Ana Sayfa Dekorasyon Değişimin adresi Yemek Odanız

Değişimin adresi Yemek Odanız

0

Yemek odanızı yenilemeyi ya da sadece parça değiştirmeyi planlıyorsanız, mobilya ölçülerinden doğru ışıklandırmaya gerekli detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yemek odaları günümüzde genellikle ana yaşam alanlarının içinde çözümleniyor. Salonlar oturma ve yeme alanı olarak ikiye bölünüyor. Ama elbette fark yaratmak mümkün. Mesela mekanınız uygunsa zeminde oluşturacağınız kademe farkı ile alanları birbirinden koparabilirsiniz.

Yemek-Masasi-324654321

Masa etrafında yeterli boşluk olmalı

Yemek masanızı yerleştirirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Masanın etrafında kalan alanın hareketi kısıtlayıcı olmaması önemli bir konu. Sandalyelerin oturma sırasında gerekli bir mesafeye ihtiyacı olduğuda gözden kaçmamalı. Ayrıca servis yapan kişinin rahatça hareket edebileceği bir ortamda sağlmanız gerekiyor. Büfe, konsol ya da servis masası da kullanıyorsanız bu mobilyaların kullanım mesafelerini de dikkate almalısınız. Sandalye arkasında mesafesizlikten dolayı açılmayan bir çatal bıcak çekmecesi ya da servis sırasında misafirlerinizin sıkışması hoş bir durum olmayacaktır.

Seçiminizi etkileyecek detaylar.

Yemek odası seçerken yapacağınız basit hatalar odanızın estetikten uzak bir görünüme sahip olmasına yol açabilir. Bu nedenle bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

  • Dar ya da ufak bir salanunuz varsa aksesuar kullanımını kısıtlı tutun. Dar alanda iç içe geçmiş mobilya ve aksesuarlar salonu dahada küçük gösterecektir.
  • Başka parçalarla kolay kombineleyebileceğiniz, düz hatlı mobilyaları tercih edebilirsiniz.
  • Oturma ve yemek grubunuz aynı alandaysa, masa ve sandalyelerinizi kanepelerinizle uyumlu seçmeye özen gösterin. İki farklı stili bir arada kullanırken doğru seçimler yapmazsanız, kopuk ve estetikten uzak bir görüntü ortaya çıkar.
  • Yeteri kadar alanınız yoksa yemek masanızın bir tarafına sandalye yerine bank koyabilirsiniz.
  • Evinizde ufak çocuğunuz varsa, yuvarlak hatlı mobilyaları tercih etmeniz daha güvenli olacaktır.
  • Yemek odası takımınızı günlük kullanacaksanız, vernikli zeminlerin daha kolay temizlendiğini unutmayın.
  • Ufak bir salona sahipseniz cam tablalı bir masa alarak, alanı daha geniş gösterme şansınız var.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version