Ana Sayfa Perde & Tekstil Ev Tekstilleri İçimizi Isıtıyor

Ev Tekstilleri İçimizi Isıtıyor

0

Desen, doku ve renkleriyle bile içimizi ısıtmaya yeten ev tekstilleri, evleri kışa hazırlıyor! Yün, örgü, peluş gibi sımsıcak dokularla yaşam alanları sıcacık bir görünüme kavuşuyor.

Yılın bu zamanları her zaman evlerin tam anlamıyla kışa hazırlandığı dönem. Çünkü havaların soğumasıyla beraber evlerde geçirilen vakitler de giderek artmaya başlayacak ve biz de kendimizi daha sıcak hissetmenin yollarını arayacağız. Bunu yapmak için de çoğunlukla küçük dokunuşlar eklemek isteriz. Ev tekstilleri ise yaşam alanlarına mevsimsel değişiklikler katmada büyük bir rol üstleriyor. Çünkü hem dekoratif hem de bütçe dostu bir çözüm oldukları için aradığımız değişimi kolaylıkla oluşturmaya yardımcı oluyorlar. En yoğun kullanım alanına sahip olan oturma odası ve yatak odası gibi alanlarda büyük kış hareketi için vitrinlerden dikkat çeken alternatifleri sizler için derledik.

Ev Tekstilleri ile Oturma Odalarını Kışa Hazırlamak

Renkler konusunda zevkler tartışılmaz ama kış tekstilleri denildiğinde akla genelde derin tonlar gelir. Koyu renkler yaşam alanlarında daha dramatik bir etki oluşturur. Kırmızı, sarı gibi sıcak renklerin koyu oktavları ise davetkâr bir ortam oluşturmamızı sağlayacaktır.

Tekstilleri neyle kombinlemeli? Loş yansımalar için yerden aydınlatmalar, mumlar ve belki de camlı bir soba veya şömine ile beraber kullanmak iç mekanda harika bir atmosfer oluşturacaktır. Döşemelikleriniz keten gibi serin bir kumaş ya da açık renkli pamuklu bir kumaş ise mutlaka koltuk ve kanepelere birer koltuk şalı atmayı deneyin.

Isı kaybını engellemek için kalın perdeler tercih edin. Sıcaklık hissini çok artırmak isterseniz değişik renk ve desenlerde perdeyi bir arada da kullanabilirsiniz. Zeminde sıcaklık hissi de önemlidir. Yerler çıplaksa mutlaka giydirin. Birden fazla halı ve kilimi üst üste de kullanmayı deneyebilirsiniz. Sadece koltuk ve kanepelerde değil dekoratif birer öğe olarak da tekstilleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin sepetlerin içinde harika birer soba görevi üstleneceklerdir.

Sıcak Tonlar

Odalardaki termometreleri yükseltmeden de ısıyı yükseltmek mümkün. Pek tabi ki toprak, kahve gibi tonlar bunun için liste başı gelen renkler arasında. Benzer biçimde hardal, amber, turuncu gibi yakıcı ve sıcak tonlar tekstillerle buluştuğunda evdeki davetkârlık seviyesini maksimum seviyeye taşır.

Kanepe Yastıkları

Kanepe Yastıkları

Sıcaklığın en büyük garantörü yastıklar kanepelerle buluştuğunda bir çırpıda oturma odaları kış kostümü giyer. Yastıklarda kışa yakışan bir renk kartelası tercih edebilirsiniz. Bu da socak renkleri işaret ediyor. Davetkârlık hissini pekiştirmede desenlerin de oynadığı rolü unutmayın.

Battaniye ve Koltuk Şalları

Tuşesi yüksek battaniye ve kabuk şalları ile kış salonlarını giydirmekten çekinmeyin. Kişisel köşelerde, okuma alanlarında konforda rakip tanımayan kaşeler için bol sayıda diz battaniyesi ve throw’lara yer açın.

Postlar

Postların sadece zeminde kullanılabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Tekli koltuk ve kanepelerde hatta sandalyelerde harikalar oluşturduğunu gördüğünüzde inanamayacaksınız. Sadece oturma odalarında değil, yemek odalarında da deneyebilirsiniz. Her bir sandalye üzerine mini bir post örterek döşemesi olmayan sandalyelerinizi giydirebilirsiniz.

Peluşlar

Yumuşacık dokusu ile her daim dokunmak isteyeceğiniz bir kumaş türü peluşlar. Farklı hav kalınlıkları ise sıcaklığın dozunu yükseltmek için ideal. Peluş kumaşlar yalnızca koltuk şallarında değil, kırlentler, halılar, hatta yatak örtülerinde bile tercih edilebilir.

Koltuklar

Kış keyiflerinin ayrılmaz bir parçasını da kişisel keyif köşeleri oluşturuyor. İçine gömülmek ve hiç çıkmak istemeyeceğiniz geniş tekli koltuklar, ya da sabahtan akşama kadar hafif hafif sallanarak kitabınızı okumak isteyeceğiniz berjerler sizce de tam bir cazibe merkezi olmayı hak etmiyor mu? Şönil ve kadife gibi döşemelik kış kumaşlarıyla daha da davetkâr!

Ev Tekstilleri ile Yatak Odalarını Kışa Hazırlamak

Soğuk kış gecelerinde konforlu bir uyku ortamı oluşturmak için yatak odasında ideal ısı ayarını yapmak gerekir. Tekstiller sadece görüntü açısından değil fiziki anlamda da ısıyı artırır. Isıyı hapsettikleri için doğal bir yalıtım görevi üstlenirler. Karyola yatak odasının odağında yer alıyor. Onu kışa hazırlamanın en pratik formülü ise kat kat tekstili bir arada kullanmaktan geçiyor.

Yatak örtüsü üzerinde ayrı bir battaniye ayak ucunda farklı bir rulo battaniye. Her biri sıcaklık katacaktır. Yatak odasında puf kullanmayı seviyorsanız onları post ve örgü kılıflarla giydirmeye çalışın. Çok küçük bir dokunuş ama etkisinin ne kadar büyük olduğuna şaşırabilirsiniz. İlla ki satın almak gerekmiyor. Yastık kılıflarını siz de yapabilirsiniz. Punch nakışı, kroşe örgü çok da zor olmayan yöntemler.

Eğer depolama sepetleriniz varsa kenarlarına yünlü iplerden ponponlar yapabilir ya da örgü şeritlerle basit mevsimlik uyarlamalar yapabilirsiniz. Kışlık kumaşları tercih edin. Diyelim ki yatağınızın üzerine yastık alacaksanız burada tercihlerinizi tüvit, yünlü kumaşlar kaşmir ya da kadife gibi sıcak ve kalın dokulardan yana kullanın. Son dönemlerde “mış gibi yapan” baskı desenlerde bizce çok başarılı. Örgü baskılı halı, kırlent gibi seçeneklere de göz atabilirsiniz.

Kat Kat Kullanın

Yatak odasında sıcaklığın ilk formülü karyolada kat kat tekstiller kullanmaktan geçiyor. Yatak örtüsü, birkaç farklı renk ve dokuda battaniyeyi bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Benzer biçimde bir doku karması da yaparak etkiyi bir üst oktava taşıyabilirsiniz. Yatak üzerinde çok sayıda dekoratif kırtent kullanarak da sıcak bir odak noktası oluşturun. Bu noktada soğuk renklerden uzak durmanızda fayda var.

Yatağın Tamamlayıcısı

Çoğu kez bir yatağın tamamlayıcısı olarak komodinleri düşünürüz. Ancak bahsettiğimiz mevsim kış ise yatağın yanında konumlandırılmış bir koltuktan bahsedebiliriz. Eğer alanınız darsa üzerinde yumuşak dokularla zenginleştirilmiş kolçaklı bir sandalye kullandırabilirsiniz. Geniş bir yatak odanız varsa koltuk yerine daybed ya da Josephine gibi daha rahat alternatiflere göz atabilirsiniz.

Karyola

Yatak başı ve bazayı kumaş tercih etmek de yatak odasında davetkâr bir görünüm yaratmanızda etkili bir çözüm olacaktır. Küçük bir ipucu vermek gerekirse; Karyolanızı değiştirmek zorunda değilsiniz. Başlığınıza bir battaniye sarabilir ya da basit bir zımba makinesi ile kışlık kumaştan kendiniz de başlığa kaplayabilirsiniz.

Örgüler

İri örgüler son dönemin en popüler tercihleri arasında yer alıyor. Kişisel zevklerinize göre kırlent, ya da yastıklarda tercih edebilir: hatta kendiniz de örebilirsiniz. Burada ufak bir kendin yap fikri de ekleyelim. Eski penyeleri şeritler halinde keserek ip formuna getirebilir ve onlardan sandalye ve kırlentler için iri ilmikli kılıflar tasarlayabilirsiniz.

Ekose

Desenlerin içimizi ısıtan etkisini yadsıyamayız. Genellikle rustik stilde ya da dağ evlerinde tercih edilen Scotch ya da ekose deserlerin ise kış ile özdeşleşen sımsıcak bir doğası vardır. Bir süredir son derece popüler olan Hygee ve Cosagah gibi stillerde de sıklıkla karşılaştığımız ekoseler yatak odalarına da en çok yakışan kış desenleri arasında. Nevresim takımları ve yatak tekstillerinde bu desenleri tercih etmenin ortamın havasını bir çırpıda ısıtmanızı sağlayacaktır.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version