Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Akıllı Saat – Alınabilecek En İyi 6 Model

Akıllı Saat – Alınabilecek En İyi 6 Model

0

Son dönemin en popüler aksesuarlarından birisi olan akıllı saat modelleri oldukça ilgi görmeye devam ediyor. Peki satın alınabilecek en iyi akıllı saat hangisi?

Artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte kol saatleri yerini akıllı saatlere bırakmaya başladı. Kol saatleri sadece zamanla ilgili sizlere bilgi verirken, akıllı saatler zaman dışında, adımınızı saymaktan kalp atış hızınıza, mesaj gösterimi ve cevaplamaktan yaktığınız kaloriye, hava durumundan telefon görüşmesi yapmaya kadar birçok kolaylık sağlayarak günlük hayatta akıllı telefonla yapabileceğiniz anahtar işlemleri yapmanızı sağlıyor. Öncelikle sağlığı ön plana alarak piyasaya çıkan bu yeni aksesuarlar, gün geçtikçe mini bir akıllı telefon işlevi görmeye başladı. Gelen aramaları cevaplayabiliyor, arama yapabiliyor, mesajları okuyup yanıtlayabiliyor hatta müzik dinleyebiliyorsunuz.

Birçok işleviyle herkese büyük kolaylık sağlayan akıllı saatler, artık birçok insanın vazgeçilmezleri arasına girdi. Ancak piyasada karşımıza farklı markalardan birçok farklı modelde akıllı saatler karşımıza çıkıyor. Bunların en önemlileri arasında tabii ki Apple, Samsung, Huawei ve Xiaomi bulunuyor. Bu ana markaların dışında akıllı saat pazarında birçok etken rol oynayan markaları da görmem oldukça mümkün. Diğer markalarda olmayan farklı ve dikkat çekici özellikler kullanarak piyasada yer almaya çalışan markaların da olması gözlerden kaçmayan bir farklı detay.

Akıllı saat alacak kişiler için kullanıcının günlük yapacağı işlere uygun bir akıllı saat almaya yönelmesi kadar normal bir durum bulunmamakta.. Bu bağlamda akıllı saat alacak kullanıcıları günlük ihtiyaçlarının dışında rahatlığını da ön plana tutacak marka ve modeller arıyor. Bunu göz önünde bulundurarak, piyasadaki en iyi akıllı saatleri inceledik ve sizlerin ihtiyaçlarınızı giderecek özellikleri sizlerle buluşturduk. Şimdi gelin, satın alabileceğiniz akıllı saatlere birlikte göz alalım.

Apple Watch Seri 7

Apple Watch Seri 7

Akıllı saat denince akla gelen ilk markalardan birisi olan Apple, son akıllı saat modeli Apple Watch Seri 7 ile listemizdeki ilk sırayı alıyor. Watch Seri 7, 2021 yılının ekim ayının ortalarında kullanıcılarıyla buluştu.

Apple, Watch Seri 7’de tasarım olarak Watch Seri 6’ya göre çok büyük değişiklikler yaptı diyemeyiz. Saatin tasarımında en çok dikkat çeken nokta ekran kısmı oluyor. Çünkü Apple, Watch Seri 7 ile birlikte kullanıcılarını daha geniş kullanım alanına sahip bir ekranla buluşturdu. Ayrıca Apple, saatin en dayanıklı Apple Watch modeli olacağını söylüyor. Çünkü Apple Watch Seri 7, yapılan testlere göre toz ve suyun dışında çatlamaya da dayanıklı. Bundan dolayı Apple, saatin dayanıklılığı konusunda oldukça iddialı. Saatte Apple S7 yonga seti mevcut. Ayrıca Apple, Watch Seri 7’de kullanıcılarına 32 GB kapasiteli bir dahil depolama alanı sunuyor. WatchOS 8 ile birlikte gelecek olan saat, hem donanımıyla hem de içerdiği özelliklerle kulıanıcılarını memnun ediyor.

Apple, saatte gelişmiş sensörlerin bulunduğunu belirtiyor. Bu sayede kullanıcılar, kandaki oksijen ve kalp ölçümü dışında diledikleri zaman EKG çekebilecekler. Bunun dışında saat, artık klasikleşen uyku takibi, kalori takibi gibi özelliklere de sahip. Şirket, saatin şarj performansının %33 oranında iyileştirildiğini söylüyor. Böylece Apple Watch Seri 7, 45 dakikada %0’dan %80’e ulaşıyor. Apple Watch Seri 7 modelleri, Türkiye’de 8.399 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Samsung Galaxy Watch 4

Teknoloji devi Samsung, yeni modeliyle en iyi akıllı saat önerilen listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Samsung hayranları başta olmak üzere çoğu teknoloji meraklısı, uzun zamandır Galaxy Watch 4‘ün piyasaya çıkmasını bekliyorlardı. Samsung, hayranlarını daha fazla bekletmeden saati geçtiğimiz günlerde dünya genelinde satışa çıkartmaya başladı.

Şirket, saatin 1.2 ve 1.4 inç ekrana sahip iki modelini satışa çıkarttı. İki model arasında donanımsal olarak bir fark yok. Fakat 1.2 inç ekrana sahip model 42 mm kordona sahipken 1.4 inç ekrana sahip olan model 46 mm kordona sahip. Yani 1.2 inç ekrana sahip olan model, bileği ince kişiler için daha uygun diyebiliriz. Bunun dışında Samsung, saatin yonga seti kısmında Exynos W920 kullanmayı tercih etti. Saatin işlemci kısmında ise ARM Cortex-A55 bulunuyorken grafik işlemcisi kısmında ise Mali-G68 mevcut.

Samsung, donanım anlamında güçlü bir saat yapmayı hedefledi diyebiliriz. Çünkü saatte, güçlü işlemcilerin yanı sıra 1.5 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı mevcut. Bunlar da saati, günümüzde en güçlü donanıma sahip akıllı saatlerden birisi yapıyor.

361 mAh bataryaya sahip olan saat, ortalama 40 saat kullanım ömrü sunuyor. Bu süre de günümüzdeki akıllı saatler için ideal diyebiliriz. Akıllı saatlerde donanım özellikleri kadar saatin uygulamaları da önem taşıyor. Samsung, bu konuda da donanım kısmında olduğu kadar iddialı. Saatte birçok spor ve sağlık uygulaması bulunuyor. Bunun dışında saatte Spotify, Strava gibi kullanıcıların ilgisini çekecek uygulamalar da yüklü olarak geliyor. Ayrıca yeni işletim sistemi sayesinde Wear OS uygulamalarını da destekliyor. Samsung, Galaxy Watch 4 modelleri Türkiye’de 3.699 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Huawei Watch 3 Pro

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Huawei, son zamanların en iddialı akıllı saat modellerinden birisiyle teknoloji gündemine oturmayı başardı. İddialı donanım ve tasarımıyla dikkat çeken Huawei Watch 3 Pro, fiyatıyla da dikkat çekmeyi başarıyor.

Şirket, saatte 1.43 inç boyutunda AMOLED bir ekran kullanmayı tercih etti. AMOLED bir ekran bulunması, saatin kullanıcılarını ekran konusunda fazlasıyla memnun olmalarını sağlıyor. Bunun dışında Huawei, HarmonyOS işletim sistemini kullandığı saatte 2 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı kullandı. Huawei, saatin en çok kullanım ömrü konusunda iddialı diyebiliriz. Çünkü saatte 790 mAh batarya mevcut. Bu batarya da saatin kullanıcılarına, yaklaşık 120 saatlik bir kullanım ömrü sunuyor. Tabii ki bu kullanım süresinin kullanıcının saatte kullandığı uygulamalara göre değiştiğini belirtmemiz gerekiyor.

Saatte birçok spor ve sağlık uygulaması yer alıyor. Bunun dışında Huawei, saatte çoğunlukla kendi geliştirdiği uygulamaları kullanmayı tercih etti. Gelen çağrıları cevaplama, mesaj cevaplama gibi temel özelliklere sahip olan saat, vücut ateşini ölçme özelliğine de sahip. özellikleri ve tasarımıyla kendisine hayran bırakan Huawei Watch 3 Pro, fiyatıyla ise akıllı saat kullanıcılarını üzüyor. Çünkü Huawei, saati Türkiye’de 8.999 TL’den başlayan fiyatlarla satıyor.

Amazfit GTR 3 Pro

Listemize bir başka Amazfit modeliyle devam ediyoruz. Şirket, yakın zamanda GTR 3 Pro modeliyle kullanıcılarının karşısına çıktı. Saat, hem tasarım hem donanımıyla kullanıcılarının beğenisini toplamayı başardı. Bundan dolayı Amazfit GTR 3 Pro, en iyi akıllı saat önerileri listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Saatte 1.45 inç büyüklüğünde AMOLED bir ekran mevcut. Ekran, kullanıcılarına 480×480 piksel çözünürlüğünde hizmet veriyor. Ekranın en çok öne çıkan özelliklerden birisi, sürekli açık olarak çalışıyor olabilmesi oluyor.

Amazfit, saatte 450 mAh bir batarya kullanmayı tercih etti. Bu batarya, kullanıcılarına az kullanımda yaklaşık 10 gün kullanım süresi sunuyor. Bunun yanı sıra bataryanın dolum süresi ise 120 dakika olarak öne çıkıyor. Bu sayede Amazfit, batarya anlamında da kullanıcılarını memnun ediyor. Akıllı saatin donanımı kadar sunduğu özellikler de önemli. Amazfit GTR 3 Pro, uygulama çeşitliliği bakımından da ön plana çıkıyor. Saatte müzik çalar, kalori takibi, çoklu spor modu gibi temel özellikler mevcut. Bunun yanı sıra Amazfit, saatte kullanıcılarına Alexa desteğinden yaklaşık 500 şarkı depolama desteğine kadar çok çeşitli özellikler sunuyor.
Amazfit GTR 3 Pro, Türkiye’de 3.600 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Honor Watch Magic 2

Çin merkezli Huawei’nin bünyesinde bulunan Honor’un yeni akıllı saat modeli Honor Magic Watch 2 1,39 inç boyutunda AMOLED dokunmatik panele ev sahipliği yapıyor. 14 güne kadar pil ömrü sunan akıllı saat, 15 farklı spor modunda aktivite takibi ve stres seviyesini ölçüp gerektiğinde egzersiz önerileri sunuyor. Akıllı telefona Bluetooth ile bağlıyken dahili hoparlör ve mikrofon üzerinden çağrıları yanıtlama özelliğine sahip olan Honor Magic Watch 2500’e kadar şarkıya ev sahipliği yapabilecek depolama alanına sahip. Hem iPhone hem de Android işletim sistemi ile çalışan telefonlarda kullanılabilen Honor Magic Watch 2 de tıpkı Huawei’nin akıllı saatleri gibi, Huawei Sağlık uygulamasıyla çalışıyor.

Huawei TruSleep 2.0 teknolojisine sahip olan cihaz, kullanıcının uyku kalitesini takip ederek, uyku kalitesini artırmak için çeşitli önerilerde de bulunuyor. Akıllı saatin en dikkat çeken artısı uzun pil ömrü. Honor Magic Watch 2’nin 14 güne kadar pil ömrü sunduğunu belirtiyor.
14 güne varan kullanım tabiki saati kullanım performansınıza ve parlaklık ayarlarına göre değişiklik gösteriyor. Ancak cihaz ortalama bir kullanıcıya tek şarj ile rahatlıkla 10 güne kadar kullanım imkanı sunuyor.

Honor Magic Watch 2’nin bir diğer öne çıkan yani pek çok aktivite takip seçeneğine ev sahipliği yapması. Gün içerisinde stresi de ölçen cihaz, 50 metreye kadar suya dayanıklı ve suyun altında dahi kullanıcısının kalp ritmini ölçebiliyor. Cihazın GPS özelliği de odukça başarılı bir performans sunuyor. Honor Magic Watch 2 akıllı saatinin fiyatı ise 1.679 TL.

Xiaomi Mi Watch

Xiaomi Mi Watch akıllı saatler arasında uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. 1.78 inçlik, 410 x 410 piksel çözünürlüğünde renkli AMOLED ekran ile gelen saatin, ekran yoğunluğunun 326 ppi olduğu duyuruldu. Farklı kayış alternatifleri bulunan saatin, boyutunun ise 44 milimetre olduğunu belirtelim. Qualcomm’un Snapdragon 3100 Wear işlemcisi ile gelen saatin işlemcisi 1.2 GHz hızında çalışan dört adet ARM Cortex-A7 çekirdeğe sahip. Grafik birimi tarafında ise Adreno 304 görev alıyor. Bu arada işlemcinin de 28 nm üretim teknolojisi ile üretildiğini belirtelim.

Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısını destekleyen saatte ayrıca NFC desteği de bulunuyor. eSIM teknolojisi de belirli pazarlarda kullanıcılara sunuluyor. Kullanıcının sesli arama yapmasına olanak sağlayan saatin üzerinde hoparlör ve mikrofon da bulunuyor. MIUI Fır Watch arayüzü ile gelen saat, temelde MIUI işletim sistemine sahip. 570 mAh’lik bataryadan beslenen saatin 36 saatlik batarya süresinin olduğu açıklandı. Akıllı saatler özellikle sağlık takibi yapabiliyor olmalarıyla da öne çıkıyor. Mi Watch da kalp atış hızının yanında oksijen takibi bile yapabiliyor.

100’den fazla kadran seçeneğine sahip olan saat, Mi Home cihazlarının yanında masa lambalarını ve hava temizleyicileri de kontrol edebilen uygulamalar ile geliyor. Ayrıca QQ Messenger, QQ Music, Fitness takibi ve Umetrip gibi 40 popüler uygulamada saat tarafından destekleniyor. Cihazın fiyat ise 1.485 TL olarak karşımıza çıkıyor.,

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version