Ana Sayfa Öneri ve Fikirler Adalar Türkiye’nin Tatil Cenneti

Adalar Türkiye’nin Tatil Cenneti

0

Adalar yaz tatilinin son aylarına özel, şehirden biraz daha uzaklaşarak doğal güzelliklerin arasında huzur dolu bir tatil için sizlere yeni rotalar belirledik. Ülkemizin birbirinden güzel turizm destinasyonlarından, kısa süreli tekne ya da feribot yolculuğuyla ulaşabileceğiniz, pırıl pırıl cam gibi suyunda özgürce yüzebileceğiniz adalar bir araya getirdik. Her birinin ortak noktası dört tarafının sularla kaplı olması olsa da her biri ayrı doğal güzelliğe sahip, her biri mutlaka görülmeye değer. Şimdiden iyi tatiller..

CUNDA ADASI

CUNDA ADASI

Tipik bir Ege kasabası olarak gönüllere taht kuran Cunda Adası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunuyor. Yemyeşil doğayı arkanıza alarak Cunda Adası’nda denize girebileceğiniz en güzel yer ise Milli Park sınırları içinde yer alan Ortunç Koyu. Deniz keyfinize biraz ara vermek isterseniz ada içerisinde kısa bir tarihi ve kültürel tura çıkabilirsiniz. Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, Taksiyarhis Kilisesi ve Ayışığı Manastırı’nı ziyaret edebilir; cıvıl cıvıl Cunda sokaklarındaki tarihi Rum konakları ve taş evlerin güzelliğini fotoğraflayabilirsiniz.

GÖCEK YASSICA ADALARI

Ülkemizdeki mavi yolculuk tutkunlarının olmazsa olmaz rotalarından Göcek Yassıca Adalar, Fethiye Körfezi’ndeki çok sayıda adanın sıralanmasıyla yaz aylarında yüzlerce yat ve tekne demir atıyor. Çam ağaçlarının turkuaz rengindeki sulara eğildiği, mavi ile yeşilin iç içe oluşu, kuşların cıvıltısı, güneşin ışıltısı, sessiz sakin geceleri, ışıl ışıl yıldızlarıyla bu cennet ada, tüm ziyaretçilerine unutulmaz güzellikte bir tatil sunuyor.

SEDİR ADASI

Gökova Körfezi’ndeki Sedir Adası, Muğla Akyaka’dan ya da Çamlık İskelesi’nden kalkan teknelerle ulaşabilir konumda. Kleopatra ismiyle de bilinen Sedir Adası, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altındadır. Efsaneye göre Marcus Antonious tarafından, Mısır Kraliçesi Kleopatra için Kuzey Afrika’dan getirtilmiş kumlara sahip olan adanın doğal güzelliklerinin yanı sıra sedir ağaçları arasındaki Cedrae Antik Kentini de ziyaret edebilirsiniz.

BOZCAADA

Çanakkale’nin şirin mi şirin ilçesi ve ülkemizin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, sadece masmavi suları ve sakin koylarıyla değil bağ bozumu, deniz feneri, yöresel lezzetleri, rüzgar gülü, gün batan, ada sokakları, tarihi ve turistik yapısıyla da görevleri büyülüyor. Geyikli’den hareket eden feribotlarla yarım saat süren keyifli bir yolculuğun ardından Bozcaada’da, Ayazma, Habbele Plajları ile Akvaryum, Çayır ve Tuzburnu Koylarında mutlaka denizin ve güneşin keyfini çıkarmadan dönüş yoluna geçmemelisiniz.

KEKOVA ADASI

Hem tarihi hem de doğal güzelliği sıra dışı bir açıdan gözlemlemek isterseniz Antalya’nın Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki Kekova Adası‘na mutlaka uğramalısınız. Milattan sonra 200’lü yıllarda sular altında kalan batık şehre ev sahipliği yapan adaya gitmek için tabanı cam pencerelerle kaplı olan teknelere binerseniz batık şehrin izlerini de kolaylıkla görebilirsiniz. Kekova’ya özel düzenlenen tekne turlarıyla da Tersane Koyu, Akvaryum Koyu, Hamidiye Koyu’nda yüzme molaları ve Kaleköy’deki Simena Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

KALEM ADASI

İzmir’in Dikili ilçesinde bulunan Kalem Adası, yaklaşık 40 km uzunluğundaki plajıyla ve turkuaz rengindeki deniziyle Ege’nin Maldivleri olarak biliniyor. Ülkemizin diğer kıyılarında pek rastlanılmayan turkuaz renkteki ada denizinin altı da üstü kadar büyüleyici. Midilli Adası’nın tam karşında bulunan ve yön her dönemi dalış tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği adaya, günübirlik bir tatil rotası oluşturabilirsiniz.

SULUADA

Eşsiz ada manzarası ve bembeyaz kumsalıyla tropik adaları aratmayan Suluada, Antalya’nın en bakir noktalarından biri. Birçok canlıya yuva olan ve biyoçeşitlilik açısından da oldukça zengin Suluada‘dan çıkan tatlı suyun ise tarih boyunca şifalı olduğu ve bazı hastalıklara iyi geldiği biliniyor. 45 dakika süren keyifli tekne yolculuğu sonrasında varacağınız Suluada’nın turkuazdan maviye koyulaşan deniziyle popülerliği günden güne daha da artıyor.

YORUM YOK

Yorumunuzu Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version