Ana Sayfa Dekorasyon Saatchi Gallery – Modern Sanatın Fenomeni

Saatchi Gallery – Modern Sanatın Fenomeni

0

Saatchi Gallery, 27 yıl önce Londra’da kurulan modern sanatın en önemli temsilcilerinden biri. Galerinin sanatçılarından Dominique Hoffer, Jennifer Maidment ve Kate Knight ise eserleriyle bize ilham veriyor. Hikaye, Irak asıllı İngiliz ve reklamcı olan Charles Saatchi’nin yakın arkadaşı. Ross Cramer ile birlikte 1971 yılında Saatchi&Saatchi adıyla bir danışmanlık şirketi kurmasıyla başladı.

Saatchi ailesinin resim tutkusu, karısının Charles Saatchi’ye aldığı Sol Le Witt tablosu ile birleşince koleksiyoner kimlikleri ön plana çıktı. Sansasyona dayalı koleksiyonculuğuyla kısa zamanda yine çok dikkat çekti. Saatchi Gallery, ilk yıllarda Andy Warhol, Cy Twombly, Richard Serra, Brice Marden, Bruce Nauman, Donald Judd, Jeff Koons ve Philip Guston gibi pek çok ünlü ismi bünyesine kattı.

Genç Sanatçılara Destek

1988 yılında Londra’da Damien Hirst’in bir araya getirdiği, aralarında Goldsmith College öğrencilerinin de bulunduğu genç sanatçı topluluğundan oluşan “Freeze” adlı sergi. Saatchi’nin dikkatini çekti ve parayı genç İngiliz sanatçılara yatırmaya karar verdi. “Young British Artists” olarak tanımlanan grubu destekleyerek, onların dünya çapında tanınmalarını sağladı. Sanat piyasasını yönlendirmeye başlayan Saatchi, böylece satılmayan güncel işlere yeni bir alan açmış oldu.

Küreselleşen Sanat

2008 yılında “Your Gallery on Saatchi Website” isimli yeni bir ağ ile sanatsal faaliyetlerini tüm dünyaya açarak sürdürmeye karar verdiğinde de büyük olay yarattı. Çünkü bu ağ, küreselleşmenin en iyi örneğiydi. Tüm dünyadan sanatçıların tek sayfada buluşması, çalışmalarının ve biyografilerinin de bulunmasıyla tüm sınırlar ortadan kalktı.

Saatchi Gallery Hakkında Kısaca;

Saatchi Galerisi; Ekim 2008’de Çin’in yeni sanatına adanmış bir sergiyle Chelsea’nin King’s Road’daki York HQ binasındaki 70.000 fit karede açıldı. Saatchi Gallery’nin çağdaş sanatı mümkün olan en geniş kitleye ulaştırma hedefinin bir parçası olarak geçici, küratörlü sergiler de dahil olmak üzere tüm şovlara ücretsiz giriş, galerinin önde gelen çağdaş sanat müzayede evi Phillips de Pury & Company ile kurumsal ortaklığıyla sağlandı.

Galeri ayrıca Saatchi Online ile sanatçıların çalışmalarını ücretsiz sergilemeleri ve satmaları için özel bir alan adı da içeriyor. Bu alan adı, Saatchi Online Magazine’in haftalık eleştirmenlerinden seçilen ve kazanan Showdown sanatçılarının dönüşümlü bir şekilde çalışmalarını sunmalarını sağlıyor. Saatchi Galerisi her zaman çağdaş sanat için yenilikçi bir forum sağlamayı, büyük ölçüde görünmeyen genç sanatçıların veya çalışmaları nadiren veya hiç İngiltere’de sergilenmemiş olan uluslararası sanatçıların çalışmalarını sunmayı amaçlamıştır.

Çağdaş Sanat Sergisi

İngiltere’de çağdaş sanatın genel farkındalığı ve ilgisi geliştikçe, çağdaş sanat sergisi izleyicileri son on yılda büyük oranda arttı. Saatchi Galerisi on sekiz yıl önce ilk açıldığında, yeni sanatçıların çalışmalarını görmek için galeriyi arayan sadece çağdaş sanata özel ilgi duyan insanlardı. Ancak seyirciler yıllar içinde istikrarlı bir şekilde inşa edildi ve galeri şimdi yılda 600.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlıyor ve 1.000’den fazla okul öğrenci ziyaretleri düzenliyor.

Saatchi Galerisi, The Observer, Sunday Times, Evening Standard, Sunday on Independent ve Time Out gibi çeşitli şovlarda medya sponsorlarıyla çalıştı. Saatchi Galerisinde sanatlarını gösteren birçok sanatçı, sadece genel halka değil, aynı zamanda ticari sanat dünyasına ilk kez eserlerini sergileme imkânı buluyor. Bu sanatçıların çoğuna daha sonra uluslararası olarak galeriler ve müzeler tarafından şovlar sunulur, böylece galeri genç sanatçıların kariyerlerini başlatmaları için bir sıçrama tahtası görevi görür.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version