü sizi yorar. Ütünün rahatça tutulmasını sağlayan ergonomik bir tasarım, tabandaki delik sayısı ve bu deliklerin buharı kumaşın üzerine yayması da ütüyü kolaylaştırır.

Buharlı ütü satın alırken motor gücünü belirten watt bilgisine dikkat edin. Genellikle 1600 W ile 3200 W arasında değişen değerlerde ütü bulmanız mümkün. Kırışıklık ve buruşuklukları açmak için ütünüzün yüksek watta olması daha iyi olacaktır. Ayrc Bknz: Keyifli Ütüleme Hakkında Birkaç Öneri

Kırışıklıkların kolayca açılabilmesini sağlayan sürekli buhar etkisi ütü tabanı kadar önemli bir nokta. Dakikada ütünün üretebildiği buhar hacminin minimum 40 gr/dk olması gerekir. Ürünün ekstra püskürtmede uyguladığı şok buhar miktarı ise zor kumaşlar için ütünün bir kerede aralıklarla üretebileceği buhar miktarıdır. Şok buhar miktarının yüksek olması ütü yapmayı kolaylaştırır ve hızlandırır.

Kumaşın yapışmaması, parlamaması ve üzerinde ütünün rahatça kayabilmesi için seramik tabanlıları seçebilirsiniz. Yapışmaz teflon tabanlı ütüler kumaşın yanmasını ve sararmasını önler. Çelik taban ise ısıyı eşit şekilde dağıtır, rahatça kayar ancak kumaşın yanma riski yüksektir. İlginz Çekebilir: Kurutma Makinesi Nedir Faydaları Nelerdir?

İdeal Ütü Seçerken İşinize yarayabilecek ipuçları;

  • Hızlı ve iyi bir ütü yapabilmek için buhar gücü yüksek ütüleri tercih edin.
  • Çok fazla çamaşır ütülüyorsanız buhar kazanlı ütüleri; düzenli aralıklarla ütü yapıyorsanız normal buharlı ütüleri tercih edebilirsiniz.
  • Ütünüzde kirece karşı koruyucu özellik olması ütünüzün bakımı ve uzun yıllar kullanmanız açısından önemli.
  • Anti-drip (damlamayı önleme) özelliği olup olmadığını kontrol edin. Damlama yapan ütüler kumaşların lekelenmesine sebep olur.
  • Kumaşın türüne göre program seçimini yapın. Gömlek ütülerken fıs fısla su sıkarak, gömleği nemlendirin. Böylelikle kırışık ve buruşukluklar daha rahat açılır.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version