Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Mutfak Dolabınızı Kendiniz Boyayın

Mutfak Dolabınızı Kendiniz Boyayın

0

Malzemeler

Mutfak dolaplarınızı hızlı bir şekilde yenilemenin yolu onları boyamaktan geçiyor. Bu işin püf noktalarını sizler için paylaştık…

  • Matkap
  • Zımpara
  • Maskeleme bandı
  • Eldiven
  • Boya
  • Boya Rulosu
  • Fırça

Boya hesabı

Ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu bulmak için, dolaplarınızın uzunluğunu yükseklikleriyle çarpın. Sonra bu miktarı 12’ye bölerek gerekli boya miktarını litre olarak elde edin. Dolaplarınızın içini de boyayacaksanız bu miktarı da hesaplarınıza dahil etmeyi unutmayın.

Mutfak Dolabını ve Etrafını Boşaltın

Mutfak dolabınızın dışında kalan ve taşınabilir olan her şeyi ortadan kaldırın. Tezgahı boşaltın ve pencereleri açın.

Kulpları Sökün

Dolabınızda ki bütün kulpları hızlıca şarjlı matkabınız ile sökün. Eğer matkabınız yoksa tornavidayla da bu işlemi yapabilirsiniz. Boyaya başlamadan önce tüm kapakları sökmenizi söyleyenlerde olacaktır ancak bu gerekli değil. Eğer bunu yaparsanız tüm dolap kapaklarını tekrar takmanız gerekecektir. Bu göründüğü kadar kolay olmayabilir. Çünkü menteşe ayarlarını yapıp kapakları tekrar hizalamanız gerekecek. Bunu yapamazsanız eğer usta çağırmak zorunda kalabilirsiniz.

Temizleyin

Tüm dolaplarınızı ve kapaklarını sabunlu suyla yumuşak bir bezle silin ve sonrasında kurulayın. Temizlerken ağır kimyasal maddeler kullanmamaya dikkat edin. Boyanızın daha pürüzsüz ve lekesiz görünmesi için kapaklarda kir, toz, yağ veya sabun artığı gibi şeylerin kalmaması gerekiyor. Eğer dolabınızda delik veya kırık yerler varsa onları macun ile doldurun.

Zımparalayın

Boyanızın pürüzsüz görünmesi için bu yorucu işlemi yapmanız gerekiyor. Çıkan tozu solumamak için mutlaka toz maskesi kullanın. Hızlı bir şekilde zımpara işlemini tamamlamak isterseniz ve imkanınız varsa zımpara makinesi kullanabilirsiniz. Eğer zımpara makineniz yoksa bi kaç tane zımpara kağıdıyla da bu işlemi yapabilirsiniz.

Maskeleme

Boyanmasını istemediğiniz yerleri maskeleme bandı ile kapatın. Örneğin ankastre fırınınızın kenarlarını, dolap ile duvar birleşimlerinde duvarı bantla kapatın. İmkanınız dahilinde olabildiğince kaliteli bir bant kullanmaya çalışın. Kırtasiyelerden kağıt bant alıp onu da kullanabilirsiniz. Boya işlemi bittiğinde çok bekletmeden bantları kaldırmanız gerekiyor. Zemini ve tezgahı naylon ile kaplayın ki damlayan boyaları daha sonra temizlemek zorunda kalmayın.

Astar Atın

Eldivenlerinizi takın ve astar atmaya başlayın. Minik sünger bir rulo ile kapakları boyayın. Rulonun erişemediği alanlar ve köşeler için fırça kullanın. Mümkün olan her yerde rulo kullanın daha kaliteli bir görüntü için rulo fırçadan daha iyi sonuç verecektir. Dolapların her tarafına aynı anda başlamayın. Sırayla boyamaya çalışın. Önce kapaklardan yada gövdesinden başlayın. Sonra boyadığınız yerlerin kurumasını bekleyin.

Tekrar Zımparalayın

Astar attığınız her yer kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra hafifçe tekrar zımparalayın. Çok bastırmayın.

Şimdi Boyamaya Başlayabilirsiniz

Boyanızı açın ve karıştırın. Boya tepsisine dökün, rulo ile boyamaya başlayın. İlk önce kapakların kenarını boyayın. Sonrasında kapağın ön yüzünü ve arka yüzünü boyayın. Boyarken ruloyu kesinlikle set bir şekilde bastırmayın. Tüm dolapları boyayın sonra ruloyu su ile iyice yıkayın ve eski bir havlu ile kurulayın. En az iki saat dolaplarınıza dokunmayın. Bir gece kurumasını bekleyin. Sonrasında çok hafif bir zımpara yapıp ikinci katı boya yapın.

Tekrar Temizlik Zamanı

Tüm maskeleme bantlarını sökün. Yere serdiğiniz naylonu kaldırın. Kuruduktan sonra eşyalarınızı yerleştirin.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version