Ana Sayfa Dekorasyon Profesyonel Dekorasyon – Evinizi Bir Profesyonel Gibi Dekore Edin!

Profesyonel Dekorasyon – Evinizi Bir Profesyonel Gibi Dekore Edin!

0
Profesyonel ev dekorasyonu

Profesyonel Dekorasyon Hakkında;

Profesyonel dekorasyon; Evinizi bir profesyonelin elinden çıkmış gibi dekore etmek istiyorsanız, basit dekorasyon kurallarını uygulamanız yeterli. Bu temel kurallarla yaşam alanlarınızı daha keyifli hale getirebilir, stilinizi yansıtabilirsiniz.

Fazla Uyum Amatör Bir Görünüm Yaratabilir!

Bir mobilya mağazasına gidip aksesuarından halısına komple bir oda takımını kolayca seçip, evinize götürebilirsiniz. Ancak bu durum da eviniz bir “showroom“u andırabilir, bir diğer deyişle çok sıkıcı olabilir. Asıl problem aldığınız takımın evinize göre üretilmiş olmamasıdır. Bir mobilyacıda ya da katalogda hoş görünen bir takım evinize ve evinizin boyutlarına hiç uygun olmayabilir. Buna ek olarak bütün mobilya ve kumaşların aynı renk ya da desende olması dekorasyonu tek düze hale getirir. Gerçekten de perdenin yastık kılıflarıyla, yastıkların da fotoğraf çerçeveleriyle uyumlu olması evinizi sıradan bir hale getirir.

Fazla Uyum Amatör Bir Görünüm Yaratabilir!

Profesyonel Karışım İçin;

Renklerin mutlaka birbirine uyumlu olması gerekmez ama iyi bir şekilde harmanlanmaları gerekir. Profesyonel dekorasyon için aynı rengin farklı tonlarını kullanmayı deneyin.

Aynı şekilde iki koyu, zıt rengi kullanabilirsiniz. Şık bir görünüm için tüm odayı beyaz ve gri gibi naturel ton çeşitleriyle dekore edebilirsiniz. Yeni bir mobilya almak istemiyorsanız bir eşyanızı odak objesi olarak seçin ve dikkat çekici bir renge boyayın. İlgi çekici bir düzenleme için antika ya da vintage parçaları mevcut mobilyalarınızla karıştıra bilirsiniz. Sıkıcı bir görünümü engellemek için farklı doku ve desenleri düzenlemenize ekleyebilirsiniz.

Acele Etmeyin!

Evinizi mükemmelleştirmeyi değil, kendi stilinizi yansıtmayı, size uygun ambiyansı yaratmayı hedefleyin. Bir ev zamanla olması gerektiği görünümü alacaktır. Bir odayı iki günde ya da koca bir evi birkaç haftada yenileyebilirsiniz. Ancak bir evi yavaş yavaş istediğiniz görünüme kavuşturmak ve bu sürece dahil olmak çok daha keyifli olacaktır.

Önemli Olan Nicelik Değil, Niteliktir!

Amatör dekoratörlerin” en fazla yaptığı hatalardan biri düzenlemeyi bir sürü küçük eşya ile doldurmaktır. Ne kadar az, o kadar çok kuralı dekorasyonda fazlasıyla geçerlidir. Odak oluşturan tek bir eşya, düzenlemeyi dağınık gösteren birçok minik eşyadan daha iyi sonuç verecektir.

Profesyonel Aksesuar Seçimi

Eğer koleksiyonlarınız ya da aksesuarlarınız dekorasyonun bir parçası olmaktan çok dağınıklık yaratıyorsa bu tip parçaları bir rafta ya da dolapta gruplandırmaya çalışın. Koleksiyonunuzu dekoratif bir düzenleme ile sergilemek de iyi bir çözüm olacaktır. Tüm düzenleme çalışmalarınıza rağmen minik eşyalarınızın hala fazla olduğunu düşünüyorsanız eleme yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Aynalar ile Dekorasyon Hileleri / Fikirleri

Karanlık ve Küçük Bir Alanı mı Dekore Ediyorsunuz?

Cam ve aynalı objeler ışığı yansıtır; odanın daha aydınlık, daha ferah görünmesini sağlar. Sıradan aksesuarlardan uzak durun, kendi stilinize uygun aksesuarları seçin. Eğer odanız için bir aksesuar seçecekseniz, odadaki tek aksesuar olacakmış gibi davranın ve sizin için bir anlam ifade edip etmediğin sorgulayın. Sizin için anlam taşımıyorsa kullanmayın. Odalarınızı tamamen aile eşyaları ile doldurmayın. Örneğin her odada birkaç aile fotoğrafı kullanın, geri kalanını albümlere yerleştirin.

Akışı Kesmeyin!

O daya göre büyük mobilyalar kullanmak sıklıkla yapılan hatalardan biridir. Bu tarz büyük mobilyaların kullanımı yatağınıza ulaşmanızı zorlaştırabilir ya da salonunuzu engelli koşuya dönüştürebilir. Eğer düzenlemenizde fazla girinti – çıkıntı olduğunu düşünüyorsanız eşyalarınızı yeniden düzenlemeli, mobilyalarınızın yerini değiştirmelisiniz.

Profesyonel Bir Mobilya Düzeni

Her odanın bir odak noktası olmalı. Öncelikle bu kararı verdikten sonra odanızın geri kalanını odak noktasını tamamlayacak şekilde dekore edin. Unutmayın medya odası gibi özel bir oda düzenlemiyorsanız televizyonun hiçbir zaman odak noktası olmasına izin vermeyin. Mobilyaların kullanıldıkları odanın boyut ve oranına uygun olmasına dikkat edin. Çok fazla küçük eşyanın kullanımı odanın sıkışık ve rahatsız bir görünümü olmasına yol açar. Benzer şekilde aşırı büyük mobilyalar da bu etkiyi yaratır. Mobilyalarınızı düzenlerken bir ya da iki eşyayı temel alın, diğer tüm eşyaları bunları tamamlayan opsiyonel aksesuarlarmış gibi düşünün. Ekleyeceğiniz her yeni mobilya başta seçtiğiniz iki eşyayı tamamlamalı ya da vurgulamalı.

Profesyonel Dekorasyon; Kalıplar İçine Sıkışmayın!

Bir odanız yemek odasına benziyor diye o odayı bu amaçla kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer yemek odasına ihtiyacınız yoksa bu odayı bir çalışma odasına ya da hobi odasına dönüştürebilirsiniz. Unutmayın güzel bir ev müzeye benzememeli, aksine sizi ve sizin yaşam stilinizi yansıtmalı. En son ne zaman kullandığınızı hatırlamıyorsunuz o odayı elden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Profesyonel bir dönüşüm için; Odanızı ihtiyacınıza göre dekore edin. Örneğin odanızda seramik çalışmaları ya da resim yapacaksınız halı kullanmak gereksiz olur. Düzenleme ve malzemeleri odayı kullanma amacınıza uygun olmalı.

Başkalarında gördüğünüzü değil, kendi işinize yarayacak düzenlemeyi yapın. Her hobi odasında büyük bir masa olması gerekmez. Bu odada daha çok kitap ve dergi karıştırıyor ya da örgü örüyorsanız odaya birkaç tane rahat koltuk yerleştirmek daha çok işinize yarayacaktır. Elinize çekiç almaktan ya da bazı “kendin yap” işleri yapmaktan korkmayın. Yemek odası girişine Fransız stili kapılar yerleştirerek bu alanı bir kitaplığa dönüştürebilirsiniz. Benzer şekilde oturma ve yemek odanız arasındaki duvarı kaldırarak harika bir oyun odası oluşturabilirsiniz. Tabii yanlışlıkla taşıyıcı duvarı yıkmamak için bu konuda profesyonel destek almayı unutmayın.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version