Ana Sayfa Bahçe / Balkon Dekorasyonu Fransız Balkon Hakkında!

Fransız Balkon Hakkında!

0

Fransız balkon modeli estetik açıdan şık ve kullanışlı evet ama bina ve insan güvenliği için bazı noktalara mutlaka dikkat edilmeli.

Kentsel donüşümle birlikte yeni binalarda alan genişletme kaygısının artmasıyla eskinin geniş balkonları yerini standart balkon ebatlarından daha küçük, sadece havalandırma amacıyla kullanılan Frarsız balkonlarına bıraktı. Ancak bu sistem doğru uygulanmadığında güvenlik açısından bazı riskler taşıyor. Peki yaygınlaşan Fransız balkon kullanımında ne gibi güvenlik şartları oluşturulmalı?

Estetik mi? Güvenlik mi?

Günümüz mimarisinde sıkça kullanılan Fransız balkonlar yapısal olarak standart balkonlardan farklı olarak pencerelerin tamamen açılabildiği ve önlerinde bariyerlerin bulunduğu bir balkon tipi. Ön paneller sayesinde pencerelerin bütünüyle açılmasına olanak sağlayan Fransa balkonlar temiz hava ve bol ışık almak için tercih ediliyor. Ancak bina yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilmediğinde can güvenliği açısından tehlikeli olabiliyor.

Balkon yönetmeliğine göre: konsol formlu balkonlar, korniş ve çatı saçakları yalnızca kat döşemelerinin uzantısı olarak yapılmalı ve serbest konsol uzunluğu 1,5 metreden çok olmamalı. Balkon yüksekliği en az 90 cm yatay bağlantı arası ise en az 15 cm olmalı. Tercihen yatay yerine dikeyde ve aralıklar arası en fazla 15 cm olacak şekilde planlanmalı.

Güvenlik Açısından Riskli mi?

Müteahhitler genellikle balkon korkuluklarını mantolama malzemesinin üzerine sabitlemeyi tercih ediyor. Bu uygulama aslında sağlıksız ve güvenliği tehdit edici bir unsur. Standart olarak Fransız balkon korkulukları sağlam yapıdaki betona sabitlenmeli. Küpeşte kriterlerinin de gözden geçirilmesi gerekir. Ayrıca Türkiye’de geniş balkon kullanımına alışkın olunması, dar ve kısa korkuluklu balkonlarda güvenlik riskiri artırıyor.

Güvenlik Açısından Riskli mi?

İnşaat Mühendisleri Federasyonu’nun yaptığı bir açıklamaya göre, Fransız balkon yapımının belediyeler tarafından sorgulanması gerekiyor. Özellikle çocuklu ailelerin Fransız balkon konusunda daha dikkatli olması öneriliyor. Çünkü küçük ve yeni yürümeye başlayan bebekler cam ile korkuluk arasına kolayca sıkışabiliyor. Bu yüzden balkon camı ile korkuluk arasındaki mesafenin maksimum 10 cm olmasına mutlaka dikkat edilmeli. Oluşabilecek kazaları önlemek için balkon demirleri ile tavan arasına emniyet fileleri takılması da koruyucu bir çözüm.

AVANTAJLARI

Fransız balkon aslında bir çeşit genişletilmiş penceredir. Evin konumuna göre güneş ışığını içeri daha geniş bir açıyla almanızı sağlar. İçerisi ile dışarısı arasındaki sınırı kaldırarak tek mekan gibi algılatır ve odayı görsel olarak genişletir. Fransız tip balkona oturma birimleri yerleştirilmese de saksı, güneşlikler ve portatif korkuluk sehpaları ile kullanışlı ve dekoratif bir görürüm sunar.

DEZAVANTAJLARI

Kaliteli ısı tasarrufu ve ses geçirmezlik için özel cam kullanabilirsiriz. Ancak bu maliyetinizi yükseltecektir. Güney cephedeki Fransız balkonundan içeri giren yoğun ve yüksek ışık mobilya, tablo ve tekstillerin çabuk solmasına sebep olur. Ekstra gölgeleme gerektirir. Cam panellerin temizliği zahmetli, tehlikeli ve masraflı olabilir.

BONUS: Güvenlik için denetim şart

Bu balkon tipini uygularken mimari aşamada riskler düşünülmeli ve bina inşa edilirken güvenlik önlemleri göz önünde bulundurulmalı. Güvenlik şartlarının doğru uygulanması, olgunlaşması ve denetimlerin artırılması şart. Küpeşte yükseklik kriterleri tekrar gözden geçirilmeli. Ankrajlar mermere değil betona önce hilti ile açılıp çok güçlü yapıştırıcı ile yapıştırılıp daha sonra vidalanmak suretiyle sabitlenmeli.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version