Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Eşyalarınız İçin Bakım Önerilerimize Gözatın!

Eşyalarınız İçin Bakım Önerilerimize Gözatın!

0

Eşyalarınız için bakım önerileri; Tekstilden kişisel bakım ürünlerine, ev eşyalarınızın ilk günkü gibi yeni görünmesini sağlamanın 7 basit yolunu inceledik.

Metal Eşyalarınızın Ömrünü Uzatabilirsiniz!

Metal Eşyalarınızın Ömrünü Uzatabilirsiniz!

İnox, çelik gibi metal mutfak eşyalarının ömrünü uzatabilirsiniz. Mineralli su ya da soda oksitlenmeyi engeller. Bu sebeple bıçaklarınızı işiniz bittikten sonra sodada bekletebilirsiniz. Bu işlem sayesinde bıçakların paslanmasını engelleyebilirsiniz. İlginizi Çekebilir; Ev Temizliği ve Pratik İpuçları İle İlgili Tüm Yazılar

Fan Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Saç kurutma makinesi ve elektrik süpürgesinin iç haznesinde yer alan fanı periyodik olarak temizlemeye özen gösterin. Özellikle fana entegre olan ve tozları toplayan süngerleri düzeni olarak tozlardan arındırmanız gerekir.

Bu sünger yıkanabilir özellikteyse yıkayabilirsiniz. Fanlar ya da fana entegre süngerler temizlenmediği takdirde toz toplama özellikleri kaybolur. Daha doğrusu aşırı miktarda toz dolduğundan daha fazla tozu tutamaz. Bu da motora toz kaçırarak elektrikli gerecin vaktinden önce bozulmasına sebep olabilir. İlginizi Çekebilir; Hızlı Temizlik Yapmanın 5 Altın Kuralı

Tekstilleri Saklarken Dikkat!

Yastık, yorgan ya da nevresim takımı gibi ev tekstillerinizi vakumlu torbalarda saklarken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Bazı vakumlu torbalar asit üreterek tekstillerin yıpranmasına sebep olabilir. Özellikle plastik saklama çözümleri zamanla gaz ya da tekstillere zarar verebilecek türden maddeler açığa çıkarabiliyor. Ayrıca yapısı gereği bu poşetlerin hava ile teması olmadığından poşet nemi içine hapsedebilir.

Yeterli alana sahipseniz, bu gibi eşyalarınızı pamuklu torbalar ya da hurçlarda saklamayı tercih edebilirsiniz. Böylece tekstil eşyaların hem rutubet almasını hem de tozlanmasını engellemiş olursunuz. İlginizi Çekebilir; Mutfak Temizliği İçin Pratik Bilgiler!

Klimayı Kışın Çalıştırın!

Klimayı kışın çalıştırmak kulağa iyi bir fikir gibi gelmeyebilir. Ancak özellikle yaz mevsiminde sadece serinlemek için kullanılan klimalar uzun süre çalıştırılmadığında çabuk eskiyebiliyor. Fan ve motorundaki toz birikimini engellemek için kış mevsiminde de birkaç kez çalıştırmaya özen gösterin.

Yumuşatıcılardan Uzak Durun!

Çamaşırlarınızı yumuşatıcıyla yıkamak sanılanın aksine zararlı olabiliyor. Yumuşatıcı havluların üzerinde ekstra silikonlu bir tabaka oluşturur. Bu tabaka havluların emiciliğini azaltıp uzun vadede havlu dokusunu bozar. Yumuşatıcı yerine renksiz bir sirke kullanabilirsiniz. Sirke hem çamaşırları yumuşatır, hem de deterjan kalıntılarını yok eder. İlginizi Çekebilir; Halıdan Hangi Lekeler Nasıl Çıkar?

Ambalaj Kağıtlarına Dikkat!

Porselen, cam gibi eşyalarınızı gazete kağıdına sarmaktan kaçının. Gazete kağıdının mürekkebi hava ile temasa girdiğinde eşyalar üzerinde kalıcı lekeler bırakabiliyor. Porselenleri havalı ambalaj kağıdı ya da streç ile sarabilirsiniz.

Tencere ve Tavaların Bakımı

Kızartma ya da yağlı yemeklerden sonra tencerenin üzerine yapışan yanmış yağları bir an önce temizlemek gerekiyor. Eşyalarınız için bakım önerileri; Özellikle bulaşık makinenizi hemen çalıştırmayacaksanız, pişiricilerle işinizi bittikten hemen sonra temizlemeye özen gösterin. İlginizi Çekebilir; Gardırop Düzeni Fikirleri & Önerileri

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version