Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Kurutma Makinesi Nedir Faydaları Nelerdir?

Kurutma Makinesi Nedir Faydaları Nelerdir?

0

Rüzgarda uçuşup temiz havada kuruyan çamaşırlar için ne uygun yerimiz ne de zamanımız var artık. Kurutma makinesi bu durumda yardımımıza yetişiyor. Zamandan ve enerjiden tasarruf ettiren çamaşır kurutma makineleri hakkında bilmeniz gereken birçok avantaj var.

Gelin bu avantajları maddeler halinde sıralayalım;

  • Çamaşır kurutma makinesi kullanarak çamaşırları kirlenmeden kurutacağınız için, tekrar yıkama ihtimalini de ortadan kaldırmış olacaksınız.
  • Kıyafetler giyim sırasında yüzde 65, yıkama sırasında yüzde 25, kurutma ve ütüleme sırasında ise yüzde 10 olmak üzere üç ana nedenden dolayı yıprandıklarından, kurutma makinelerinin yıpranmada etkisi minumum düzeydedir.
  • Yeni teknolojiye sahip çamaşır kurutma makineleri çamaşırlarınızı en hassas şekilde ve gerektiği kadar kuruttuğu için onların yıpranmasını engeller.
  • Kırışmadan kurutulmuş olan giysiler daha kolay ütülenir. Ayrıca kot, tişört, iç çamaşırı ve havlu gibi ürünler ise ütü gerektirmez. Böylece hem zaman, hem de enerjiden tasarruf etmiş olursunuz.
  • Evin içine asılan ya da kalorifer peteklerinin üzerine asılarak kurutulan çamaşırlar evin ısı enerjisinden harcamanıza sebep olur. Kurutma makinesi sayesinde bu enerji kaybı da ortadan kalkar.
  • Çamaşırlarınızın hijyenik koşullarda yıpranmadan kurumasını sağlayan kurutma makinelerinin kurutma sonunda biriken saf su ile çiçekleri sulayabilir ya da buharlı ütünüz de kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Ev Temizliği ve Pratik İpuçları İle İlgili Tüm Yazılar

Kurutma makineleri ile ilgili merak edilen birkaç konuyu daha toparlamaya çalıştık;

Çamaşırlar kırışık çıkar mı?

Bu pek çok bilinen yanlıştan biridir. Kurutma makinesinde çamaşırların kırışık çıkmasının asıl sebebi; çok yüksek devirlerde sıktırılan çamaşırların kırışık bir şekilde çamaşır makinesinden çıktıktan sonra yüksek ısıya mağruz kalarak ütülenmesidir. Sonuç çok fazla kırışık çamaşır.

Bunu engellemek adına çamaşır makinenizde doğru devirde ve kiloda çamaşırlarınızı yıkayıp sıktırmanızdır. En doğrusu ise program sonu kırışıklık önleme özelliği olan bir çamaşır makinesi tercih etmektir. Kurutma makinesine atılacak çamaşırların makinenin kapasitenin üzerinde olmamalıdır. Çok fazla çamaşır birbirlerini ezerek daha çok kırışmasına neden olacaktır.

Toplanan su nereye aktarılır?

Kurutma makinesinin su haznesi olduğundan yoğunlaşan suyu haznesine toplayabilir. Genelde 3-5 litre civarlarındadır ve çamaşırların ıslaklığına bağlı olarak tahmini 2-3 kurutmada bir dolmaktadır. Eğer isterseniz gidere bağlatılarak ta kullanılabilir.

Filtreler ne sıklıkla temizlenmeli?

Çamaşırlardan çıkan pamukçuk şeklindeki havlar her kurutmada filtre üzerinde birikir ver her kurutmada bu filtrelerin temizlenmesi gerekmektedir. Küçük bir şarjlı el süpürgesiyle ve ya yıkayarak filtreler temizlenebilir.

Kurutma makinesi çok fazla elektrik harcar mı?

Kurutma makinesinin elektrik tüketimi birçok etkene bağlıdır. Öncelikle ısı pompalı bir kurutma makinesi olması enerji tüketimi konusunda en büyük avantajlardan birini sağlamaktadır. Fakat tek başına yeterli değildir. Makinenizi doğru kullanmakta en büyük etkenlerden biridir. çamaşırlarınızı yıkarken doğru devirlerde sıktırılması çamaşırlarınızın kurutma makinesinde daha hızlı kurumasına yardımcı olacaktır.

Örneğin; Çamaşır makinenizin pamuklu programında havlularınızı 1200 dk./devir yerine 600/800 devirlerde sıktırmanız havluların daha ıslak çıkmasına sebep olacaktır. Bu durumda kurutma makineniz 2 katı enerji harcayarak havlularınızı daha uzun sürede kurutacaktır.

Doğru ağırlıkta kurutmak diğer bir etkendir!

Makinelerinizin kullanım kılavuzlarında ölçümlenen ve test edilen veriler doğrultusunda her program için ayrı ayrı belirlenmiş doğru ağırlıkları kullanmanız çok önemlidir. Doğru bilinen yanlışlardan birine örnek vermek gerekirse 8 kg kapasiteli bir makinenin her programda 8 kg yıkayacağı düşüncesidir. Kullanım kılavuzlarında dikkatle incelemeniz gereken bölüm program tablosudur. Çünkü her programda tam kapasitede yıkama ve kurutma yapmamaktadır.

Çamaşır ve kurutma makinesi üst üste koyulabilir mi?

Çamaşır ve kurutma makineleri üst üste kullanılabilmektedir. Aynı marka olmaları şart değildir. Ancak firmaların garanti prosedürlerinde yer alan açıklamalara göre bazı markalar zorunlu olarak kendi cihazlarına yönlendirmektedir. Fakat servislerden temin edebileceğiniz güvenli bir bağlantı aparatıyla iki cihazın birbirine sabitlenmesi durumunda bir engel teşkil etmemektedir. İsterseniz iki cihaz içinde güvenli kabinler yaptırabilirsiniz.

Servis hizmeti ve bakımı?

Kurutma makinenizin bakımını her yıl düzenli olarak yaptırmanız çok önemlidir. Uzun ömürlü ve daha sağlıklı kullanmak için servis tarafından makinenin içinde göremediğiniz noktalarda biriken havların temizlenmesi önemlidir.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version