Ana Sayfa / Öneriler / Yatak için alışveriş

Yatak için alışveriş

Nevresim takımı, yatak örtüsü ya da dekoratif yastıklar… Uzun yıllar yıpranmadan kullanabileceğiniz ve paranızın karşılığını alacağınız bir alışveriş için bilmeniz gerekenler…

Kaliteli dokuma nasıl anlaşılır?

Basitçe anlatacak olursak, bir metrekarelik alan içine düşen ilmek sayısıdır. Bu sayı yatay (atkı) ve dikey (çözgü) ilmek sayısına bağlıdır.  Bazı özel dokumalar da ise atkı sayısı çözgü sayısına oranla daha fazla olabilir ki bu fazlalık genellikle dokuma sonlarına eklenir. Bu sebeble kaliteli iplik sayısı herzaman kaliteli dokuma anlamına gelmez. Dokumacılara göre bir santimetrekarelik alan içine düşen maksimum limek sayısı 80-100 arası değişir.

Satın alırken nelere dikkat etmeli?

Satınalırken etiket üzerinde bakmanız gereken üç önemli nokta var. Eğer “mısır
vendita_kirmizi_nevresim_takimi.pamuğundan üretildi”
 yazıyorsa bu, dokuma sonnuna ekstra ilmek atılmış demektir. Ekstra ilmek kalite anlamında yanlış anlaşılsa da, “mısır pamuğu” dünyanın en kaliteli pamukları arasında sayılır. Mısır pamuğu kadar olmasa da Amerika’da yetişen “pima” pamukları da kaliteli ürünler arasında yer almaktadır. Ancak satın alırken etikette “yüzde 100 mısır pamuğu” yazısını okumalısınız. Aksi taktirde küçük miktarda içeriyor olabilir.

Tercihlerinizi belirleyin

Tercihiniz dayanıklılıktan yanaysa ilmek sayısının 60 ile 80 arasıda değişen Percale
(poplin) kumaşlara
yönelebilirsiniz. Ayrıca bu kumaş türü daha yoğun örgülü olan pamuk satene göre çok daha hafiftir. Ancak pamuk yumuşaklığına dokunmayı seviyorum diyorsanız en az 80 ilmek dokumalı kumaşları seçebilirsiniz. Tercihiniz ipekten yanaysa minumum 120 ilmek yoğunluğunda pamuk saten takımlar kullanabilirsiniz. Seçimlerinizi yaparken mevsimleride göz önünde bulundurmalısınız. Yazın daha hafif olan 44 ile 57 ilmekl Ranforce ve Kreton gibi dokumalar kullanılabilir. Kumaşın ağırlığı ilmek yoğunluğuna göre değişir.

Dip not: tüm bu ilmek sayıları ve dokuma çeşitleri karışıklık yaratıyorsa o zaman uyurken rahat edebileceğiniz seçenekleri değerlendirin. Sabah kaktığınızda cildinizde kızarıklık ya da uyku sırasında fazla terleme gibi rahatsızlıklarınız varsa belkide yatak tekstillerinizi değiştirmeniz gerektiğine işarettir. Satın alırken ilmek sayılarını aklınızda tutamayabilirsiniz ama desen ve renk uyumu kadar sizin için en sağlıklısını seçmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir