Ana Sayfa Dekorasyon Mindfulness Ev Dekorasyonu

Mindfulness Ev Dekorasyonu

0

Mindfulness çevrenizin duygularınız ve düşünceleriniz üzerinde büyük bir bilinçaltı etkisi vardır. Hayatın koşuşturması içerisinde eve geldiğinizde kendinizi sakinleştirebilmek için, mümkün olduğunca hoş bir ortam oluşturmalısınız. Evde farkındalığa ilham vermek için ev dekorasyonu ipuçlarını sizin için derledik.

Mindfulness ve mutlu olmak ve bunu hissettiren bir evde yaşamak… Bunun için önce Mindfulness’in ne olduğundan bahsederek söze başlamakta fayda var. Mindfulness en basit anlatımla, şimdiki zaman farkındalığı demektir ve geliştirilebilir zihinsel bir beceridir. Anda gerçekleşen duygu, düşünce ve olayları, eylemlerimizi, bilinçli bir şekilde yargılayıcı olmadan, nazik bir dikkat ile odaklanma ve izleyebilme becerisidir. Mindfulness o eylemleri yaparken, anı yaşarken, nazik ve yargısız olmaktır. Artan farkındalık düzeyi ile birlikte, sadece kendimizle ilgili içsel farkındalığımız değil, çevremizdeki kişilerin de farkında olarak, ilişkilerimizde anda ve daha mevcut olmamızı sağlar. “Bilinçli farkındalık”, özünde yargısızlığı banndırdığı gibi aynı oranda yargısızlığın getirdiği kabulü de barındırır. Zihin, dünyayı algılarken kullandığımız araçlardan biridir. Ancak zihin o kadar baskın olma potansiyeline sahiptir ki kimi zaman kontrolümüz dışında işlediğini zannedebiliriz. Bazen nasıl düşünce girdabına girdiğimizi bilinçli olarak fark etmek, o kısır döngüden çıkabilmek için yeterli değildir, korktuğumuz düşünceler sanki bizi esir almış gibidir. Mindfulness pratiği, zihnin insanın yalnızca bir parçası olduğunu ve kişinin iradesine tâbi bir yapısı olduğunu bize hatırlatır ve kontrolü tekrar elimize almamızı sağlar.

İşte bu kadar hızlı çalışan ve kendi kendine kararlar alan bu zihin denen sistemi kontrol altına almamız oldukça zor iken Mindfulness Pratikleri ile bunu nasıl başarabileceğimizi öğrenebiliriz. Hayatımız iyi, kötü, ve nötr birçok olayın içinden geçiyor, etkileniyoruz ve stresimiz artıyor. Mindfulness’a göre ise olan her ne ise yaşamımızda kaçmadan içinden geçerek kabul ederek gözlemleyerek yaşamamız ve bu sayede hayata sakin bakabilmemiz sağlanıyor ve stresimiz sağlıklı olarak düşüyor. Aksi halde sağlıklı düşünmemiz bile mümkün olamıyor. Araştırmalar sadece birkaç hafta Mindfulness uygulayan kişilerde bile fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda birçok fayda sağlandığı gösteriyor. Sağlıklı yaşam ilkelerini güçlendirmek, kendi kişisel alanlarımızla başlar ve günlük yaşamda farkındalığa ilham vermek için ev dekorasyonunu kullanmanın kolay yolları vardır: özellikle de daha az görsel uyaran sunan, temiz çizgileri tercih ederek… Yoga ve zen meditasyonu gibi stres giderici egzersizler ve uygulamalar genel sağlığımızı iyileştirir, ancak sağlıklı bir zihni sürdürmenin anahtarı sağlıklı bir ev ile başlar. Bunun için dekorasyonda duyulara hitap etmek gerekiyor.

Her Aksesuar ve Objenin Bir Amacı Olmalı

Her Aksesuar ve Objenin Bir Amacı Olmalı

Mindfulness dekorasyonun en önemli ideal amacı, her eylemin veya her nesnenin bir amaca hizmet ettiğinden emin olmaktır. Yeniden dekore ederken dürtüsellikle satın almak cazip gelse de, evinizin dekorunun bir parçasını dahi satın almadan önce sizinle konuşmasının ve size ne dediğinin önemi vardır. Bunu hep göz önünde bulundurun. Yeni ürün alırken seçici olun: yalnızca onlara özel bir ihtiyaç duyduğunuzda veya evinize olumlu bir şekilde katkıda bulunacağından emin olduğunuzda satın alın. Bir cam heykelcik mi yoksa gümüş bir şamdan mı alacağınıza zihninizde önce karar verin ve o ürünün özellikle gerçekten istediğiniz veya ihtiyacınız olan bir şey olup olmadığına karar verin ve evinizde hizmet edeceği işlevi göz önünde bulundurun.

Meditasyon İçin Bir Odanız Olsun

Günlük hayattaki dertler, stresler ve diğer önceliklerinizden uzaklaşmak ve uygun bir şekilde meditasyon yapabilmek için evinizde tam da bu amaç için aynlmış küçük de olsa bir alan olmalıdır. (Küçük Mekan Dekorasyonları) Meditasyon konusunda acemi olsanız bile, dikkat dağıtıcı olmayan küçük bir alan yeterli olabilir ve zamanla önemli bir etki yapabilir ve zihni temizlemeye yardımcı olabilir. Meditasyon bölgelerinde, mum gibi bir odak nesnesi veya meditatif bir ortam elde etmek, duyuları sakinleştirmek için uygun bir zemine ve rahat edip üstünde oturabileceğimiz bir mat veya yastığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Rahat bir zihinsel boşluk elde etmek için, kendinizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahat hissetmenizi sağlayacak dekoratif öğelerle çevreleyin.

Eviniz İçin Rahatlatıcı Bir Koku Keşfedin

Aşinalık, bilinçli farkındalık yani Mindfulness olmak için önemli bir özelliktir ve psikoloji bugün, kokuların anılarımızı hatırlamak için en güçlü araçlardan biri olduğunu söylemektedir. İster evinizin sizi yansıtması ister eski anıları çağırmak için olsun, eviniz için bir imza kokusu geliştirmek, işe başlamak için harika bir yoldur. Size ve evinize özel yeni bir imza kokunuz için ilham en sevdiğiniz anılarınızdaki etkilerden türetilmelidir, bu yüzden doğru olanı bulana kadar birkaç mum, tütsü veya koku test edin. Koku güçlü bir araçtır. Sizi en azından zihinsel olarak başka bir zamana ve yere taşıyabilir. Kendinizi en çok huzur içinde hissettiğiniz yeri belirleyin. Sizin için ne olursa olsun, mekanınızda bu kokuları yeniden oluşturmak için benzer kokulu mumlar, uçucu yağlar, oda spreyleri ve tütsü arayın. Ayrc Bknz: Mumlar Psikolojinizi Nasıl Etkiliyor?

Evinize Harmoni Katacak Renkler Seçin

Yaşamınızın her yönünün dengelenmesini istediğiniz gibi, evinizdeki odaların da aynı dengelenmeye uygun olduğunu unutmayın. Evde uyum ve uyumlu bir deneyim oluşturmak için, bir renk ailesi veya tema seçmelisiniz. O renk paleti eviniz boyunca uyumla aksın, böylece odadan odaya geçmek kesintisiz ve doğal bir geçiş gibi hissedilsin. Duvar renklerine yakın veya aynı tonda halı almak gibi evinizdeki renk ailesini güçlendirmek için önemli dekoratif unsurlara odaklanın. Hangi renk ailesini seçmeniz gerektiğine karar vermenin kolay bir yolu, en sevdiğiniz yeri düşünmektir. Örneğin ormanı seviyorsanız, yemyeşil ve koyu mavileri baskın renkleriniz olarak düşünün. Buna karşılık, şehre çekilenler, çevrenin enerjisini yansıtmak için sarı, kırmızı ve turuncu gibi daha uyancı renkleri de düşünebilirler. Birçok gelenek renkleri, zihin durumlarıyla ilişkilendirir. Bununla biraz oynayabilirsiniz. Bazıları kırmızıların güven duygusu sunduğunu iddia ediyor. Sarılar genellikle sevinç ve sosyal bağlantı ile ilişkilidir. Yeşiller sevgiye ve merhamete ilham verir. Mavi tonları huzur, netlik ve iç görü sunar. Pembe ve leylak daha çok mutluluk ile ilişkilidir. Evde en rahatlatıcı hisler için, en azından yatak odaları ve banyolar gibi alanlarda, kırmızı ve sarı gibi yüksek titreşimli, enerjik renklerden uzak durun. Bunun yerine, açık maviler, yeşillikler veya griler gibi sakin tonları seçin; yumuşak bir lavanta, pembe veya temiz bir beyaz tonu bile işe yarayabilir. Ayrc Bknz: Duvar Dekorasyonu

Güneş Işığının Evinize Girmesine İzin Verin

Lambalar ve diğer ışık fikstürleri iyi bir ışık kaynağı olarak hizmet ederken, doğal ışıkla eşleşmezler. Güneş ışığı gibi D vitamini kaynaklarına maksimum maruz kalmayı sağlamak için, şeffaf panellere geçmeyi ve hatta evinizin mümkün olduğunca doğal ışık almasını sağlamak için perdeleri tamamen açılabilir modellerle değiştirmeyi düşünün. Işık terapisi, daha soğuk iklimlerde yaşayanlar veya evlerinde fazla penceresi olmayanlar için başka bir seçenektir. Gece olduğunda, tamamen yapay aydınlatmaya güvenmek yerine yumuşak ve sıcak bir ışıltı için bir mum yakmaya zaman ayırın. Aydınlatma ruh halinizin anahtarıdır ve evinizde doğal aydınlatmanın farklı bir dünya oluşturmasını sağlar. Ayrıca yapay aydınlatmayı da düşünmeniz ve evinizin farklı alanlarında doğru aydınlatmaya sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Perdelerden kurtulun ve içeri giren ışığı en üst düzeye çıkarmak için pencereleri engelleyen duvarları yıkın. Doğal ışığın evinizi doldurmasına izin vermek en iyi dinlenmeyi elde etmenizi sağlar.

Görülmeyen Köşelere de Güzelleştirin

Dikkatli bir ev, her şeyde güzelliği görür, hatta bir çöp tenekesi veya çamaşır kutusu bile. Bu farkındalığın temel taşlarının evinizde tercüme edilmesini sağlamak için, geleneksel olarak daha az cazip olduğu düşünülen öğelere bir makyaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Mindfulness İçin Dağınıklıktan Kurtulun

KonMari yönteminin bir nedeni vardır: Dağınıklığın azalması, stresin azalmasına neden olur. Ancak evinizin tüm içeriğini atmanıza gerek yok, düzenlemeniz yeterli. Mobilya alırken, çekmeceli, kapaklı veya diğer gizli saklama bölmelerine sahip parçaları seçmeye çalışın. Dijital çağda, kablo ve ekran kümelerini gizlemek veya gözünüzden uzak tutmak, evinizin kalbini canlandırabilir, bu da daha sessiz bir zihne katkıda bulunabilir. Ayrc Bknz: Depolama Çözümleri ile Evinizde ki Dağınıklığı Bitirin

Günlük Alanlarınızı Hedeflerinize Uydurun

Hayatınızın neye benzemesini istediğinizi hayal edin ve bu fikirleri yansıtan parçaları bulun, böylece bu parçalardan sürekli ilham alabilirsiniz. Eviniz küçükse bile kendi alanınızda daha rahat olabileceğiniz, daha fazla size özel olan bir köşe veya köşecik oluşturmaya çalışmalısınız. Evin içinde bir cennete, kendinize ait tapınağınıza sahip olmak önemlidir ve bu sadece bir masa, sandalye ve bilgisayarınız olsa bile size özel alanda olmalıdır. Burada düşüncelerinizi ve hedeflerinizi not edebileceğiniz ve minnettarlığınızı paylaşabileceğiniz küçük bir günlük tutmayı düşünün. Bunlar alanınızda farkındalığı hissetmenize yardımcı olacaktır. Ve ister tropik bir tatil hayal edin, ister sadece daha rahat bir yaklaşım izlemek isteyin, hedeflerinizi yansıtan sanat eserleri veya tasarım parçalara eklemek onları varlığınızda gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Alternatif olarak, daha organize bir insan olmak istiyorsanız, evinizi toparlayarak işe başlayın ve bu yapının hayatınızın diğer yönlerine yayılmasına izin verin.

Geçiş Alanları Dikkatinizden Kaçmasın

Giriş kapısı zenginliği temsil ettiği için mükemmel durumda olmalıdır. Enerjiyi buraya çekmek için güzel bir bitki yerleştirin ve kapının her iki tarafını da aydınlatın. Genellikle gözden kaçan giriş yolları ve koridorlar, özellikle eve girdiğimizde bizi etkiler. Sakin bir duyguyu davet etmek için, sizin için özel bir anlamı olan sanat eserlerine yönelebilirsiniz. Sizin ve misafirlerin ayakkabılarını çıkarmasını kolaylaştırmak için bir alan sağlayın. Hol, fırsatları temsil eder, bu nedenle, enerjinin dolaşabilmesi için dağınıklığın olmaması ve enerjinin serbest kalmasını sağlamalısınız: mont ve ayakkabıları kapalı bir dolabın içine yerleştirin, böylece enerjiyi durgunlaştırmazlar. Holdeki yararlı chi enerjisini etkinleştirmek için güzel bir ayna ve taze çiçekler yerleştirin. Taze çiçekler anında bir alanın enerjisini yükseltir. Ayrc Bknz: Antre Dekorasyonu ile Şık ve İşlevsel Antreler ve Koridor Dekorasyonu Fikirleri & Örnekler

Doğal Malzemelerle Topraklanın

Dikkat, zihni demirlemekle ilgilidir. Çıplak ayaklarınızın (topraklama olarak da bilinir) doğal dokunmasının uykuyu düzenlemeye yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Doğal dokulu, sakin desenlere ve renklere sahip halılar ve doğal dokulu mobilyalar kullanın. Ahşap, mermer, post, kil ve mantar gibi doğal materyaller, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Soğuk materyalleri sıcak olanlarla dengeleyerek ideal ortamı oluşturabilirsiniz.

Evinizin İçinde Çiçekler Kullanın

İç mekanda bitki yetiştiren pek çok kişi, bitkilerin kendilerine huzur verdiği ve dinlendirdiği kanısındadır. Çünkü bitkiler de canlıdır ve sürekli değişim halindedir. Bitkilerin belirli büyüme, çiçek açma ve uyku dönemlerini gözlemek, kişilere çağdaş dünyada pek az gerçekleştirebilecekleri doğa ile ilişki kurma olanağı sağlar. Bitkiler insanları mutlu eder ve bazı türler kötü kimyasalların bir kısmını havadan temizlemeye bile yardımcı olabilir. Boş ve geniş bir mekanda oldukça boylanan, geniş yaprakları ile dikkati çeken bitki türlerinin kullanımı doğru bir yaklaşımdır. Dar mekanlarda büyük bitkilerin kullanımı, mekanın kullanımını kısıtladığı gibi bireylerin psikolojilerini de olumsuz etkileyebilir. Ayrc Bknz:

Wellness Alanı Oluşturun

Gündelik hayatın hızlı gidişatı, kendinize dikkat etme alışkanlıklarınızı ikincil öncelik haline getirmiş olabilir. Bunu bırakmalı, eşiniz ve kendiniz için evinizde tamamen sağlıklı yaşam için bir alan oluşturmalısınız. Banyonuzda elinizle ulaşabileceğiniz bir alanda en sevdiğiniz rahatlatıcı ürünleri içeren ve içinde bir küvet olan veya mindfulness meditasyon uygulamalarını dinleyebileceğiniz taşınabilir bir hoparlör bile bunun için yeterli olabilir. Havlu seçiminde de özel bir özen göstermelisiniz. Pamuk ve keten içeren havlu ve benzeri ürünler bedenin topraklanmasına imkan tanır. Sentetik karışımlı havlular kullandığnızda ise rahatlamış ve gevşemiş olan bedeninizi yeniden statik elektrik ile yükleme ve gerilme ihtimalinizi artırmış olursunuz. Havlu seçiminiz sakin, huzurlu ve mutlu olmanızda etkilidir.

Fonksiyonellik ve Güzelliğin Dengesi

Yarı saydam katlanır separatörler daha geniş alanları ayırmaya ve estetik açıdan hoş olmayan alanlardan uzaklaşmaya yardımcı oldukları için dikkatli bir evin temelidir. Kullanılmayan alanları birbirine bağlamaya yardımcı olabilir ve işlevsel, ancak çekici olmayan öğelere karşı bir engel oluşturabilirler.

Rahatsız Edilmeyeceğiniz Bir Okuma Alanınız Olsun

Evinizin atmosferi huzurlu ve sakin olduğunda iyi bir kitap veya dergi ile yatağa girmeyi sever misiniz? Peki özel bir alan tasarlamaya ne dersiniz? Rahat bir anın tadını çıkarabileceğiniz bir fincan çay veya belki de küçük bir atıştırmalıkla yer alabileceğiniz küçük bir geri çekilme. Basit, rahat bir sandalye, bir aydınlatma, küçük bir masa… Belki de duvarda en sevdiğiniz sanatçının bir eseri veya küçük hazinelerinizden birkaçı. Bunu yatak odanızda, mutfakta veya evin uygun bir köşesinde hayata geçirebilirsiniz. Ayrc Bknz: Okuma Köşesi Dekorasyonu Örnekleri

Yemek Yaparken Sakinleşin

Yemek yapmak anda kalmanın bir başka yoludur. Yaratıcılığınızı geliştirmek ve aynı anda mindfulness kalmak için mutfağa girebilirsiniz. Peki bilinçli beslenme nedir? Mutlu yogi, sağlığın sadece iyi içeriklerden daha fazlası olduğuna inanır. Huzur ve rahatlama durumunda yiyecek hazırlamak ve yemek yemek vücudu rahatlatır ve sindirim organlarının besinleri asimile edip hücrelere dağıtırken etkili bir şekilde işlev görmesini sağlar. Sindirim sistemine yardımcı olmanın yanı sıra, saf düşünceler yiyecekleri pozitif enerjiyle aşılar. Bu enerji, hücrelerimize barışçıl bir melodi gibi girerek, uyumlu bir şekilde dans etmelerine ilham verir. Yemek hazırlamaya başlamadan önce gün içinde almış olabileceğiniz enerjileri temizlemek için duş alın. Su hem bedeni hem de ruhu yeniler. Sonra mutfakta hafif bir müzik açın. Yemek hazırlığınızı sessiz, meditatif bir süreç haline getirmeye çalışın. Mevcut kalın ve doğrayıp, temizlerken ve pişirirken sessizliğin tadını çıkaran.

Ayna Kullanımını Mümkün Olduğunca Azaltın

Aynalardan (mümkün olan noktalarda) kurtulun, özellikle yatağınızı gören yerlere yerleştirmekten kaçının. Feng shui‘de aynaların enerjiden sektiği söylenir, bu da kendinizi huzursuz hissetmenize neden olabilir. Aynaların stres ve kaygıyı tetikleyebileceğini gösteren çalışmalar bile var. Bir aynanın bir alanı nasıl daha büyük gösterebileceğini bilsek de, muhtemelen yatak odanızdan, oturma odanızdan ve mutfağınızdan çıkarmak en iyisidir.

Konfor Ve Rahatlık Her Şeyden Önemlidir

Gösteriş için mobilya almayın. Beyaz kanepenize biraz kırmızı şarap dökerseniz lekelenmesi konusunda endişelenmek istemezsiniz. Zamanla daha iyi hale gelen yüzeyleri ve parçaları seçin. Deri ve iyi halılar gibi. Yaşanan, vintage parçalar da parlaklığını asla kaybetmezler. Dikkatinizi rahatlamanıza veya evde huzur bulmanıza yardımcı olabilecek şeylere odaklayın ve kapılarınızın dışındaki çılgın dünyayı biraz unutun. Mekan küçükse, mobilyalarınızın oranlarına odaklanmanız gerekebilir. Ayrc Bknz: Huzur ve Sakinlik İçin Sade Ev Dekorasyonu

Yüzeyleri Temiz ve Düzenli Tutun

Evinizi ayda bir kez tam temizleyin ve arada sık sık düzenleyin. Dikkatli bir alan oluşturmak için, toplama büyüsünde ustalaşmanız gerekir. Kendinizi sevdiğiniz şeylerle kuşatın ve alanınızı karmaşıklaştıran temel olmayan şeylerden kurtulun. Dağınıklık içinde dikkatli olmak da sadece estetikle ilgili değildir. Bunu bir zihin ve ruh detoksu olarak düşünün. Her gün temiz ve düzenli masalarda ve mutfak tezgahında güne başladığınızı düşünün. Böylece her güne net bir şekilde taze başlayabilirsiniz.

Balkonunuzda Çiçeklere Yer Açın

Her objenin bir amacı olmalı. Dış mekanınıza biraz hayat katmak bazen evin içinden daha da önemlidir. Bir bitkiyi önemsemeyi günlük egzersiz olarak düşünebilirsiniz. Bir de bonusu var: Çiçekler ve bitkiler dışarıdan gelenlere anında davetkâr bir atmosfer sunar. Balkonunuz küçük ise dekoratif bir merdiven bulun ve basamakları en sevdiğiniz bitkilerle doldurun ama altında yürümeyin! İstediğiniz yere yerleştirebilir ve hatta etrafındaki taban alanına bazı bitkiler ekleyebilirsiniz. Merdiveni boyayabilir, isterseniz eskitme efekti katabilirsiniz. Bunun için dergilerden ilham almak ve içinizdeki bahçıvan açığa çıkarmak sizin elinizde! Ayrc Bknz: Balkon Dekorasyonu ve Çiçeklerin Doğru Kullanımı

Mutluluğunuzu Dışa Vurun

İster neşeli anlarınızın yakalanıp tarihe kaşelendiği aile fotoğrafları ile ister başka bir ülkeden usta bir ressamın fırça darbelerinden çıkmış tablolarla duvarlarınızı canlandırabilirsiniz. Tablolar veya resimler bizi zaman zaman alıp götürdükleri o anda mutluluğa doğru çekilmek için bize mutlu ve mindfulness olmayı hatırlatan şeylerin sergilendiği bir oturma odası, bir salon veya hol ile zaman koridorlarında usulca ilerleyebiliriz.

Mekânınız Konuşsun

Bir evi dekore etmenin birçok yolu vardır, ancak duvarları delip köşe bucağı doldurmadan önce alanınızı anlamak ve takdir etmek gerçekten zaman alır. Evinizin sesini dinleyin. Günün çeşitli zamanlarında, değişen ışık koşullarıyla ya da içinde biraz zaman geçirdikçe ihtiyaçlarını size söyleyecektir.

Şık ve Fonksiyonel Depolama Alanlarınız Olsun

Aksesuar, hobi malzemeleri, makyaj fırçaları, kıyafetler; biriken ve her zaman kullanılmayan bu şeylerin listesini burada daha da çoğaltabiliriz. Tüm dağınıklığınızdan tek bir adımda kurtulmak tabii ki zor. Ama fazlalıklardan kurtulmayı düşünün; gerçekten kullanmadıklarınızı geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz. Yer açmak için çekmeceler ve kutular kullanın. Ofis ve temizlik malzemelerini güzel sepetler ve kutularla düzenli tutun. Ayrc Bknz: Depolama Fikirleri

Yatağınızı Her Sabah Toplayın

Sabah evden aceleyle çıkıyorum bahanesiyle yatağınızı dağınık bırakmayın. Yatağınızı toplamak sizi yavaşlatmayı ve gün için sağlıklı bir tempo oluşturmanızı sağlar. Sizi her sabah yatağınızı düzenli hale getirmek için motive edecek güzel keten çarşaflar alın. Doğal materyaller uyku kalitenizi de artınr. Ayrc Bknz:

Her Oda Ayrı Bir Alandır

Her odanın ayrı bir işlevi var. Yani oturma odası yemek odası değil ve yatak odası da ofis değil. Eğer eviniz müsaitse yatak odasında çalışmayın, orası uyumak ve rahatlamak için tasarlanmış bir oda.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version