Ana Sayfa Dekorasyon Tadilat Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Tadilat Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

0
Tadilat Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Tadilat; İçinde yaşadığınız ya da satın aldığınız evi yenilerken tadilata başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar var.

Ev yenileme planını bir iş planı olarak ya da sıfırdan başladığınız bir proje olarak düşünmelisiniz. Evinizi belirli bir bütçe içinde en kusursuz şekilde yenilemenin anahtarı öncelikle tüm süreci etkin bir biçimde planlamaktan geçiyor.

PLANLAMA

Tadilatın en kolay görünen ama aslında en zor kısmı planlama. Doğru planlama ile her şeyin yolunda gittiği ve sorun yaşamadığınız bir yenileme projesine imza atabilirsiniz. Tadilat planınızı yaparken göz önünde bulurdurmanız gereken şeyleri mutlaka notlar alarak ve liste çıkararak belirlemeli ve planı bunlara göre yapmalısınız.

BÜTÇELEME

Herkes evini en ekonomik şekilde yenilemek ister. Ama tadilat masrafları ilk etapta düşündüğünüzden çok daha fazlasına mâl olabilir. Bunun için de tadilata girişmeden önce toplam harcama gereksinimlerine ve bütçe sınırına karar vermeniz çok önemli. Kalitesiz malzemeler kullanmak size daha ucuza mal olacakmış gibi görünse de aslında tadilat sürecinde sorun çıkarabilir ve bunun için de tadilata ayıracağınız zaman uzayabilir. Bu da işçilik ücretleri ve zaman açısından size daha pahalıya mâl olan bir yenileme süreci doğurabilir. Bu yüzden iyi bir araştırma yapın ve gerçekçi bir maliyet hesaplayın.

ARAŞTIRMA

Araştırmaya başladığınızda önünüzdeki seçeneklerin sayısına siz de şaşıracaksınız. Lüks bir mağazadaki bir aydınlatmanın aynısını internet sitelerinde çok daha ekonomik bir fiyata bulabilirsiniz. Bu nedenle, tadilat sürecinde kullanılacak malzemeler, kapı ve pencere gibi iç mimari unsurları, boya, tamamlayıcı akesuarlar ya da tadilat sonrasında kullanacağınız mobilyaları ilk gördüğünüz yerden almak yerine ilk önce mağazalar ve internette araştırın. Sonrasında da fiyatlarını karşılaştırın. Neyi nereden alacağınızı bir yere not edin. Böylece çok daha ekonomik bir bütçeye alışveriş yapabilirsiniz.

PROFESYONELLERLE ÇALIŞIRKEN

Tadilat sürecini tek başınıza yapabileceğinizi düşünseniz de eğer kapsamlı bir tadilata kalkışacaksanız profesyonel iç mimarlar size çok daha ekonomik ve zahrnetsiz bir tadilat süreci sunabilir. Hatta eski ya da müstakil bir ev aldıysanız, bir iç mimarla çalışmak sizin için çok daha uygun olacaktır. Çünkü bir iç mimar tadilat için yönetmeliklere uygun gereklilikleri ve evin mimari yapısını bozmayacak değişimleri görebilir ve buna uygun bir tasarım ortaya çıkarabilir. Eğer bir profesyonelle çalışmaya karar verirseniz seçeneklerinizi değerlendirir. İstek ve ihtiyaçlarınızı en iyi anlayan firmayı bulmak için araştırma yapın. Daha önce tadilat yaptıran arkadaşlarınız varsa onlara danışın. Baktığınız firmaların yaptığı çalışmaları inceleyin ve soruşturun.

İŞLERİ BÖLÜN

Yapacağınız tadilatları planlarken sadece evin bütününe dair olan plana odaklanmayın. Küçük parçaları da dikkate alın. Tadilat sürecinin yönetimini kendiniz yapacaksanız her datayı takip edebilmek için evinizi parçalara bölün. İlk önce her odanın ihtiyaçlarını ayrı ayrı belirleyin. Sonra evin tamamına yönelik ayrıntıları tespit edin. Bu işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu planlamayı yaparken örneğin banyo için bir tadilat listesi oluşturacaksanız tek tek tesisat, duvarlar, banyo dolaplar, vitrifiyeler ve bataryalar, zemin döşemeleri, aydınlatmalar ve kapı gibi temel unsurları kontrol edin. İhtiyaçlarınızı belirleyin. Mutfak için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Salonda ise önce oturma düzenini belirleyip temel unsurları kontrol ederek listenizi hazırlayın.

İlginizi Çekebilir; Mutfak Dolabı Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version