Ana Sayfa Öneri ve Fikirler NIKSEN Hiçbir Şey Yapmama Sanatı

NIKSEN Hiçbir Şey Yapmama Sanatı

0

NIKSEN Hiçbir şey yapmak istememek, sadece tüm gün yatmak istemek zaman zaman hepimizin istediği bir şeydir. Özellikle pandeminin bizi sınırlı alanlarda bıraktığı zamanlardan kalma olsa gerek. Bu alışkanlık bazen sadece yatıp kendimizi dinlemeye ihtiyaç duyarız. Peki aslında bunun bir felsefe olduğunu biliyormuydunuz? Bu felsefe Hollandalıların rahatlamak veyoğun hayat akışına mola vermek için yaptıkları bir akımın adıdır.

Peki nedir bu Niksen akımı

Nıksen kavramı; bilinçli olarak enerji ve zamanı bir amaca ya da bitirilmesi gereken bir işe harcamamak olarak tanımlanmaktadır. Umutsuzca Verimli olmayalım! diyenler sakın endişelenmesin, hayatımız boyunca dünden farklı bir insan olmak için çaba gösterme istediğinizi susturmaya çalışan kimse yok nıksenle bilinçaltımıza ittiğimiz bazı gerçeklerin su yüzüne çıkmasını da sağlayabiliyoruz. Dikkat ettiyseniz en özgün, en şaşırtıcı ya da beklenmedik fikirlerimiz aslında hiçbir şey yapmazken ortaya çıkıyor. Bulaşık yıkarken ya da duşta Arşimet’in suyun kaldırma kuvvetini bulduğu anı hatırlayın, ya da Newton’un yer çekimini fark etmesini…

Peki nedir bu Niksen akımı

Örnek olarak: birini beklerken cep telefonumuza bakmak yerine, sadece arkanıza yaslanıp rahatlamak veya bir kitap okuduğunuzda, az önce ne okuduğunuzu düşünmek için kitabı bir kenara koyup ve sonra okumaya devam etmek diyebiliriz. Sadece sandalyede oturmak veya hiçbir şey yapmadan oturup, camdan dışarı bakabilmek de niksen olarak adlandırılmaktadır. Nıksen kavramı anı yaşamak veya farkındalık değildir.

Zihninizi bir sonraki yapmanız gereken şeyle meşgul etmemek veya bir görevden diğerine atlamak yerine, yavaşlatmakla ilgilidir. Bu eylemin ayrıntılarına odaklanmaktansa zihniniz dolaşmasına (minc-wandering) izin vermektir. Düşünülenin aksine çok zordur çünkü çoğu zaman meşgul olmaya tamamen alışmış bir vücut için hiçbir şey yapmamak, genelde suçluluk duygusu uyandırmaktadır.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version