Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Güneydoğu Anadolu (GAP) Keşif Turu

Güneydoğu Anadolu (GAP) Keşif Turu

0

Dokuz ilden oluşan GAP rotası bambaşka bir kültürün kapılarını açıyor. Hasankeyf, Nemrut, Balıklı Göl, Keçi Burcu, Zeugma ve diğerleri… Güneydoğu Anadolu gezmekle bitmiyor.

Ülkemizin güneydoğusu bambaşkadır. GAP dediğimizde, Mezopotamya’yı yani Fırat ile Dicle nehirlerinin arasında kalan verimli toprakları kast ediyoruz. Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak. Her biri bu kadim coğrafyanın kendine özgü, ayrı ayrı güzel şehirleri. Gezmekle, görmekle bitecek gibi değil. Kolay değil, yüzlerce yıllık bir kültür yatıyor bu dokuz şehrin kurulduğu coğrafyada. Bundandır dünyanın bu bölgeye olan merakı.

GAP’ın açılımı Güneydoğu Anadolu Projesi’dir. Aslında ekonomik bir planlamayı temsil eder. Bölgesel kalkınmayı hedefleyen bu tanım bugün tadına doyulmaz bir turizm destinasyonunu da ifade ediyor. Her yıl milyonlarca yerli yabancı turist bu bölgeyi tanımak, bu topraklara ayak basmak için irili ufaklı seyahatlere çıkıyor. Bu seyahatlerin vazgeçilmez noktaları var elbette. Hasan-keyf, Nemrut Dağı, Harran Ovası, Mardin evleri, Balıklı Göl, Halfeti. Hangisini sayalım…

Keçi Burcundan Diyarbakır Manzarası

Diyarbakır Güneydoğu Anadolu’nun en büyük, en kozmopolit kentlerindendir. 9000 yıllık surların çevrelediği Diyarbakır rengarenk, kıpır kıpırdır. Özellikle kent merkezi o kadar hareketlidir ki insanın başı döner. Diyarbakır surlarının en eski parçalarından biri olan Keçi Burcu’na çıkarsanız bu kadim şehri tepeden seyredebilirsiniz. Dicle kıyılarına kurulmuş meşhur Heysel Bahçeleri göreni başka bir diyara götürecek kadar güzeldir. Diyarbakır’ın ardından ver elini Batman. Bir petrol şehri olan Batman’ın incisidir Hasan-keyf. Ilısu Barajı’nın yapımıyla birlikte sular altında kalan Hasankeyf tarihin bir hediyesidir insanoğluna. Bu doğa harikasından bir başka güzelliğe Mardin’e çevirelim rotamızı.

Mor Gabriel Manastırı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Tur Abdin’de yer alan dokuz kilise ve manastır karşılayacak bizi. Mardin dünya üzerinde benzeri olmayan bir güzelliğe sahip. Eski Mardin’in mimari yapısı, taşlarla döşenmiş daracık sokakları bambaşkadır, hikayelerle doludur. Her sokak kıvrımı başka bir güzelliğe açılır. Nereye bakacağını şaşırır insan.

Peygamberler Şehri Şanlıurfa

GAP bölgesinin bir diğer şehri Şanlıurfa huzurun hakim olduğu bambaşka bir atmosfere sahiptir. Özellikle dünya arkeolojisini temelden değiştiren Göbeklitepe’nin ortaya çıkmasıyla popülaritesi iyice artan Şanlıurfa tam bir kültür hazinesi. Göbeklitepe, Balıklı Göl, Urfa Kalesi, tarihi çarşılar turistlerin uğrak noktalarıdır. Konik evleriyle ünlü Harran’da Şanhurfa sınırları içinde yer alır, gitmeden, o evlerden birini görmeden GAP gezisi eksik kalır. GAP bu gezmekle bitmez. Daha Halfeti var sırada, sanki bir masal diyarı. Doğu’nun Paris’i Gaziantep de bir GAP şehri. Gastronomisi bir yana Zeugma’dan çıkarılan mozaiklerin de evi burası. Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor eserler.

Başta da söyledik, tek bir seyahatle GAP’a hakkını vermek çok mümkün değil. Belki parça parça gezmekte fayda var. Nereyi gezseniz, bir diğer yer eksik kalıyor. Bu bölgeye yapılan her seyahat bir başkasının kapısını aralıyor.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version