Ana Sayfa Dekorasyon Gardırop Detoksu

Gardırop Detoksu

0

Kıyafetlerinizi göremiyor, onları eleyemiyor ve aslında istediğiniz zaman istediğiniz şeyleri bulup giyemiyorsanız sizin gerçekten gardırop detoksuna ihtiyacınız var demektir. Herkes için farklı doğruları olan bir konu başlığı gardırop. Zaman içinde çok kilo alıp veren biri için farklı, uzun yıllar hiç bedeni değişmemiş biri için farklı. Ya da trend meraklısı, sezon içinde gıyinmek için alışveriş eden biri ile kalite meraklısı, zamansız parçaların peşine düşenler için de durum çok farklı. Dekorasyon öncesi uzun yıllar modacılık yapmış, moda tasarımı eğitimi de almış biri olarak gardırop konusu hep odağımda oldu.

Son zamanlarda biz de gardırobumuzda sadeleşmenin peşindeyiz. Zaman içinde kendi gardırobumuzda gözlemlediğimiz şu; az ve öz parçalarla yaşıyoruz aslında. Evet fazlası olması güzel ama onları çoğu zaman giymeye fırsat bile bulamıyoruz. Bu bir kıyafetleri eleme yazısı değil, bir farkındalık yazısı. Yavaş yavaş yapacağız elemeyi, ihtiyaçlarımızı netleştirerek, fazlalıklardan zamanla arınacağız. Size uzun zamandır giymediğiniz bir kıyafeti deyin, onu bir daha giyme olasılığınız düşük demeyeceğiz, çünkü aldığımız tüm kıyafetleri beğenerek alıyoruz sonuçta. Garip bir şekilde 5 yıldan sonra bile sırası gelen ve çok sevilerek giyilen kıyafetler olduğunu kendimizden biliyoruz. O yüzden bugünden itibaren çok seçici olmak da bir başlangıç diye düşünmek lazım.

Küçük tadilatlar gerektiren kıyafetler haricini almayın

Küçük tadilatlar gerektiren kıyafetler haricini almayın

Baştan almamak, elemenin yarısıdır diye bir söz olsa çok yerinde olurdu. Çok problemli bir vücuda sahip değilseniz, genel olarak çoğu şey size uyuyorsa bu kuralı uygulayabilirsiniz. Uygun bedende olduğu halde bir kıyafet size uymuyorsa, vardır bir sebebi. Onu almayarak hem kendinize iş çıkarmamış olursunuz hem de onunla uğraşacak enerjiyi bulamazsanız bir gün yapılacaklar yığınına bir parça daha ilave etmemiş olursunuz.

Bir sürü siyah kıyafetiniz varsa

Siyah, gerçekten her zaman hayat kurtaran, her şeyle kombine edilebilen bir renk. Ama bir sürü siyah kıyafetiniz, kazağınız, bluzunuz, tişortünüz varsa bir süre sonra onları görme ve algılama yetinizi kaybediyorsunuz. Koca bir kara yığın haline dönüşüveriyor. O yüzden sıyahlarınız çoksa mutlaka bir eleme yapmalısınız. İhtiyacınızın çok üstünde aynı modelde siyah kıyafetiniz olabilir. Siyah kıyafetler konusunda çok nadiren ortaya çıkan bir başka sorun da tam siyah olmayan siyahlar. İçinde renk olarak eser miktarda kırmızı ya da mavi bulunan siyah kumaşlar, diğer siyahlarla bir araya geldiğinde rengini belli ederek sizi rahatsız edecektir.

Gardırop düzeni için renk de önemli

Renkleri aksesuar dozunda tutmak yüzünüzü daima güldürür. Size yakıştığını bildiğiniz renkte şık bir fular, iddialı bir küpe ya da kumaş bir pörtföy çantayı mutlaka bulundurun gardırobunuzda. Diğer renkleri ihtiyaç durumunuza göre yavaş yavaş elemeye başlayabilirsiniz.

Seçimlerinizi gerçek deriden yana kullanın

Veganları tenzih ederek söylüyoruz tabii ama onlar da suni deri yerine alternatif materyaller seçmeliler bizce. Tüketim çılgınlığının önüne geçmek, var olanı değerlendirmek, yeniyi seçerek almak gibi temel davranışları yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Suni deri ayakkabı ve çantalar; kalitesi dünyaca kabul görmüş bazı markaların bile küçük hesapların peşine düşerek ayakkabıların astarını suni deriden yaptığını da hatırlatmak gerekiyor. Etiketler çok önemli. Deri anlamına gelen hayvan postu görünümlü ikonu görmüyorsanız sakın ayakkabı ya da çanta almayın. İlerde pul pul dökülecek, durduğu yerde parçalanarak diğer giyim eşyalarınızı da bozabilecek bu oluşumları evinize sokmayın. Az ama öz deri ayakkabı ve çanta alarak bunlara yıllarca kullanabilirsiniz.

Çanta ve ayakkabı arasında ki renk uyumu

Ayakkabı ve çantaların birbiriyle uyumlu olması konusu tamamen rafa kalkmış olsa da yine de belli bir uyum gözetmek gerektiği için özellikle deri ayakkabı ve çantaların benzer tonlarda olmaları önemli. Spor ayakkabılarınızla zaten her şeyi giyebileceğiniz gibi siyah, kahverengi ve taba rengi deri çantalarınız olması durumunda bunları da lacivert ve beyaz dahil pek çok farklı renkteki ayakkabınızla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tarzınızı belirleyin diğerlerini eleyin

Şu anda tarzınıza uygun değilse, giydiğinizde kendinizi siz gibi hissetmiyorsanız o kıyafetleri de hızlıca eleyebilirsiniz. Tarzınız ne kadar değişirse değişsin kendinizi iyi hissettiğiniz klyafetler vardır ve bu yıllar içinde hemen hemen hiç değişmez.

Gardırop için kapsül koleksiyon

Bugünden itibaren bir deneme yapın. Kendi oluşturacağınız kapsül koleksiyonunuza sizin için en çok gereken, size en çok yakışan, en çok kıyafetle birlikte kullanılabilen ve en çok tercih ettiğiniz 10 parçayı dahil edin. Bu 10 parçaya ayakkabı ve çanta da dahil olacak. Bir deneyin bakalım, hayatınızda neler değişecek, nelerin aslında lüzumsuz olduğunu fark edeceksiniz. Örnek bir kapsül koleksiyonda bir beyaz tişört, tişörtün yakasıyla uyumlu siyah belki geometrik vs desenli de olabilir. İnce bir süveter, bir V yakalı ince kazak, şık bir bluz, bir siyah pantolon, bir jean, bir topuklu ayakkabı, bir siyah ceket, bir sneaker, bir siyah deri çanta ve istediğiniz aksesuarlar olabilir. Bu listeyi tamamen kendi ihtiyaçlarıza göre bambaşka şekilde de oluşturabilirsiniz.

Zamansız parçalara yer açın

50 ve 60’ların hala giyilebilen o zamansız form yaklaşımını gardırobunuza adapte edebilirsiniz. Tabii ki çok temel anlayış değişiklikleri olacaktır. Kimi zaman düşük bel, kimi zaman sivri burun. kimi zaman yarasa kol moda olacaktır ama bazı çok temel modeller vardır ki artık onların yerini hiçbir güç değiştiremez.

Bir askıya birden çok şey asmayın

Bunu mecbur kalınca hepimiz yapıyoruz. Birden çok etek ya da pantolon asılabilen özel askılar gibi normal askıları da birden çok kıyafet asmak için kullanıyoruz. Ama bu gardırobun içinde çok ciddi bir karışıklığa, kalabalığa sebep olduğu gibi hiçbir kıyafetinizi görememenize de neden oluyor. Göremediğiniz kıyafetleri eleyemezsiniz. Gardırobunuzda mutlaka tüm kıyafetleriniz görünür olsun. Göremediğiniz kıyafeti giyemeyeceğiniz, aksesuarları kullanamayacağınız gibi onları eleyip yenilerine yer açamazsınız. Ayda bir mutlaka “neyiniz var neyiniz yok” çalışması yapın, gerçekten çok faydasını göreceksiniz.

Boy aynası yalan söylemez

Herkesin vücut tipine göre tercih ettiği modeller vardır. Birinin en hayati parçası diğeri için hiçbir şey ifade etmez. Sizin için aslında çok da hayati olmayan o parçaları da eleyebilirsiniz. Çünkü aslında her zaman sizi güzel gösteren şeyleri giymelisiniz. Farklı ama vasat yerine her zaman aynı çizgide ve şık olmak önemli. Bunu muhtemelen çoktan çözmüşsünüzdür ama iş tamamen birkaç vücut özelliğine bağlı. Çok güzel bacaklarınız varsa mini etek giyersiniz, incecik bir beliniz ve karın kaslarınız varsa belinizi vurgularsınız, güzel, dik omuzlarınız varsa straplez giyebilir, bacaklannız ince ve düzgünse skinny jeanlari düşünebilirsiniz. Olay bu kadar net aslında. Aynanın karşısına geçip kıyafetlerinizi aynada gördüklerinize göre elemeniz gerekiyor. Başkasında gördüğünüzde eleştirme ihtimaliniz olan her şeyi birine verin, atın, bir şekilde onlardan kurtulun.

Gardırobunuzda her şey görünür olsun

  • Çok yüksek ve bazı eşyalannızın gözünüzün göremeyeceği yükseklikte olduğu bir gardırobunuz varsa, mutlaka her an ulaşabileceğiniz bir yakınlıkta bir merdiven bulundurun.
  • Göz seviyesinin üstünde kalan derin raf veya çekmecelere az kullandığınız giysileri, şeffaf kutular ya da poşetler içinde yerleştirip, üstlerine da etiket yapıştırırsanız, bulmanız ve hatırlamanız kolay olacaktır. Gardırobun en alt kısmına mutlaka çekmece ünitesi konmalı. Yoksa yere yapışarak kazaklarınızı aramak zorunda kalabilirsiniz.

Yeni gardırop yaptıracaksanız

  • Genellikle gardırop içi planlanırken çekmeceler, raflara göre çok daha pahalı olduğundan tercih edilmez, sonra da pişman olunur. Siz bu hataya düşmeyin. Gardırobu her yıl yaptırmadığınıza göre hayatınızı kolaylaştıracak ayrıntılar için biraz daha fazla para verebilirsiniz.
  • Özellikle erkek ceket ve paltoları göz önünde bulundurularak gardırop derinliği 60 cm. den daha dar olmamalı.
  • Asılacak kıyafetleriniz az ise askılığa kazak rafı asarak boş alanı değerlendirebilirsiniz.
  • Gardırobunuzda yer kazanmak için ceket askıları dışındaki hacimli askıları, incecik, tel askılarla değiştirin.
  • Mekandan kazanmak amacıyla sürgü kapaklı gardıropları tercih edin. Ayna kapaklı olanları seçmekte de fayda var. Ayrıca boy aynası alma derdinden kurtulacağınız gibi karşılıklı iki duvarda ayna kapaklı gardırobunuz olması durumunda giysinizin arkasını görebilme imkanına da kavuşacaksınız.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version