Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Ev Temizliği Yaparken İşinizi Kolaylaştırın

Ev Temizliği Yaparken İşinizi Kolaylaştırın

0

Ev Temizliği Yeri süpürür ya da silerken, tozları alırken ve banyoyu temizlerken doğru doğru ipuçlarını takip ederseniz kısa sürede işlerinizi halledebilirsiniz.

Toz Alırken Dikkat Edilecek İpuçları

Toz ve kirleri silmek için mikrofiber bez kullanmak en iyisi. Onları kuru, nemli hatta mobilya cilalarınızı sürmek için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Toz alırken tavana en yakın yüzeylerden başlayın ve aşağıya dogru inin. Tavan vantilatörleri, kitaplıkların üstleri ve aydınlatmaların tozları masa, sandalye ve konsollardan önce alınmalıdır. Mobilyaların tozunu her hafta alın.

Tozları alırken asla ileri geri hareketini kullanmayın. Doğru toz alma tekniği soldan sağa doğrudur.

Toz Alırken Dikkat Edilecek İpuçları
Toz Alırken Dikkat Edilecek İpuçları

Tavan fanınızın bıçakları kirliyse, bir yastık kılıfını su ile nemlendirin, merdivenin basamağında durun, ardından yastık kılıfını her bıçaktan kaydırarak silin. Yastık kılıfına sadece tozu toplayacak kadar basınç uygulayın.

Abajurların tozunu mikrofiber bez ya da tüy temizleyici silindir ile alabilirsiniz. Ya da elektrikli süpürgenizin uygun başını da bu iş için kullanabilirsiniz. Ampulleri ise mikrofiber bez ile silin.

Tozları aldıktan sonra mikrofiber bezinizi sıcak su ile yıkayın. Böylece içine giren kirler iyice temizlenir.

Ev Temizliği İçin Fırça Kullanmaktan Çekinmeyin

Eldivenleri giyin. Banyolar mikropla doludur. Bu nedenle bir çift eldiveni banyonuza özel olarak ayırın ki buradaki bakteriler diğer odalara yayılmasın.

Aynı şey banyoda kullandığınız sünger, kağıt havlu ve mikrofiber bezler için de geçerli. Özellikle süngerler bakteri yuvasıdır. Onları bakteriden arındırmak için süngeri su ve sabun dolu bir kaba koyup mikrodalgada yüksek ısıda iki dakika ısıtın.

Lavabo ve klozet gibi sert yüzeyler için çok amaçlı bir sprey temizleyici kullanın. Ürünü sıktıktan sonra temizlemeden 3-5 dakika bekletin.

Bir tuvaleti temizlemenin en etkili yolu: Klozette haznenin içini ve kenarını silin. İçine temizleyici sıkın, kapağını kapatıp dışına da temizleyiciyi püskürtün. Ürünlerin işlerini yapmasına izin vermek için üç ila beş dakika bekleyin. Sonra ilk önce dışını silerek temizleyin. Sonra olarak da içini fırçalayın.

En İyi Yardımcılar Microfiber Moplar

Bu konudaki en büyük yardımcınız, microfiber moplar. Bu moplar ip ve sünger moplardan çok daha iyi temizler.

Parkeleri temizlemek için az miktarda sıcak su kullanın. Suyun içine parkelerin parlaklığını bozacak sabun ya da temizleyici koymayın, parkelere özel temizleyicileri tercih edin.

Porselen karolar kolay temizlenir. Ilık suyun içine orta yumuşaklıkta bir temizleyici koyun ve mop ile silin. Seramikleri de aynı şekilde temizleyebilirsiniz. Zeminde koku oluşuyorsa temizlik suyunuzun içine 1/2 çay bardağı sirke ekleyebilirsiniz.

Temizlik bittikten sonra mikrofiber mopunuzun başlığını iyice yıkayıp kurutun. Sünger ise temizlemek için sıcak su ve sirke ile yıkayın.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler;

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version