Ana Sayfa Mutfak Dekorasyonu Döküm Tencere ve Tavalar Hakkında

Döküm Tencere ve Tavalar Hakkında

0

Pek çok malzemeye göre daha sağlıklı olan döküm tencere ve tavalar, doğru kullanıldığında yemeklerin lezzetini de arttırır. Peki, döküm tava ve tencerelerin faydaları nelerdir, nasıl temizlenir? İşte, döküm tava ve tencere kullanım rehberi..

Döküm Tencere ve Tavaların Faydaları

İçeriğinde hiçbir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Yapışmaz yüzeyi sayesinde daha az yağ kullanmanızı sağlıyor. Isıyı uzun süre muhafaza ediyor ve ısının eşit derecede yayılmasını sağlıyor. Özellikle et yemeklerinde çiğ kalma ihtimalini düşürüyor. Isıyı muhafaza etmesiyle yavaş pişmesi gereker yemeklerde enerji tasarrufu sağlıyor.

Soğuk bir şekilde servis etmek istediğiniz yemekleri de döküm tencereye koyabilirsiniz. Buzdolabına konulan doküm tercereler, yemeğin uzun süre soğuk kalmasına yardımcı olur. Tüm pişirme yöntemlerine uygun. Fırın tepsisi yerine döküm tava ve tercereleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Arcak döküm tercereler mikrodalgada kullanmaya uygun değil. Kolay çizilmezler ve hijyeniktirler. Döküm tavalar genelde et ürünleri için kullanılsa da, omlet, kek, kurabiye gibi farklı yemeklerde de kullanılabilir.

Nasıl Temizlenir?

Öncelikle döküm tava veya tencereyi deterjansız bir şekilde temizlemeniz gerekir. Döküm ürünlerinin içerisine sirke ve ılık su ekleyerek yıkayın ve durulayın. Daha sonra kağıt havlu yardımıyla kurulayabilirsiriz. Kağıt havlu yerine döküm tercereyi ocağa alıp kısık ateşte ısıtarak da kurutabilirsiniz. İkinci yöntem ise henüz sıcakken üzerine kaynar su dökmektir. Kaynar suyu içine döktükten sonra tahta kaşık yardımıyla tavadaki kalıntıları çıkartabilirsiniz.

Daha sonra sudan geçirip temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla kurulayabilirsiniz. Temizleme işlemi için kağıt bez yeterli gelmiyorsa, dökum tencereyi veya tavayı tuzla ovalayabilirsiniz. Aynı şekilde tuz yerine bulaşık sürgeri de kullanabilirsiniz. Ancak bulaşık teli kesinlikle kullanılmamalı mümkün olduğunca deterjandan uzak durulmalıdır.

Döküm tencere ve tavalar kesinlikle ıslak bırakılmamalı, mutlaka kurutulmalıdr. Aksi takdirde kısa sürede paslamaya başlayacaktır. Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Elde yıkanmalı, yıkama işleminin ardından durulanmalı ve temiz bir bezle kurulanmalıdır. Özellikle yıkadıktan sonra kurutmayı unutmamak çok önemli.

Yapılmaması Gerekenler

Kullanıldıktan sonra doğrudan soğuk su altına tutulmamalıdır. Sıcaklığını koruyan döküm ürünleri aniden soğukla temas ederse yapıları zarar görebilir. Döküm tavayı temizlerken soğuması için bekletin. İçlerine deterjan konularak bekletilmemeli. Temizleme esnasında ılık veya sıcak su kullanılmalı.

Döküm tencereleri temizlerker fırça, tel gibi sert cisimler kullanılmamalı. Döküm tencereleri kullanırken metal eşyalarla (çatal, kaşık, spatula) temas ettirmeyin. Metal ürünler döküm tencerelerin daha kolay çizilmesine ve yapılarının bozulmasına yol açar. Çizilmiş, kabarmış ve çatlamış döküm ürünlerini kullanmayın.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version