Ana Sayfa Bahçe / Balkon Dekorasyonu Bahçe Düzenlemesi İçin Ağaç Önerileri

Bahçe Düzenlemesi İçin Ağaç Önerileri

0

Bahçe düzenlemesi ilkbaharda bahçenin çehresini değiştiren, çiçekleri adeta konfeti gibi dökülen ağaçlardan sizin için seçtiklerimize bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Elma Ağacı ile Bahçe Düzenlemesi
Elma Ağacı

Elma Ağacı ile Bahçe Düzenlemesi

Son yıllarda saksıda yetişebilen bodur türleri ile de doğa tutkunlarının gözdesi. Dalından kırmızı elma yiyebileceğiniz ağacınızın terasınada yer alıyor olması harika değil mi? Toprağının organik maddece zengin olması yeterli.

Susuzluğa dayanıklı olmasına karşın siz toprak nemli oluncaya kadar su verin. Saksıda yetişen bodur elma ağacı ile bahçede yetişen türler farklı gelişim gösterir, unutmayın. Klasik bir elma ağacı, dikildikten 4-5 yıl sonra ürün vermeye başlar. Bodur ağaç türleri ise 1 sene sonra meyve verir.

Kiraz Ağacı

Kiraz Ağacı ile Bahçe Düzenlemesi

Meyve ağaçları arasında muhtemelen en popüler olanı kiraz ağacıdır. Neden derseniz, işe Japonya’nın Sakura festivallerini anlatmakla başlayabiliriz. Pembe tonlarında ki çiçekleri ağaç gövdesini, dallarını kapladığı an sanki bir şölen başlar. Fazla su sevmez, buna karşın kuru toprakta da sağlıklı gelişim göstermez.

Bunun için düzenli sulama da aşırıya kaçmayın. Hasada 4-5 gün kala susuz asla kalmamalıdır. Bu sayede daha lezzetli meyve alabilirsiniz. Hasattan sonra da yine sulamaya devam. Gelişimi için faydalıdır.

Şeftali Ağacı

Şeftali Ağacı ile Bahçe Düzenlemesi

Bol sulu bir şeftaliye kim hayır diyebilir? Pek çok meyve ağacında olduğu gibi, şefe baharda açan çiçekleriyle şölen yaratır adeta. Dikim için 1 yaşındaki fidanları tercih edin ve bölgenizdeki fidanlıklardan satın alın.

Toprağın drenajının iyi olmasını sağlayın. Sonbahar dikim için uygundur, ancak kışın sert geçtiği yerlerde ilkbaharda da dikim yapılabilir. Budamasını ihmal etmeyin; 3-4 metre boylarında kalmasına özen gösterin. Gübrelemeyi unutmayın. Hastalıklardan koruduğunuz sürece çok uzun yıllar meyve verir.

Erguvan Ağacı

Erguvan Ağacı ile Bahçe Düzenlemesi

İstanbul’un sembolü olan bir ağaçtır. Mor ve pembe tonlarında olan çiçekler ağacın tüm dallarını bahar günlerinde sarıp sarmalar. Bu görüntüsüyle oldukça dekoratif ve güzel bir görüntüye sahip olur. Boğaz’da erguvan turları düzenlenir.

Yaklaşık 9 metre boya sahip olur. Yaprakları yürek biçimindedir. Çiçeklenmenin ardından yapraklanır ve yine güzel bir görüntü oluşturur. Renkli bir ağaç olmasından dolayı bahçede odak noktası olmasını istediğiniz yere dikebilirsiniz. Düzenli sulama yapın.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler;

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version