Ana SayfaBahçe / Balkon DekorasyonuBahçede en çok yapılan 10 hata (3. kısım)

Bahçede en çok yapılan 10 hata (3. kısım)

-

7.       Her yere yeterli güneş

“Arka bahçemin doğu kısmına biraz domates ektim. Domatesler serpilince çiçeklerini kaybetti. Arkadaşlarıma göre domatesler sabah güneşi ister ki benim çitlerim bunu engellemiş olabilir.”

Çözüm  : Domatesler güneşi çok sever ve ışıkla büyür. Günde altı saat direkt gün ışığı ister. Domaterler gibi kırmızı biber. Patlıcan ve otsu bitkilerin çoğunu bahçenizin gün ışığı alan kısımlarına ekebilirsiniz. Oysa marul bezelye gibi bitkiler gölgelik yerleri sever.

8.       Fazla tohum mu ektiniz?

“Bahçede biraz kabak yetiştirmek istedim ve birkaç tohum ektim. Ancak kabaklar bahçeye yayıldı ve sonunda sarmaşıkları kesmek zorunda kaldık.”

Çözüm  : Kabak, kavun ve karpuz gibi meyveler çabuk büyür ve geniş alanlara kolayca yayılır. Bitki tercihini yapmadan önce iyi bir araştırma yapmakta fayda var. İnternetteki birçok arama motorundan ekeceğiniz bitkinin Latince adını öğrenebilir ve bilmeniz gereken pek çok şeyi bulabilirsiniz.

9.       Tarım ilacı zararlı mı?

“Bahçıvanlık maceramın ilk yılındayım ve bahçeme çiçek ekmek için uygun bir köşe buldum ancak maalesef toprak çim ve çiçek ekmek için uygun değil. Çim kıran hastalığı var. Peki, çözüm ne?”

Çözüm  : Kimyasal tarım ilaçlarının zehirleri toprakta uzun zaman kalır. Toprağı yabani otlar ve zehirli kimyasallardan arındırmak için doğa dostu karışımları sıcak su ve sirke ile eşit miktarda karıştırarak kullanacağınız alana birkaç gün arka arkaya ve istemediğiniz bitkiler sararana kadar serpin. Sirke zararlı bitkileri ve yabani otları kolayca öldürdüğü için zemini çim yetiştirmek için hazırlar.

10.       Bitkileri çok yakın ekmeyin.bitki-300x186

“En sevdiğimiz bitkileri aynı saksının içinde yanyana ektim ancak hem biçimleri deforme oldu, hemde yenecek gibi yetişmedi. Gelecek yıl her saksıya bir bitki mi ekmeliyim?”

Çözüm  : Bitki ekerken paket üzerinde ki kullanım bilgi ve yönergeleri mutlaka takip edin. Ancak yoğun ve pek çok bitki türü seçtiyseniz, örneğin domates gibi yüksek bitkilerin altına fesleğen gibi kısa ve çalımsı bitkiler ekerek katmanları oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

38,437BeğenenlerBeğen
26TakipçilerTakip Et
92TakipçilerTakip Et
42,400AboneAbone Ol