Ana Sayfa Perde & Tekstil Asyalı Kumaşlar – Modern Sade & Çekici

Asyalı Kumaşlar – Modern Sade & Çekici

0

Asyalı Kumaşlar; Çözgüsü ipek, geçkisi pamuk olan bu kumaşlar yapım tekniklerinden ötürü, modern resim sanatına yaklaşacak görsellikte bir etki yapıyor. Son dönemde Avrupalı tasarımcıların dikkatini çeken ikat kumaşlar, modern ya da geleneksel yorumlarıyla dekorasyonda Orta Asya rüzgarı estiriyor. bu lüks kumaşı Orta Asya şehirlilerine dokuyordu.

Bugün Margilan bölgesinde bulunan atölyeler, günümüz moda ve iç dekorasyon dünyası için, rengarenk ikat kumaşlar dokuyor. Çözgüsü ipek, geçkisi pamuk olan bu kumaşlar yapım tekniklerinden ötürü, modern resim sanatına yaklaşacak görsellikte bir etki yaratıyorlar.

Uçan Bir Halıya Atlayıp…

İkat, suzeni, batik gibi kumaşları ve yöresel kilimleri nomad başlığı altında toplamamızın nedeni, yerleri ya da yurtlarının belirsiz olması değil, özellikleri ve güzellikleri yüzünden tüm dünya üzerinde seyahat etme gücüne sahip olmalarıdır. Uçan bir halıya atlayıp, kumaşlarla dünyayı gezmek kim istemez? Ya da tüm dünyayı gezen kumaşları evde misafir etmeyi?

İlginizi Çekebilir; Etro Home Ev Modasına Yön Vermeye Başladı

Asyalı Kumaşlar & İkat Nedir?

İkat genel olarak dokumadan önce ipliklere uygulanan su geçirmeyen ve neme karşı gelebilen bir madde ile hazırlanan çözgünün belirli aralıklarla sıkıca patlatılmasıyla uygulanan bir boyama tekniğidir.

Başka bir deyişle ikat, resistli boyama tekniklerinden birisidir. Çifre İkat, dokumada kullanılan çözgü ve örgü olarak adlandırılan her iki iplik türünün de düğümler atıldıktan sonra renklendirilmesi olarak tanımlanabilir.

İlginizi Çekebilir; Katlamalı Perde Modelleri & Kullanımı Hakkında

İkat Tekniği

Malaya dilinde ise ikat “düğümlenmiş” ya da “bağlanmış” anlamına gelir ki, bu iki sözcük aslında süreci anlamamıza yardımcı olur. Dünya üzerindeki pek çok kültürde yeri olan ikat tekniği hala Arjantin, Ekvator, Bolivya, Guatemala ve Türkiye’de de kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir; Stor Perdelerde Dijital Baskı Modası!

Bir Statü Sembolü

Hindistan, Tayland, Japonya ve bazı güneydoğu ve Asya ülkelerinde İkat’ın önemli bir yeri vardır. Bir statü sembolü olan ikat, güç, refah ve prestiji temsil eder. İkatı bu kadar değerli yapan en önemli özelliği, her seferinde başka bir desenle karşılaşma heyecanıdır. Seri üretim ürünü olmayan ikatın sırrı, kusurlarında gizli.

İlginizi Çekebilir; Son Moda Yatak Örtüsü Modelleri

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version