Ana SayfaÖneri ve FikirlerGözlerinizi Güneşin Zararlarından Koruyun

Gözlerinizi Güneşin Zararlarından Koruyun

-

Gözlerinizi; güneş, sağlığınız üzerinde yaşamsal öneme sahip çok sayıda fayda sağlasa da özellikle yaz aylarında yeryüzüne daha dik ve daha yoğun gelen zararlı UV ışınları gözlerimizi de tehdit ediyor!

Gözümüzün pek çok dokusunun ultraviyole ışınlarından zarar görme potansiyeline sahip olduğunu bilerek, özellikle ozon tabakasındaki incelmeye bağlı olarak maruz kaldığımız ultraviyole ışın miktarında artış, riski yükseltiyor. Dolayısıyla gözlerimizi güneşten korumadığımızda kalıcı görme kaybına kadar gidebilen sağlık problemleri gelişebiliyor. Kaliteli güneş gözlüğü kullanmak, şapka takmak ve güneşe korunmasız olarak bakmamak, zararlı ultraviyole ışınlarından koruyan en önemli önlemlerdir.Güneş ışınlarının gözlerimizde oluşturduğu 6 göz hastalığı hakkında önemli öneriler ve uyarılar;

Kornea Yanığı

Yoğun güneş ışınlarının. göz yüzeyini kaplayan kornea adlı camsı tabakada hasar oluşturması, “kornea yanığı” olarak adlandırılıyor. Güneş ışınlarına maruz kaldıktan 6-12 saat sonra gözde şiddetli ağrı, batma ve sulanma gelişiyor. Tedavide gecikilirse kalıcı görme kaybıyla sonuçlanabiliyor.

Katarakt

Gözün renkli kısmı olan iris dokusunun arkasında yer alan doğal lensler de güneş ışınlarından olumsuz etkileniyor. Yapılan çalışmalara göre katarakt, uzun süre güneş ışınına maruz kalan kişilerde 3 buçuk kat daha fazla görülüyor.

Makula Dejenerasyonu

Güneşe korunmasız olarak doğrudan bakıldığında ve özellikle güneş tutulmalarında ultraviyole ışınlarını keskin görmemizi sağlayan makulada oluşan hasar. Tedavisi mümkün olmayan, geri dünülemez görme kaybına yol açabiliyor.

Göz Yüzeyinde Et Yürümesi

Göz yüzeyinin beyaz bölümünü saran konjonktiva zarı, UV ışınlarının etkisiyle dejenerasyona uğrayıp kalınlaşma ve gözün dış merceği olan kornea üzerine doğru büyüme yapabiliyor. Kızarıklık, ağrı, batma ve ileri aşamalarında kalıcı kırma kusuru ile yüksek astigmata neden olabiliyor.

Göz Kapağı Kanserleri

Göz kapaklarımız da cildimizin diğer kısımları gibi güneşin zararlı ışınlarından kötü etkilenebiliyor. Güneş ışınları göz kapağında sert, düzensiz şekilli ve büyüme gösteren kitlelere veya kötü huylu benlere (malign melanom) yol açabiliyor.

Göz Alerjisi

Gözlerde yanma, batma, kaşıntı, sulanma ve kızarıklıkla kendini gösteriyor. Göz alerjisi hafif yakınmalarla sınırlı da kalabiliyor. Yaşam kalitesini oldukça bozabilen ve görme kaybına varabilen şiddete de ulaşabiliyor.

Gözlerinizi Korumak İçin Bunları Mutlaka Yapın

Gözlerinizi Korumak İçin Bunları Mutlaka Yapın

  • Kalitesiz gözlükler, gözlerin zararlı ultraviyole ışınlarına normalden daha fazla maruz kalmalarına yol açıyor. Dolayısıyla sertifikası olan, kaliteli güneş gözlüklerini kullanın. Gözlüğünüz göz çevresini tümüyle kapatmalı, yüzünüze tam oturmalı.
  • Güneşin zararlı ışınları hava bulutluyken de yeryüzüne ulaşarak gölgeden bile yansıma yapabiliyor. Güneş gözlüklerinizi bulutlu havalarda ve gölgeli ortamlarda da kullanın.
  • Göz kapaklarına uygun güneş koruyucu kremlerden faydalanın. Siperlikli şapka takmayı ihmal etmeyin.
  • Göze doğrudan gelen ışınların yanı sıra deniz ve havuz suyundan da ışınlar yansıyor. Deniz ve havuzda mutlaka yüzücü gözlüğü kullanın.
  • Araç kullanırken gözlerinizi güneşten korumaya dikkat edin. Araç camları UVB ışınlarının geçişini büyük oranda önleseler de UVA ışınlarına engel olamıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
11TakipçilerTakip Et
89TakipçilerTakip Et
41,900AboneAbone Ol