Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Mobilya Yerleşimi Nasıl Yapılır?

Mobilya Yerleşimi Nasıl Yapılır?

0

Mobilya yerleşimi; Evinizin oturma odasını tasarlarken üzerinde düşünmeniz gereken en önemli nokta bu odanın hangi amaçlara hizmet ettiği, en çok ne zaman kullanıldığıdır. Çünkü odanın hizmet ettiği işlevler mobilya seçim ve yerleşimini birebir etkileyecektir.

mobilya seçim ve yerleşiminin daha iyi yapılması

Aslında yerleşimi yaparken mekanı kullanan kişi sayısından çok, bu kriter önem taşır. Aile bireylerinin sayısının artması direkt olarak daha büyük bir eve ihtiyaç olduğu anlamına gelmez, mobilya seçim ve yerleşiminin daha iyi yapılması gerektiği anlamına gelir.

Mobilya yerleşimi yaparken,

Koltuk ve sandalyeleri birbirine yakın gruplamaya çalışırsanız hem aile bireylerini, hem de konuklarınızı sohbete ve iletişime davet edebilirsiniz. Ancak çok sıkışık bir oturma planı geçiş alanlarını kısıtlayarak trafiği engelleyebilir. İki mobilyanın arasındaki mesafe 1.50-3 metre arasında olmalıdır.

Ayrıca oturma alanı bir odak noktasının etrafında planlanmalıdır. Bu odak noktası bir şömine olabileceği gibi, bir televizyon da olabilir. Oturma odanız küçükse, daha küçük boyutlarda mobilyalar edinerek daha fazla oturma alanı elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Küçük Mekanlar İçin Mobilya Seçmek

Yerleşim yapacağınız mekanın mutlaka bir planını elinizde bulundurmaya özen gösterin. Mekanın ölçüleri ve mobilya ölçülerini alın.

Dikkat çekmesini istediğiniz mobilyanın mekanın odak noktasında olmasına dikkat edin. Diğer ögeleri de bu mobilyaya uyacak şekilde seçin ve yerleşimini ona göre yapın.

Orta sehpanın tüm noktalardan erişimin kolay olmasına özen gösterin.

Sirkülasyon yoğun olduğu için, oturma alanının iyi aydınlatılması gerekir. Bu sebeple tavandan zemine doğru inen bir aydınlatma daha sağlıklı olacaktır.

Yerleşimi yapmadan önce oturma alanının boş olarak görülmesi alanı daha iyi algılayıp planlamanızı sağlayacaktır.

Yerleşime öncelikle büyük mobilyalardan başlayın ve büyük parçalardan küçüklere doğru giden bir yerleşim seyri izleyin.

Mobilyaları düz değil de hafif açılı yerleştirmek, gözü gezdireceği için odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Pencere ve kapı alanlarını, mobilyalarla kapatmak ışığın mekana girmesini engelleyeceğinden, alanın olduğundan daha dar algılanmasına sebep olacaktır.

Oturma odasına adım attığınızda görüş alanınızı engelleyen herhangi bir mobilya olmalı. Kitaplık ya da TV üniteleri duvar alanlarına paralel yerleştirilemiyorsa; yani bunun için yeterli alan yoksa yerden yüksekliği maksimum 1 metre olan modeller tercih etmeye özen göstermelisiniz. Böylece bir kanepenin arkasında konumlandırılmış ya da oda ayırıcı olarak kullanılan bir kitaplık görüş alanınızı engellemez, mekanın dar ve sıkıntılı algılanmasını önler.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version