Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Renk ve Boya Seçimi İçin Yararlı İpuçları

Renk ve Boya Seçimi İçin Yararlı İpuçları

0

Boya seçimi; Doğru rengi seçmek ve boyadan en iyi sonucu almak için bazı ipuçlarını dikkate almanız yeterli.

Küçük mekanlarda koyu renk boya kullanmayın!

Küçük mekanlarda koyu renk boya kullanmayın!

Açık tonlar, mekânları olduğundan geniş ve ferah gösterecektir. Zıt renklerin ise birbirini tamamladığını unutmayın. Salonunuzun duvarlarına açık renkler hakimse, halı ya da zemin rengini koyu renk seçmelisiniz.

Eğer zemin açık renk ise, duvarlarınızı koyu renklere boyayarak ve açık renk halı kullanarak kontrast bir görünüm elde edebilirsiniz. Dekorasyonunuz sade ve canlı olmayan, açık renklerden oluşuyorsa kırmızının, çikolata kahvenin, sarının ya da turuncunun çeşitli tonlarını kullanarak ortamınızda daha sıcak ve samimi bir hava oluşturabilirsiniz. İlginizi Çekebilir; Küçük Mekan Dekorasyonları İle İlgili Tüm Yazılar

Evinize hareket katmak istiyorsanız;

Odanızın bir duvarını farklı bir renk tonunda boyayabilirsiniz. Böylece, hem derinlik hissi yaratır, hem de farklı bir görüntü elde edersiniz. Eğer salonunuz ya da oturma odanız küçükse, dikkat dağıtıcı renklerden uzak durmalısınız. Koltuk ve halı renkleri duvarlardan koyu olmalı, aksesuarlarda ise canlı renkler tercih edilmeli.

Renk kullanımında unutulmaması gereken temel kurallardan biri, fazla renk ve/veya az renk kullanımının ortamlarda dengesizlik oluşturacağı… İlginizi Çekebilir; Duvar Boyası – Duvarları Hangi Renge Boyatmalı?

Birbirini tamamlayan renkler…

Bu nedenle birbirini tamamlayan renkler tercih etmelisiniz. Kırmızıyı tamamlayıcısı turkuaz – yeşil ile birlikte kullanın. Sarı tetikleyici bir renktir. Tamamlayıcısı olan mor ile beraber kullanılmalıdır. Mor rengi ise tek başına kullanmaktan kaçının.

Mavi dinlendirici ve sakinleştirici bir etki yapar. Turuncu ise neşelendirir. Turuncunun fazla kullanılması melankolik bir hava oluşturabilir. Bu nedenle mavi ile dengelenmesi gerekir. İlginizi Çekebilir; Duvar Kağıtları ile Ruh Halinizi Duvarlara Yansıtın

Renge karar verdiniz, ya sonra…

Boyama işlemine geçmeden önce mutlaka bazı ön hazırlıkları yapmanız gerekiyor. Öncelikle seçtiğiniz boyanın rengi, kartelanın basım tekniklerinden dolayı bu renkle bire bir aynı görünmeyebilir. Kartelada ufak bir alanda gördüğünüz renk, duvarınızda büyük bir alana yayılmış haldedir.

Ayrıca mekana giren ışığın şiddeti ya da odanızdaki halı, perde, koltuk gibi eşyalar rengi farklı gösterebilir. Renk kontrollerini gün ışığında yapmanızı ve duvarın tümüne uygulamadan önce küçük bir alanda denemenizi öneririz. Renge karar verdikten sonra sıra mevcut yüzey durumunuza ve beklentilerinize uygun tipte bir boya seçmeye geliyor. İlginizi Çekebilir; Gri Duvarlar 2020’nin Yeni Duvar Trendi

Boya seçimi için;

Kullanım yerlerine göre farklılık gösteren pek çok alternatif ürün bulunuyor. Bu nedenle boya tipini, konuyu biraz araştırıp, gerekirse bu konuda yetkili birimlere danışarak seçmenizde fayda var.

İnsan sağlığına ve çevreye dost, kokusuz, leke tutmayan ve kolay temizlenen, kapatıcılığı yüksek, zamandan ve işçilikten tasarruf sağlayan boyaları tercih ederek birçok açıdan avantaj sağlayabilirsiniz. İlginizi Çekebilir; Renklerin Etkisi – Sinirliyseniz veya Tembelseniz Tıklayın!

Bir diğer önemli konu ise;

Boya yapılması düşünülen yüzeylerde, tamir ve tadilat gerektiren durumların olabileceği. Bu yüzeylerin mutlaka uygun ürünlerle tamir edilmesi gerekiyor. Ayrıca, yüzeylerinizde izolasyon kaynaklı bir sorun varsa mutlaka tedbir alınmalı. Uygulama için işin kalitesi adına, iyi bir usta seçmek de oldukça önemli. Doğru renk ve ürün tercihi, doğru yüzey hazırlığı ve doğru usta tercihi, size sorunsuz ve uzun ömürlü bir çözüm getirir. İlginizi Çekebilir; Evde Boya Yapmak Hakkında Tavsiyelerimiz!

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version