Ana Sayfa / Dekorasyon / En temel dekorasyon fikirleri, ilkeleri

En temel dekorasyon fikirleri, ilkeleri

İyi dekore edilmiş (düzenlenmiş) bir ev ortamı aile bireylerine; rahat çalışma, dinlenme ve tüm ihtiyaçlarını karşılama olanağını sağlar. Düzenli bir ev; aile bireylerinin birlikle boşça vakit geçirmeleri için gerekli olduğu kadar, akraba, arkadaş ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesinde de etkili bir faktördür.

Dekorasyonda Oranlar,

dekorasyonda-oranlar

Tamamen ölçeklendirme ile ilgili. Mobilyalar ve objeler hem birbirleri ile hem de içinde bulundukları oda ile orantılı seçilmeli. Küçük bir odayı büyük aksesuarlar ve geniş iskemleler ile doldurmak istemezsiniz ya da ince küçük kartonpiyerleri geniş, yüksek tavanlı bir odada kullanmak. Ayrıca büyük ve koyu desenli döşemelik kumaşları büyük mobilyalara saklamayı da unutmamalısınız. Sadelik, azın çok olduğu anlamına gelir. Kargaşayı, kalabalığı minimum düzeyde tutun. Masa ya da sehpa üzerinde işlevi de olan birkaç obje güzel görünür ama çok fazla olduğunda rahatsız edicidir.

Dekorasyonda Elverişlilik,

elverisli-dekorasyon

Objeleri uygunluğuna, işlevselliğine, elverişliliğine göre değerlendirmektir. Eğer bir kanepenin döşemesini değiştirecekseniz, bunun için yeterince güçlü, yıpranmaya müsait olmayan bir kumaş seçmelisiniz. Zarif perdelere uygun narin ve hassas kumaşlar değil. Elverişlilik aynı zamanda biçimsel ve tarihi içeriğe de uygulanabilinir. Victorya dönemi stili bir salona modern krom bir sehpa ve ayna koymak uygun olacaktır. Yakışacaktır mesela.

Dekorasyonda Sadelik,

sade-dekorasyon

Azın çok olduğu anlamına gelir. Kargaşayı, kalabalığı minimum düzeyde tutun. Masa ya da sehpa üzerinde işlevi de olan birkaç obje güzel görünür ama çok fazla olduğunda rahatsız edicidir.

Dekorasyonda Aksesuarlar

mobilya-aksesuar

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez tamamlayıcıları olan aksesuarlar, her zaman gözde unsurlar olarak önemlerini koruyorlar. Önemli olan, onları belli bir amaca yönelik olarak doğru ve işlevsel kullanmak. Bunun yanı sıra evde var olan ve artık kullanmadığımız çeşitli objeleri, tarzlarını değiştirerek, boya ile ve farklı amaçlara yönelik olarak kullanılabilir. Böylece yeni ve farklı aksesuarlar yaratabilirsiniz. Boş kalan köşeleri, tercihen içinde canlı bitkilerin olduğu bir saksıyla, çeşitli boyutlardaki çerçevelerle ya da tarzınıza uygun bir sandalye ile doldurabilirsiniz. Bu durumda seçeceğiniz aksesuarların ebatlarının mekânla uyumlu olmasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir