Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Planlı Tasarruf Nedir İpuçları Nelerdir?

Planlı Tasarruf Nedir İpuçları Nelerdir?

0

Planlı Tasarruf; Kendinize ayırdığınız birkaç saatiniz ya da sadece 15 dakikanız varsa her şeyi doğru planlamak için hızlı düşünün. Çocuklar, ev işleri, iş hayatı derken yoğun tempo da dağılıp gidiyorsunuz. Oysa tasarruf ve para işleri ciddi ve dikkatli olunması gereken konular. Sadece birkaç dakika ya da saati doğru kullanarak ev bütçesini düzenleyebilir ve kişisel birikimlerinizi yönlendirebilirsiniz.

15 Dakikada Planlı Tasarruf

Hedeflerinizi Belirleyin

Tasarruf hedeflerinizi sıralayın. Kart ödemelerinizi yazın ve elinizde kalan miktarı belirleyin. Yapılacaklar listesi hazırlarsanız küçük ev tadilatları için ne kadar harcama yapabileceğinizi ve ne kadar para artırdığınızı da görmüş olursunuz.

tasarruf ipuçları

Kredi Limitlerinizi Kontrol Edin

Kredi kullandıysanız kalan ödeme ve limitleri düzenli takip edin. Bunun için sadece birkaç dakika yeterli. Bankaların online işlemler adımından başvuru, kalan borç ve limitler tek tuşla öğreniliyor.

Gelecek Birikimlerini Öğrenin

Uzun zamandır çalışıyorsanız emekliliğinize ne kadar kaldığını, alacağınız tazminat ve aylık maaşınızı online hesaplayarak gelecekte bütçenize ne kadar katkı olacağını öğrenebilirsiniz. Bunun için sgk.org adımından yerinizden kalkmadan öğrenerek işinizi kolaylaştırın. Ayrıca https://net-brut.com/ bölümünden de istifa ettiğinizde ihbar ve kıdem tazminatlarınızı öğrenebilirsiniz. Doğru adresleri kullandığınız da tüm bunlar için harcayacağınız zaman sadece 15 dakika.

1 Saatte Planlı Tasarruf

Gözden Geçirin

Aynı banka, danışmalık şirketi veya sigortacıyla çalışmak yüksek faturalar ödemekten kurtarır. Karar vermeden önce karşılaştırma sitelerinde gezinerek doğru markaları tercih etmek. Bunu sizin için yapan online siteleri ziyaret etmeniz yeterli. Kimi sigorta firmasının sitesinde karşılaştırma tabloları da bulunuyor. Böylece kazanacağınız miktarla belki de evin bütçesine katkıda bulunursunuz.

Bir Gecede Planlayın

Hesap makineleri ve online siteler çok romantik olmayabilir ama eşler arasında en istenmeyen diyalog finans ve yatırımlar. Çünkü çiftlerin yüzde pek çoğu şahsi borçlarını eşinden gizliyor. Bu konuyu paylaşacak bir eşiniz yoksa bir danışman ya da bu işleri iyi anlayan yakın bir arkadaşınızdan yardım alın. Bunun için sadece bir saatlik akşam yemeği hem keyifli, hem de karlı olacaktır.

2 Saatte Planlı Tasarruf

Evrakları Düzenleyin

Düzenli olmak pek çok şeyi çözümler. Kredi başvuruları, aylık ödemeler, kart ekstreleri, banka hesapları, dekontlar vs… Her şeyi senelik ve aylık olarak bölün ve klasörleyin. Aynı işlemi sanal ortam da da uygulayın.

Bütçeyi Düzenleyin

Aylık ve yıllık harcamalarınızı kayıt altında tutun. Aylık kazanç ve ödemeleri yazın, gelen para/giden para karşılaştırmasıyla birikim miktarını hesaplayın. Gelen gidene göre azalmışsa tasarruf etmeniz gereken kalemleri belirleme vaktidir. İlginizi Çekebilir; Bütçeyi Neden Aştığınızı Hiç Düşündünüz mü?

Borçları Düzenleyin

Kredi kartını düşük faiz oranlı harcamalar için tercih edin. Karttaki “asgari ödeme” miktarını kullanmayın. Çünkü %19 faizli 2000 TL.’lik borcun her ay %5’lik asgari ödeme miktarı ödendiğinde borç toplamı dokuz yılda biter,

Cari Hesapları Düzenleyin

Vadesiz cari hesaplarınızı tasarruflu bir banka hesabı altında toplayın. Böylece bırakın bankanız sizin adınıza para biriktirsin, siz ödemelerinizi yaptıktan sonra da hesabınızda para kalsın. İlginizi Çekebilir; Farklı Depolama Çözümleriyle Alandan Tasarruf edebilirsiniz.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version