Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Tip 2 Diyabet – Kurtulmanın Yolları

Tip 2 Diyabet – Kurtulmanın Yolları

0

Tip 2 Diyabet bu noktada fazla kilolarınız olduğunu ve kilo vermeniz gerektiğini kabul edebilir veya şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Belki de sağlıklı bir vücut kitle endeksiniz (BMI) vardır veya hastalıktan mustarip olmayan arkadaşlarınızla aynı kilodasınızdır. Bunun olanaksız olmadığını bilmeniz önemli. Obezite ve diyabet eşleştirmesi yaparken, diyabete yakalanmak için illa ki obez olmanız gerekmiyor. Birleşik Krallık, 1977 ve 1991 yılları arasında, tip 2 diyabet teşhisi konmuş kişileri kayıt altına aldı. Bu kayıtlar, o yıllardaki sıradan hale getirilmiş en büyük çaplı diyabet çalışmasıydı.

Bu kayıtlardaki ortalama BMI ağırlığı 27’ydi. Bu, kilolu sınıflandırmasının en düşük sınırıydı ve obezite sınırndan açık ara uzaktaydı. Sıradan bir tip 2 diyabet geliştiren kişilerin yaklaşık üçte biri oldukça normal BMI – 25’ten az – ağırlığına sahipti ve bu kişiler zayıf görünüyorlardı.

Günümüzde diyabet nüfusu çok daha kilolu ancak teşhis konulduğunda hastaların yalnızca %50’si obez tanımlamasına giriyor. Yani teşhis koyulan hastaların yalnızca yarısının BMI seviyesi 30’un üstünde. Geriye kalan %50 ise obez değil. Ayrıca 10 kişiden 1’i teşhis sırasında normal BMI sınıflandırmasında (25’ten az). Bu rakamlar Avrupalı beyaz nüfus için geçerli. Güney Asya ve Uzak Doğu halklarında ise, tip 2 diyabete ve normal bir BMI seviyesine sahip kişilerin sayıs çok daha yüksek.

Diyabet ve Genetiğin Rolü

Görünen o ki yağ tabakasının maksimum kapasitesini belirleyen şey genetik. Eğer yağ deponuz (kişisel yağ eşiğiniz) sınırlıysa, yağın başka yerde birikmeye başlaması için illa ki fazla kilolu olmanız gerekmiyor. Genetik kodlarınız aynı zamanda pankreasınızdaki beta hücrelerinin glikoza yanıt vermeyi bırakacağı yağ birikim miktarını da belirliyor.

Eğer diyabetiniz varsa, yağ kaynaklı hasarlara genetik olarak meyilli beta hücreleriniz var demektir. Tip 2 diyabetinizin, pankreasınızdaki yarım gramdan daha az bir yağ miktar kaynaklı olabileceğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Bu az miktarda yağ hücrelerinize işler ve onların düzgün çalışmasına ve insülin salınımı yapmasına engel olur.

Kaçış Noktanız

Bu yağ yükünü azaltmanın tek yolu, vücudunuzda biriken toplam yağ miktarını azaltmaktır. Daha da açık olursak: Tip 2 diyabetten kurtulmak sizin elinizde. Nasıl mı? Kilo vermeniz ve verdiğiniz kiloları muhafaza etmeniz gerekiyor. 1, 2, 3 yaklaşımı oldukça basit bir program.

Bir, düşük kalori diyetiyle hızla kilo verin; iki, sarıdan yemekleri belli bir süre içinde teker teker tüketmeye başlayın; üç, kilo kaybınızı uzun vadede muhafaza edin. Hızlı kilo verme evresinden sonra doğrudan normal beslenmeye dönüş, “yavaş ve yayılmış” diyet önerilerinden oldukça farklı. 1, 2, 3 yaklaşımına göre kilo vermek ve verilen kilolar uzun vadede muhafaza etmek birbirinden oldukça ayrı iki aktivite. Gerçekleştirilen kaliteli çalışmalar, belli bir zaman dilimi içerisinde yoğun ve hızlı zayıflama diyetine başlamak yalnızca etkili değil, aynı zaman oldukça motive edici.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version