Ana Sayfa Dekorasyon Sonbahar Şöleni

Sonbahar Şöleni

0

Sonbaharda keyifle keşfederken, doğanın renkleriyle ön plana çıkan sonbahar şöleni rotalarını sizler için seçtik. Doğanın renkliliği ve doğal yaşamı yakından deneyimlemek için, şimdi yola çıkma zamanıdır!

Şavşat Artvin

Şavşat Artvin

Bundan 4-5 yıl öncesine kadar sadece meraklı ve bölgeyi bilen fotoğrafçıların gittiği bir sonbahar rotası idi. Biz de 4 yıl önce bölgeye ilk sonbahar turumuzu gerçekleştirdik. İlk düşündüğümüz, yaz aylarında sürekli bölgede olmamıza rağmen neden daha önce sonbaharda gelmediğimiz oldu.

Geniş vadileri ve ağaç çeşitliliği ilerlediğiniz yol boyunca her virajdan sonra size farklı bir güzellik sunacak. Şavşat Karagöl, çevresini saran geniş ve iğne yapraklı ağaçları ile farklı bir güzellikte. Maden ve Meydancık Köyleri kolay ulaşılabilir ve arkalarındaki yüksek tepelerle sizi İsviçre’de olduğunuza inandıracak. Papart Vadisi bir renk paleti gibi. Yukarı Koyuldu Köyü’ndeki küçük Rutav Gölü belki yaz aylarında ilginizi çekmeyebilir fakat sonbahar renkleri içindeki mavi nokta inanılmaz güzellikte. Ve günbatımı, her akşam aynı filmi izliyor gibisiniz ama daha önce seyretmemiş gibi keyif alıyorsunuz.

Küre Dağları ve Kastamonu Kanyonları

Küre Dağları ve ormanları bilinen ve ülkemizin en güzel sonbahar rotalarından biri. Bu uçsuz bucaksız sonbahar örtüsü içindeki kanyonlar, son yıllarda yapılan ekoturizme katkı sağlayan ve doğaseverlerin ulaşımını kolaylaştıran yol ve teraslarla daha cazip olmaya başladı.

Pınarbaşı Horma Kanyonu içinde yapılan ahşap yürüyüş yolu ülkemiz ve hatta dünyadaki en güzel örneklerden biri. Doğaya zarar vermeden yapılan bu ahşap yol 3 km uzunluğunda ve kanyon bitiminde Ilıca Şelalesi’ne ulaşıyorsunuz. Normalde sadece canyoning sporcularının geçebileceği kanyon böylece doğaseverlerin görebileceği hale getirildi.

Bölgenin diğer meşhur kanyonlarından Valla Kanyonu ise dünyanın en derin ikinci kanyonu olma ünvanı ile ön plana çıkıyor. Bu konuda bir araştırma yapılmasına inansak da kanyonun güzelliği ve terasa çıktığınızda hissedeceğiniz derinlik hissi tartışmasız çok güzel.

Çatak Kanyonu cam terası da bölgenin görmeniz gereken manzara noktalarından. Tüm bunların dışında doğa ve yürüyüş severler için pek çok parkur bulunan Küre Dağları’nı sonbahar rotanıza ekleyin.

İğneada Longoz Ormanları

Kırklareli ilimizin Karadeniz sahilinde yer alan İğneada, ülkemizin 4 longozundan en büyüğüne ev sahipliği yapıyor. Belki de büyüklüğü sebebi ile biyolojik çeşitliliği de hayli kalabalık. İçerisinde 5 göl, 544 çeşit bitki, 46 tür canlı, 25 cins sürüngen, 50 tür memeli, 30 çeşit tatlı su balığı, 20 tür deniz balığı ve 219 çeşit kuş barındıran longoz ormanları bu çeşitlilik içinde bulunan farklı ağaç türleri ile sonbahar manzaranızı oluşturacak. Longoz ormanı içinde yürüyüşler yapabilir, Mert Gölü’nde kanoya binebilir, denize girebilir, kamp kurabilir ve harika sonbahar fotoğrafları çekebilirsiniz.

Likya Yolu

Nedense Likya Yolu ilkbahar rotası olarak görülür. Halbuki sonbahar, havalar serinlediği için yürüyüşün kolaylaştığı, hala denize girilebilen ve sarı yaprakların örttüğü patikalarda hışırtılı yürüyüşlerin yapılabileceği harika bir mevsimidir.

Faralya merkezli yürüyüşler yapabileceğiniz Batı Likya, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Kayaköy gibi yürüyüş parkurları ile harika günbatımları yaşayabileceğiniz bir bölge. Doğuda ise Çıralı var. Burayı da Doğu Likya olarak adlandırıyoruz. Buranın da gündoğumu bir harika. Gelidonya Feneri, Maden Koyu, Yanartaş, Olimpos, Tahtalı gibi yürüyüş rotaları, içinden tarih ve arkeoloji geçen sonbahar rotalarınızı oluşturacak.

Fırtına Vadisi

Karadeniz ve özellikle Rize ilindeki Fırtına Vadisi tüm yaz boyunca yoğun bir turist akımına uğrar. Eğer yüksek yayla ve göllere yürüyüşler yapmıyor araçla gidilen popüler yerlere gitmeyi tercih ediyorsanız bu kalabalık bazılarınızı rahatsız edebilir.

Halbuki sonbahar ayları daha doğrusu eylül ortasından ekim sonuna kadar olan dönem Karadeniz’in en sakin, en yağmursuz ve yeşil ile sonbahar renklerinin birbirine karıştığı enfes bir zaman. Şimdi diyeceksiniz ki sonbahar ve Karadeniz yağmurdan başımızı dışarıya çıkaramayız! Ancak realite öyle değil. Herkes Karadeniz’in en yağmurlu döneminde yani yazın Karadeniz’e gelip en yağmursuz dönemini yağmur yağar korkusu ile kaçırıyor. Bu bahsettiğimiz zaman aralığı yağmursuz, sakin, aşağı kesimler ve yaylalarda sonbahar renklerini görebileceğiniz, yüksek zirvelerde kar görmeye başlayacağınız bir dönemdir.

Bize göre Karadeniz’in en güzel zamanıdır. Her yere gidebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, renklerin coşkusunu doyasıya yaşayabilirsiniz.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version