Ana Sayfa Dekorasyon Robot Süpürgeler Hakkında Merak Edilenler

Robot Süpürgeler Hakkında Merak Edilenler

0
Robot Süpürgeler Hakkında Merak Edilenler

Robot süpürgeler Nedir, Ne Değildir?

Piyasada toz torbalı, dik tip, su torbalı veya yeni nesil robot süpürgeler gibi bir çok farklı tipte elektrikli süpürge mevcut. Covid-19 pandemi döneminde evde geçirilen sürenin artmasıyla birlikte herkes günlük ev temizlikleri için daha pratik çözüm arayışına girdi. Tabi bu durum robot süpürge talebinin oldukça artmasına neden oldu.

Hayatımıza gireli çok olmamasına rağmen bi hayli ilgimizi çeken teknolojik ürünlerin başında robot süpürgeler geliyor. Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte robotik teknolojiler de çok hızlı gelişmeye başladı. Genellike yuvarlak formda görmeye alışık olduğumuz robot süpürgeler, yerdeki kirleri süpürmekle kalmıyor, yerleri siliyor hatta paspas bile çeken modeller günümüzde mevcut. Yoğun çalıştığı için evi süpürmeye vakit bulamayan, bebeği veya evcil hayvanı olan kimseler için çok uygun olan bu teknoloji harikası robot süpürgeleri satın almadan önce biraz araştırmakta gerekiyor. Biz sizin için araştırdık ve bir çok başlık altında detaylandırdık.

Bu Robot Süpürgeler Gerçekten Temizliyor mu?

Doğal olarak alışık olduğumuz yüksek emiş gücü olan klasik elektrik süpürgeleri kadar derinlemesine temizlik yapamıyorlar. Ancak yerlere dökülmüş olan saçları, kedi köpek gibi evcil hayvanların tüylerini, yemek kırıntılarını ve tozları tamamen temizlediğini söyleyebiliriz.

Avantajlarını saymakla bitmiyor. Bu süpürgeler sahip oldukları yüksek verimli partikül emilin filtreleriyle partikül maddeleri emerek sağlıklı bir ortam vadediyor ve toz, polen, yün parçacıkları gibi alerjenleri de ortamdan hızlı bir şekilde uzaklaştırıyor. Süpürgeler bir çok sensör sayesinde ev içerisinde haritalama yapabiliyor ve belirli aralıklarla sürekli çalışıyor, otomatik olarak şarj istasyonuna dönerek kendini şarj edip temizliğe ara vermeden devam ediyor. Bu özellikleriyle evde kimse yokken bile evler hep temiz kalıyor.

Robot Süpürgeler En Çok Kimler İçin Fayda Sağlıyor?

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlara baktığımızda anlıyoruz ki; robot süpürgeler evcil hayvanlarımızın tüylerini toplamak konusunda üstün başarı sağlıyorlar. Tüm evcil hayvan sahiplerinin bu konuda memnun olduklarını belirtelim. Ayrıca bebeği olan aileler evlerinin temizliğine ekstra dikkat ettikleri için robot süpürge alımını en çok onlar yapıyor. Fakat robot süpürgeler koltukların veya yüksek yerlerin üzerine çıkamazlar.

Robot Süpürgeler Tüm Ev Zeminini Dolaşır mı?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem de hayır… Robot süpürgenizin tüm evi temizlemesi için evin haritasını çıkartabilecek özelliğe sahip olması gerekiyor. Aksi takdirde sadece tek bir odanızı temizleyecektir.

Harita çıkarma özelliği olan robot süpürgenizi kullanmak için öncelikle akıllı telefon ya da tabletinize süpürgenin markasına ait uygulamayı indirmelisiniz. Uygulamayı kurduktan sonra süpürgeniz kapılarını açtığınız tüm odalarınızın haritasını çıkartmaya başlayacaktır.

Çalışırken Çok Gürültü Çıkartıyorlar mı?

Klasik elektrikli süpürgeler kadar çok ses çıkarmasalar da elbette robot süpürgeler de belli bir ölçüde ses çıkartıyorlar. Bu argüman modelden modele değişiyor. En nihayetinde gürültülü denebilecek bir seste çalışmadığını söyleyebiliriz.

Her Eşyanın Altına Girebiliyorlar mı?

Robot süpürgeler genel olarak 7-8 cm yüksekliye oluyorlar. Yani kendi kalınlıklarından daha dar alanlara girip temizlik yapamazlar. Örnek vermek gerekirse koltuklarınızın altı 10 cm’den daha dar ise maalesef koltuklarınızın altına girip temizlik yapamazlar. Bu tür mobilyalarınız için manuel temizliğe devam etmelisiniz.

Toz Hazneleri Ne Kadar Büyük?

Eğer her gün evi süpürüyorsanız 3-4 günde bir toz haznesini kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Ancak evinizi 2-3 günde bir süpürüyor ya da her gün süpürseniz bile evinizin fazla kirlendiğini düşünüyorsanız robot süpürgenizin temizliği bitirdikten sonra haznesini temizlemenizde fayda var. Giriş seviye süpürgelerin kendisi küçük olduğu için hazneleri de oldukça küçük oluyor. Normal süpürgelere göre çok daha hızlı dolacağını bilmeniz gerekiyor.

Robot Süpürgeler Halının Üzerine Çıkabiliyor mu?

Evet. Robot süpürgeler 2-3 cm yükseklikteki halıların üzerine rahat bir şekilde çıkarak süpürmeye devam edebiliyor. Üstelik standart süpürgelerde karşılaşabileceğiniz takılma gibi zorlayıcı anlar, bu süpürgeler için söz konusu değil.

Hepsinde Paspas Özelliği Var mı?

Maalesef hayır. Robot süpürgenizde paspas özelliğinin de olmasını istiyorsanız mutlaka satın almadan önce bu özelliğinde olup olmadığını kontrol etmeli ve onda göre satın almalısınız.

İlginizi Çekebilir; Kurutma Makinesi Nedir Faydaları Nelerdir?

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version