Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Şeker İsteği Nasıl Durdurulur?

Şeker İsteği Nasıl Durdurulur?

0

Şeker iştahının arkasındaki bilimi açıklıyor ve tatlıya düşkünlüğünüzü kontrol altına almak adına altı basit yöntem sunuyoruz. Mükemmel derecede doyurucu bir yemek yedikten sonra neden genellikle tatlı bir şeyler isteriz? Kahvaltıdan sonra fazladan bir parça reçelli ekmek, öğle yemeğinden sonra bir bisküvi veya akşam yemeğinden sonra çikolata, dondurma ve diğer tatlı şeker isteği kontrol edilebilir. Bunun için ana öğünlerdeki yiyecek seçimlerinizi ve yemekle ilgili davranışlarınızı değiştirmeniz gerek. Öğünler atıştırmalıkları ve şeker isteğini yenmek için altı strateji ortaya koyuyoruz. Böylece beyninizi yiyecekler hakkında sağlıklı düşünmek için eğitebilirsiniz.

Diyetleri Bırakın

Ciddi kalori kısıtlaması, enerji yoğun gıdalar için istekleri körükleyebilir ve bu isteklere teslim olursanız, aslında gelecekteki istekleri de teşvik edersiniz. Dengeli bir beslenme, ara sıra tatlı ikramları içeren sağlıklı, sürdürülebilir bir yaklaşımla ilgilidir. Yemekle ilgili dilinizi değiştirin. Çikolata ve tatlıları tanımlamak için “kötü” veya “yaramaz” gibi olumsuz kelimeler kullanmaktan kaçının. Bu yiyeceklerin etrafında ki suçluluk duygusunu kaldırdığınızda, onlardan daha çok zevk alacak ve onları daha az tüketeceksiniz.

Hormonlarınızı Sıfırlayın

Midenizin beyninize doyduğunu söylemesinin bir yolu, iştah düzenleyici hormon olan leptindir. Ama aşırı kilolu veya obez olmak, sizi leptine dirençli hale getirebilir. Bu, iştahı bastıran sinyallerin beyninize ulaşmadığı anlamına gelir. Bu nedenle tok olsanız bile aç hissedersiniz. Ama beslenme düzenini değiştirmek leptin seviyenizi etkiler. Aslında, araştırmalar daha sağlıklı diyetlerin leptin seviyelerinizin size karşı değil, sizin için çalışmasını sağlamaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Tüm öğünlerinizi ve atıştırmalıklarınızı beş temel besin grubundan çeşitli yiyecekleri içerecek şekilde planlayın: Meyveler, sebzeler, tahıllar, yağsız, et ve süt ürünleri.

Lezzeti Artırın

Lezzetli, dengeli yemekler yerseniz, öğünler arasında iştahınızı yönetmek daha kolay olur. İyi bir protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ dengesi ile lif oranı yüksek bir beslenmeyle daha uzun süre tok hissedersiniz. Öğle yemeği için salata fikri size yeterli gelmiyorsa, üzerine kavrulmuş fındık, kavrulmuş sebzeler veya ufalanmış beyaz peynir gibi lezzetli malzemeler ekleyin. Üzerinde de biraz zeytinyağı gezdirin. Çorba, daha fazla lifli sebze yemenin bir başka lezzetli ve doyurucu yoludur. Her öğünde tabağınızın yarısını farklı renkte sebzelerle doldurun.

Açlık Dalgasını Yönetin

Uzak durmanız gereken yiyecekleri görmek veya koklamak onları karşı konulmaz hale getirebilir, ama bu kısa süreli bir durumdur. İştahı frenlemeye yardımcı olmak adına bunun farkında olun ve bunun sürmeyeceğini bilin. Onu geçersiz kılabilirsiniz! Kendinize gerçekter aç olup olmadığınızı veya tatlı özleminin aslında sıkılmanın, yorgunluğun veya üzülmenin bir sonucu olup olmadığını sorun. Her yemeği tatlı bir şeylerle bitirme alışkanlığını kırmak için, nane veya zencefil çayı ile damağınızı temizleyin. Bir parça tatlı bir taze meyve de yeterli olabilir.

Atıştırmalıklara Dikkat Edin

Atıştırmalıklar beslenmenizi sağlıklı hale getirebilir veya tam tersi olabilir. Atıştırmalıklarınızın iyi niyetinizi boşa çıkarmamasını sağlamak için, minimum düzeyde işlenmişleri tüketin. Çalışma masanızın çekmecesinde bulunan bisküvi ve çikolatalardan kurtulun. Sağlıklı atıştırmalıklar arasında taze meyve, çiğ sebze çubukları ile humus, yoğurt veya bir avuç tuzsuz kabuklu yemiş tercih edebilirsiniz. Yüksek lifli müsli barlar da ideal bir seçenek. Şekerli bisküviler yerine yatıştırıcı bir bitki çayı içmek daha sağlıklı olacaktır. Her ara öğünde sağlıklı yağlar, protein veya lif kaynağı tüketin bunlar sizi tok hissettirir. Sağlıklı bir atıştırmalık için evinizi fındık ezmesi, avokado, fındık, kepekli kraker, çiğ sebze çubukları yapabilecek sebzeler ve taze meyveler ile doldurun.

Sizi Tetikleyen Yiyecekleri Bilin

Sadece en sevdiğiniz yiyecekleri düşünmek bile bir takım fizyolojik tepkileri harekete geçirebilir. Bunlar insülin hormonunda bir artışa yol açar. Daha sonra kan şekeri seviyeniz düşer ve bu da sizi acıktırır. Sonunda gerçekten ihtiyacınız olmasa bile belirli bir yiyeceğe ihtiyacınız olduğunu düşünürsünüz. Canınız atıştırmalık çektiğinde, kısa bir yürüyüş için dışarı çıkın veya başka bir hızlı, kolay dikkat dağıtan şey bulun. Tatlı özlemi 20 dakika içinde geçmediyse, kendinizi yoksun hissetmemek için küçük bir porsiyon yiyin.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version