Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Hobi – Herkesin Hobisi Olmalı

Hobi – Herkesin Hobisi Olmalı

0

Günümüzde hayatın stresinden uzaklaşmak için karşımıza çıkan önerilerden biri de hobi sahibi olmak… Bu çocuklar için de geçerli. Çocukların yaz tatilini verimli geçirmeleri için yapılan öneriler arasında yetenek ve becerilerini geliştiren hobilerin yeri de oldukça önemli.

Yaz tatili çocukların heyecanla beklediği en önemli zaman aralığı. Uzmanlar çocukların bu arayı verimli kullanmalarının çok önemli olduğu konusunda anne & babaları uyarıyor. Uzun bir pandemi döneminin ardından yaz mevsimini verimli şekilde geçirmek için program yapmanın önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, tatil programında çocukların ihtiyaç duyduğu derslere yeniden odaklanması, kitap okuması, oyun oynaması, eğlenmesi ve gezi gibi etkinliklere katılması gerektiğinin altını çiziyor. İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Rehberlik Bölümü, ilkokul ve ortaokul çağlarındaki çocukların yaz tatilini verimli bir şekilde değerlendirebilmeleri için önerilerde bulundu. Siz de çocuğunuza uygun programı bu öneriler ışığında hazırlayabilirsiniz.

Kitaplar Sınırsız Hayal Gücünün Kapılarını Aralıyor

Eğitim – Öğretim yılı içerisinde çoğunlukla ders kitaplarına vakit ayıran çocuklar için yaz tatili bulunmaz bir fırsat. Özellikle günün en sıcak saatleri, kendi seçtikleri kitapları okumaları için uygun bir zaman dilimi olabilir. Yaz tatilinde okuyacakları kitapları seçme konusunda çocuklara seçim özgürlüğü sunmak, okumayı bir zorunluluk yerine, keyif veren bir tercih olarak görmelerini sağlar.

Teknoloji ve İnterneti Kullanın

Teknoloji ve internet doğru kullanıldığında güçlü bir eğitim aracıdır fakat velilerin takibi ve yönlendirmesi de oldukça önemli. Çocuklarin kullandığı program ve oyunların içeriklerini denetleyerek, eğitsel içerikli oyunlara yönlendirme yapılabilir. 3-5 yaş dönemindeki çocuklar için anımsama, gruplandırma, el-göz koordinasyonuna ilişkin görevler içeren programlar, 6-8 yaş için okuma, yazma, mantık yürütmeyle ilgili etkinlikler, 9-12 yaş için ise soyut kavramlar, ileri düzeyde sorun çözmeyi içeren materyaller seçilebilir. Bilgisayarda geçirilen vakti kontrol altında tutabilmek için ise bilgisayarı koridor veya ortak çalışma odası gibi yetişkinlerin takip edebilecekleri bir yere koymak gerekir. Çocukların bilgisayara ayırdığı toplam süre bir oturuşta yarım saatten fazlaysa yetişkinler sınırlandırmaya gidebilir, ara vermeleri konusunda yönlendirme yapabilir.

İlham Alabiceğiniz Hobi Fikirleri

Çocukların spor, sanat ve diğer alanlarda, kendi seçeceği bir konuda hobisinin olması; yetenek ve becerilerini eğlenerek geliştirmesine katkı sağlar. Anne ve babalar çocukların zamanlarını verimli geçirmeleri, özgürce yönetebilmeleri ve hobilerinden keyif alabilmeleri için planlamalarına destek olabilir. Bu amaçla yapılabilecek olan bazı aktiviteler;

 • Doğada yürüyüş ve tırmanışlar
 • Ailecek keyifli bir bisiklet gezisi
 • Bir büyüteçle doğayı gözlemlemek
 • Bahçeyle veya saksı bitkileri ile ilgilenerek yeni bitkiler dikmek
 • Mevsim meyvelerinin çekirdeklerini toprağa ekerek keyifle büyümelerini takip etmek
 • Eski mahalle oyunlarını oynamak
 • Doğa ile iç içe kitap okumak
 • Kendi açık hava sinemanızı oluşturmak
 • Ailece mutfak günleri düzenleyerek birlikte yemek yapmak
 • Koleksiyon yapmak (yaprak, düğme vs.)
 • Paten kaymak
 • Kalabalık gruplar halinde kamp kurmak

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version