Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Rutubeti ve Nemi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Rutubeti ve Nemi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

0

Rutubeti ve nemi önlemek için; Ev ve binaların duvarlarının kuzey tarafına bakan kısımlarının ısı geçişi sırasında tavanlarda bıraktığı su olayı rutubet demektir. Ev dekorasyonunda istenmeyen bir durumdur ve rahatsız edicidir. Rutubetin önüne geçmediğiniz zaman ilerleyerek küf, mantar yosun gibi oluşumlara neden olursunuz.

Rutubeti Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler;

 • Rutubet yayılan kısımlarda boyalar dökülmeye başlamış ise ilk olarak bu bölgeleri bir eşya yardımı ile kazıyıp temizlemeniz gerekir. Daha sonrasında duvara 1.5 cm kadar kalınlıkta bir strafor yapıştırma harcını uygulayın.
 • Duvara yapıştırılan straforun üstünü kaplamak için mala kullanarak sıva harcını sürün.
 • Sıva harcını duvara iyice sürdüyseniz straforu duvardan kaymaması için mala ile sıva filesi yapıştırmak gerekir.
 • Son kat yapılan sıva harcı iyice kuruyunca sıva esnasında oluşan hata ve fazlalıkları zımpara ile düzeltin sonra emiciliği az seviyeye indirmek için astar sürmeniz tavsiye olur.
 • Astar işlemi de bittikten sonra rulo fırça yardımı ile duvar ya da tavanı boyayınız. Boya kuruduktan sonra ikinci kez üzerinden geçin.
 • Bu adımlar sayesinde rutubeti önlemeniz mümkün olabilir.
Evde Oluşan Nemlenme ve Kontrol Altına Almak

Evinizdeki aşırı nem hasara yol açabilir ve zararlı küf ve küf oluşumunu teşvik edebilir. Nemi nasıl azaltacağınızı ve neden olduğu sorunları nasıl önleye bileceğinizi öğrenmelisiniz.

Sıcak nemli hava serin bir yüzeye temas ettiğinde nem su damlacıklarına dönüşür. Pişen yemeklerin buharı, banyoda oluşan buhar, çamaşır kurutma ve bulaşık yıkama gibi aktiviteler havada ki nem miktarını katlıyor. Havalandırması olmayan doğal gaz veya gaz yağı ile çalışan cihazlar gibi bazı ısıtma cihazları da evinizdeki nemi arttırır. Kış aylarında, uygun yalıtımı olmayan pencereler, duvarlar ve kapılar ise evde ki ortak serin yüzeylerdir.

Yalıtımsız soğuk su boruları yaz aylarında serin yüzeylere örnektir. Bu yüzeylerde damlacıklar birikebilir ve duvarlara, pencerelere ve yapısal bileşenlere akabilir. Boya üzerinde çürümeye ve soyulmaya neden olabilir. Ayrıca küf ve küf gelişimi için iyi bir ortam sağlar. İlginizi Çekebilir; Tozlanan Ev Eşyaları Hakkında Bilmelisiniz!

Peki İç Mekan Neminin Kontrolü Nasıl Yapılır?

Nem biriktiğini gördüğünüzde, hemen kurutun ve sorunun kaynağıyla ilgilenin. Nem birikimini kontrol etmenin iki temel unsuru, serin yüzeyleri en aza indirmek ve nemi azaltmaktır. Kapı ve pencere yalıtımı, iç mekanı soğuk dış havadan ayırarak kışın serin yüzeyleri en aza indirir. Çift ve üçlü camlar ise, camın iç kısmını soğuktan yalıtır. Nemi azaltmanın yanı sıra, bu iyileştirmeleri eklemek evinizi yıl boyunca enerji tasarruflu hale getirecektir.

Pencere kullanımına da dikkat edin. Kışın perdelerin ve panjurların açılması, soğuk havanın iç cama ulaşmasını sağlar. Bazı yoğunlaşmalar meydana gelebilir, ancak iyileştirilmiş havalandırma nemin birikme olasılığını azaltır. İlginizi Çekebilir; Hızlı Temizlik Yapmanın 5 Altın Kuralı

Yalıtımlı Soğuk Su Boruları

Yalıtımlı soğuk su boruları sıcak havalarda ortak bir soğuk yüzeyi ortadan kaldırır. Düz ve açılı manşonlar borularınıza yalıtım sağlar. Manşonları kaydırın ve yarıkları ve derzleri koli bandı ile kapatın. Isıtma ve soğutma sistemleriniz de evdeki nemi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Gaz ve elektrikli fırınlar kuru ısı ile nemi azaltır. Klima, soğudukça havadaki nem seviyesini düşürür. İyi hava akışı sağlamak için blok aralarını açık tutun ve sistemlerin düzgün çalıştıklarından emin olmak için düzenli olarak kontrol edin ve bakımlarının yapılmasını sağlayın.

Yalıtım, enerji verimliliğini artırır ve nemli havanın eve girmesini önler, ancak aynı zamanda nemin evden çıkmasına izin veren hava değişimini de azaltır. Banyo havalandırma fanları, dışarıya doğru havalandırılan kanallı mutfak davlumbazları, duş, banyo, çamaşır kurutma, bulaşık yıkama ve pişirme gibi aktivitelerin oluşturduğu nemi giderir. Cihazları toz, lif, yağ veya verimli çalışmasını engelleyebilecek herhangi bir şeyden uzak tutun.

Rutubeti ve Nemi Önlemek İçin Diğer Basit Yolları Şunlardır:

 • Mümkünse, pişirme sırasında tencerelerin kapaklarını kapalı tutmak.
 • İyi hava sirkülasyonu sağlamak için oda kapılarını açık bırakmak.
 • Yakacak odunların dışarıda depolanması.
 • Akvaryum örtüleri kullanmak.
 • Yüksek nem sizin için büyük bir problemse eğer, ve sıraladığımız bu yöntemlerle üstesinden gelemezseniz, nem giderici ile havadan nemi alın.
 • Çamaşır odaları, bodrum katları, banyolar ve klimalı olmayan veya hava sirkülasyonu yetersiz olan her oda nemden payını alır. Geleneksel nem alma cihazlarından daha az enerji tüketen ENERGY STAR® onaylı modelleri kullanmaya çalışın.

Nemli hava yoğuşma sorunlarına yol açar, ancak çok kuru hava rahatsız edici veya sağlıksız olabilir. Evinizdeki nem seviyesini yüzde 30/50 arasında tutmaya çalışın. İç mekan nem seviyelerini ölçen bir cihaz satın alabilirsiniz. İlginizi Çekebilir; Mutfak Temizliği İçin Pratik Bilgiler!

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version