Ana Sayfa Dekorasyon Ev Boyama – Evinizi Bir Profesyonel Gibi Boyayın

Ev Boyama – Evinizi Bir Profesyonel Gibi Boyayın

0

Ev boyama hangi renge karar vermek gerektiğinden nasıl uygulayacağınıza kadar ihtiyaç duyduğunuz her türlü bilgiyi bu rehberde bulabilirsiniz. Ayrc Bknz:Profesyonel Dekorasyon – Evinizi Bir Profesyonel Gibi Dekore Edin!

Boya ile ilgili bilmeniz gerekenler sadece renk kartelasında hangi rengi seçeceğimizden ibaret değil. Hangi renkleri nasıl ve nerede uygulayabileceğinizden boyarken hangi tip aletler kullanmanız gerektiğine kadar pek çok detayı bilmekte fayda var. Boya yüzeyleri, özellikleri, yüzeylerin hazırlanması gibi pek çok bilgiyi bu dosyada bulabilirsiniz. Ayrc Bknz:Duvar Kaplaması Desen ve Renk Armonisi

EV BOYAMA İŞİNE BAŞLAMADAN ÖNCE

Boya ile ilgili ilk bilmeniz gereken renkler. Natürel bir renk kartelası tercih ediyor olsanız bile renklerle ilgili kuralları bilmelisiniz. Boyayı uygulamadan önce, karton örnekler üzerinde duvarınıza yapıştırıp renk eşleştirmeleri yaparak nasıl duracağına dair fikir edinebilirsiniz. Hatta günün farklı saatlerinde gün ışığında rengin nasıl değiştiğini de gözlemleyebilirsiniz. Birden fazla renk kullanacaksanız ve riske girmek istemiyorsanız, boya firmalarının hazırlamış olduğu kombin renklerden faydalanabilirsiniz. Ton-sür-ton, armonik ya da kontrast renk gruplarından birini seçebilirsiniz. Ayrc Bknz:Bi’Boya’nın Yeni Yeşil Duvar Boyası Tonları

Matematiğinizi yapın:

Renklere karar verdikten sonra ne kadar boyaya ihtiyacınız olacağını ölçümleyin. Kapı ve pencereler gibi boya yapılmayacak alanları çıkarın. Aslında farklı tipteki boyalar farklı miktarları boyayabilir. Ama kabaca şöyle bir ortalama verebiliriz: 1 litre boya 12 metrekarelik alanı boyar.

Hazırlayın:

Alanı boyaya hazırlayın. Eşyaları örterek değerli eşyalarınızı kaldırın ki boya sıçramasın. Badana yaparken, geniş ebatlı koruyucu örtüler kullanın.

BOYA SEÇİMİ

Doğru boyayı seçmek en az renk seçimi kadar önemli. Elde etmek istediğiniz efekte göre pek çok farklı boya tipi bulunuyor:

  • Mat özellikteki boyalar yüzeylere genelde modern ve tebeşirimsi bir görünüm katarlar. Yüzeyi pürüzlü ya da girintili olanları da gizleme konusunda akıllıca bir seçim olabilir.
  • Orta matlıkta ya da saten boyalar ise daha parlak yüzeyleri olduğu için özellikle karanlık ya da dar/küçük mekanlar için tercih edilebilir. Yansıtma özelliği olan boyalar alanı olduğundan daha ferah gösterir.
  • Metal ya da ahşap malzemeler boyayacaksanız cila mutlaka düşünmeniz gerekebilir. Yüksek trafıkli kullanım içeriyorsa özellikle bu eşyalar dayanıklılığını arttırarak aşınmalarını engelleyecektir.

FIRÇALARI NASIL SAKLAMALI

Fırçayı ya da ruloyu sentetik esaslı boyaları kullandıktan sonra mutlaka tinerde bekletmelisiniz. Tamamen arındırdıktan sonra bir bezle kurulayın. Su esaslı boyalarda fırçayı doğrudan suda yıkayıp kurulayarak saklayabilirsiniz.

NASIL BOYAMALI?

Farklı yüzeyleri nasıl boyayacağımzı öğrenip siz de profesyoneller gibi boya yapın! Ayrc Bknz:Duvar Boyası – Duvarları Hangi Renge Boyatmalı?

Tavanları Nasıl Boyamalı?

Tavanın tozunu alın. Kullanacağınız tavan boyası, rulo fırça, fazla boyayı almak için boya ızgarası, boş kova ve kestirme fırçanızı hazırlayın.

Rulo fırçanızın sığacağı şekilde seçtiğiniz boş kovanın içine aldığınız tavan boyasını kullanacağınız kadar boşaltın.

Kullanacağınız boya kovasına boya ızgarasını takın. Ruloyu boyanın içine tam olarak daldırmadan boya üst yüzeyi üzerinde çevirin; boya ızgarası üzerinde rulonuzun damlatmayacağına emin olana kadar boya yapar gibi gezdirin.

Rulonuzu tavana ileri geri hareketlerle sürmeye başlayın. Bu şekilde tavanınızı tamamen boyadıktan sonra 2. kat boya için en az üç saat bekleyin.

İkinci kat için kullanacağınız tavan boyasını biraz inceltin. Böylelikle daha dekoratif bir yüzey elde edersiniz. Tavan boyasını iki kat uyguladıktan sonra duvarlarınız ile tavanın birleştiği köşe ve kenarlara kestirme fırçası ile rötuş yapın.

Duvarları Nasıl Boyamalı?

Uygulama yapılacak yüzeyler kuru, temiz ve tozdan arındırılmış olmalı. Gerektiğinde yüzeyi düzgünleştirmek için alçı ya da macun kullanın. Düzeltme işlemini takiben boyanızı su ile max. %10 oranında inceltilerek rulo veya fırça ile 2 kat halinde uygulayın. Her bir kat arasında en az 4-5 saat süre bırakın. Duvarları boyarken harcayacağınız miktar ortalama (yüzeyin emiciliğine bağlı olarak) tek katta 15-18 metrekare / lt’dir. Ayrc Bknz:Duvarda Lambri Modası Ahşap Duvar Kaplamaları

Ev Boyama İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Soru: Oturma odamı biraz renklendirmek istiyorum ama iki farklı renkte duvar uygulaması yapmak istemiyorum. Ne önerirsiniz?

Cevap: Eğer bir yüzeyde farklı bir renk denemeyecekseniz ya da iki farklı boya rengi ile duvarı bölmek istemiyorsanız mobilyalarınızı boyamayı tercih edebilirsiniz. Mobilyalarla duvar renklerini belli renk kurallarına göre eşlediğinizde çarpıcı bir görünüm oluşturmanız mümkün.

Soru: Gri duvarlar hala çok popüler ancak mekanı karanlık ve sıkıcı yapmasını engellemek de maharet istiyor. Gri duvarları nasıl kullanabilirim?

Cevap: Grinin pek çok koyulu açıklı değeri var aslında. Serin tonlardan sakin olanların ya da daha mistik görünen koyu tonlarına kadar aradığınız etkiyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer monokrom bir tema yapacaksanız siyah-beyaz konseptte olduğu gibi bir yöntem izleyebilirsiniz. Böylelikle odanız hala ferah görünmeye devam edecektir. Grinin beyaza yakın olan en açık değerlerini kullanırsanız da odanızda ferahlık etkisini devam ertirecektir.

Soru: Renkleri nasıl kullanmalıyız? Boya yaparken renk seçimlerimizi neye göre yapabiliriz? Cevap: Yapabileceğimiz en güzel şey elinize büyükçe bir renk çarkı almak. Bir rengin tüm alt ve üst tonlarını içerirse, komşu ve karşıt renklerini de görebilirseniz daha sağlıklı karar verebilirsiniz.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version