Ana Sayfa Dekorasyon Çiçeklerin Doğru Kullanımı

Çiçeklerin Doğru Kullanımı

0

Çiçeklerin evde kullanımı nasıl olmalı, neye dikkat etmeli, hangi odaya hangi çiçeği kullanmalısınız? Merak ediyorsanız, cevaplar burada…

Taze çiçeklerin insan psikolojisi üzerinde olumlu duygu uyarıcı olduğu, artık hepimizin bildiği, bilimsel bir veri. Özellikle ileri yaşlardaki unutkanlık tedavilerinde çiçeklerle çalışılıyor ve onların pozitif enerjisinden faydalanılıyor. Motivasyonu artırdığı için odaklanma güçlüğü çeken çocukların ders çalıştıkları alanlara çiçek düzenlemeleri yerleştiriliyor. Toplantı odalarında, masaya yerleştirilen düzenlemelerinin kişiler arasındaki bağı artırdığı ise bir başka veri.

ÇİÇEKLERİN KORİDOR DÜZENLEMELERİ
ÇİÇEKLERİN KORİDOR DÜZENLEMELERİ

ÇİÇEKLERİN KORİDOR DÜZENLEMELERİ

Antre ve koridorlar çiçek düzenlemeleri için mükemmel yerler. Misafirlerin ilk izlenimlerini olumlu kılar. Girişte pembe çiçeklerden yapılan düzenlemeler, bizi mutlu eder, günün tüm stres ve olumsuzluğunu unutturur, minnet duygusunu artırır.

1-Işık almayan, soğuk koridorlarda saksı çiçekleri yetiştirmek zor. Kesme ve şoklanmış çiçekler olabilir.

2-Koridor kısa süreli bir kullanım alanı. Çiçekler tüm dikkatleri çekecek kadar göz alıcı olmalı. Ne yazık ki çoğu koridor uzun, sıkışık ve dar. Bu yüzden koridoru ilgi çekici kılmak için bir duvara çiçek buketleri asılabilir ya da dresuar üzerine koyu renkli veya hacimli çiçek düzenlemeleri yerleştirilebilir.

3-Koridorda çiçek düzenlemesini konumlandırırken dikkat edilecek şeylerin başında düzenlemenin ağırlığı geliyor. En sağlıklısı çocukların veya sakar konukların çiçek düzenlemesini devirme-erine imakan vermeyecek materyallerden yapılması. İkincisi ise orantı. Küçük koridor büyük bir düzenlemenin daha küçük görünmesine neden olur.

4-Canlı çiçekler taze olmalı. Kuru veya yapaylarsa koridorlar için uygun değil. İki katlı evlerde çiçek düzenlemeleri için en uygun yer merdiven sahanlığı ya da trabzan başlarıdır.

SALONLAR ve OTURMA ODALARI İÇİN ÇİÇEKLERİN DÜZENİ

SALONLAR ve OTURMA ODALARI İÇİN ÇİÇEKLERİN DÜZENİ

Gösterişli çiçek sunumları için salonun ilk akla gelen adres olması şaşırtıcı değil. Ancak önemli olan düzenlemeyi keyif alacağınız ve sizi rahatlatan bir görüş açısına yerleştirmek.

1-Oturma odalarında çiçek düzenlemelerini koyabileceğiniz birkaç yer tavsiye ediliyor. Şöminenin kullanılmadığı zamanlar üzerine ve içine çiçek düzenlemeleri yerleştirilebilir. Pencere kenarına yerleştirilen düzenlemeler bahçeyle oda arasında bağlayıcı bir rol oynar. Ancak direkt gün ışığı alan pencere kenarı taze çiçekleri hızla olgunlaştırırken kuru çiçekleri soldurur. Bu yüzden güneşliklerle direkt gün ışığından koruyabilirsiniz.

2-Modern dağınık, geniş simetrik üçgen, geleneksel dağınık, çiçekten yapılan top ağaç stilleri oturma odaları için en uygun çiçek düzenleme modelleri.

3-Sehpalara ilgi çekici ve daha kompakt düzenlemeler yerleştirilebilir. Kuru çiçekler ve yapma çiçekler için şömine üstü ve yüksek raflar uygundur.

5-Odadaki her boşluğu çiçek ile doldurmak çok tercih edilen bir uygulama değildir. Yeşil ev bitkilerini birden fazla yerde kullanabilirsiniz. Bu renkli çiçek düzenlemelerine de kalıcı bir arka plan sunar.

6-Orta sehpa üzerine tepsi içerisinde bir grup çiçek düzenlemesi ve odanın bir köşesinde yere yerleştirilen yüksek vazolarda uzun saplı çiçek demetleri de şıklık oluşturu. Uzun bahar dalları gibi çiçekler oturma grubu dışında ve düşme ihtimali az olan korunaklı köşelere yerleştirilebilir. Oturma odası ve salondaki çiçek düzenlemelerini yerleşim düzenine göre en fazla iki veya üç farklı köşeye yerleştirebilirsiniz. Unutmayın evde her boşluk çiçekle doldurulmaz.

YEMEK ODASI ve YEMEK MASASI

YEMEK ODASI ve YEMEK MASASI

Bu bölüm yemek dışında kullanılmadığı için boşluk hissi yaratabilir. Masa ortaları çiçek düzenlemesi için uygun yerler.

1-Geniş ve mumlarında kullanıldığı bir düzenleme çok daha zengin durur. Çiçek düzenlemelerinize yapay süs meyveleri de ekleyebilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında kuru ve yapma çiçekler birlikte kullanılabilir.

2-Hazırlayacağınız düzenlemenin ölçüleri ve hacmi yemek odasının ve masanın boyutları ile orantılı olmalıdır. Masa üstü düzenleme yüksekliği maksimum 30 cm olursa konuklar karşılıklı oturduklarında sohbeti engellemez ve göz temasını kesmez.

3-Taze çiçeklerde tırtıl, böcek gibi küçük canlıların olmamasına, kuru ve yapma çiçeklerin tozlu olmamasına dikkat. Oval masa için oval stilde ya da masa ortasında tek sıra dizilmiş grup çiçek düzenlemeleri yerleştirilebilir.

4-Uzun dikdörtgen masalarda dikdörtgen formlu düzenleme ya da garland dediğimiz masayı boydan boya geçen çiçek düzenlemeleri uygun olur. Elbette bu kurallar değişmez değildir.

5-Sehpaya yerleştirilen düzenlemelerde sehpanın konumu ve şekline dikkat! Mesela iki berjer arası yuvarlak bir sehpada yuvarlak vazoda kısa saplı çiçekler kullanılabilir. Oturma odası ya da salonda L kanepeli yerleşimde köşelerdeki sehpalar üzerine uzun vazoda uzun çiçeklerden oluşan düzenlemeler konulabilir. Duvara dayalı sehpalardaysa tek yüzlü üçgen stiller uygundur. Televizyon önünde duran kare ya da dikdörtgen sehpada fanus içine yuvarlak formlu düzenlemeler yapılabilir.

MUTFAKTA ÇİÇEKLERİN DÜZENİ

MUTFAKTA ÇİÇEKLERİN DÜZENİ

Çiçeğin en çok kullanıldığı mekanlardan biri de mutfak. Yeterince alan olmasa da bol vakit geçirilen yer olduğundan seçimlerinizi doğru yapmanız gerekir.

1-Pencere kenarında veya tezgahta en az bir çiçek düzenlemesi bulunsun. Nemli hava dolaştığından mutfak saksı bitkileri için uygun bir yerleşim yeridir.

2-Baharda kompakt mevsimlik bir düzenleme uygun olur. İlkbaharda Daffodil, yazın gül ve sonbaharda renkli yapraklı berry cinsi meyveler önerilir. Hacimli olmayan çiçekleri vazoda buket formunda sergileyebilirsiniz. Hatta demlik, sürahi gibi mutfak gereçlerinin içinde de sergilenebilir.

3-Kuru çiçekler nemli mutfak ortamı için uygun değildir. Ama kır evi stili için asılan buketler düzenlenebilir. Apartman dairesindeki mutfaklarda en uygun düzenleme bir demet bahar çiçeği ya da kavanoz içinde güllerdir.

YATAK ODALARI İÇİN ÇİÇEKLERİN DÜZENİ

YATAK ODALARI İÇİN ÇİÇEKLERİN DÜZENİ

Çiçekler bulunduğu mekanı daha aydınlık kılar. Ebeveyn yatak odalarında genelde kuru ya da yapay çiçekler tercih edilir. Bazı mimarlar ya da ev sahipleri, yatak odasında az zaman geçirildiğinden taze çiçekler tercih etmezler. Fakat uzmanlar özellikle ebeveyn odasında tutku ve aşkı pekiştirdiğine inanılan kırmızı ve bordo çiçeklerin bir arada olduğu zarif düzenlemeleri tavsiye ediyorlar.

Çocuk Odaları,

Çocuk odaları aynı zamanda ders ya da oyun alanları olduğundan bolca vakit geçirilir. Bu yüzden odaya melamin ya da metal gibi kırılamayan malzemeden canlı çiçek düzenlemesi yerleştirmek keyifli olabilir. Ancak çiçeklerin alerji yapmadığından emin olmak ve odayı düzenli olarak havalandırmak gerektiğini unutmayın. Uzun süre oturarak çalışan dikkat dağınıklığı olan çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda masalarına yerleştirilen canlı çiçek düzenlemelerinin psikolojik yönden faydası olduğu kanıtlanmıştır.

Misafir Odasına,

Misafir odasına canlı çiçek düzenlemeleri yerleştirerek konuğunuza hoş bir hoşgeldin diyerek mutlu edebilirsiniz. Yatılı misafirler için komodine koyacağınız bir dal taze mevsim çiçeği memnun edici olur. Elbette alerji riskini gözönünde bulundurun ve sümbül gibi çok yoğun kokan çiçekler olmamasına dikkat edin. Şakayık, tatlı bezelye gibi hafif kokulu çiçekler tercih edilebilir. Uzmanlar mavi, lila ve krem gibi soğuk renklerin dinlendirici etkisi olduğunu, stresi azaltliğını belirtiyorlar. Sıcak renklerin ise canlandırıcı, motive edici özelliği olduğu bir gerçek. Kişilerin rahat uykuya geçmesi ve dinlenmesi için soğuk renkli, güzel bir sabaha enerjik uyanması için sıcak renkli düzenlemeler tercih edin.

BANYODA ÇİÇEKLERİN DÜZENİ

BANYODA ÇİÇEKLERİN DÜZENİ

Banyoda dergilere yer olduğu gibi çiçeklere de yer açabilirsiniz. Küvet çevresi, lavabo üstü veya ayna kenarlarına çiçekler yerleştirilebilir. Dikkat! Banyoda kuru çiçek kullanmak evin atmosferini fakir gösterir. Banyolar nemli ortamlar olduklarından büyük yapraklı çiçekler zarar görebilir. Bazı evlerde banyoları renklendirmek için farklı stillerde çiçek aranjmanları yapılıyor. Mutfağa yerleştirilen düzenlemelerin aksine soyut, özgür formlu düzenlemeler yapabilirsiniz. Bunları gümüş vazo ya da parlak renkli cam vazolarda sergileyerek hareketlendirebilirsiniz. Statice ve lavanta çiçeği banyolar için en doğru çiçek tercihleri.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler;

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version