Ana Sayfa / Bahçe Dekorasyonu / Bahçede en çok yapılan 10 hata (1. kısım)

Bahçede en çok yapılan 10 hata (1. kısım)

Yaz aylarında bahçe ve balkon için hızlı bir çalışma başlıyor. Ve kimi zaman dönüşü olmayan hatalar yapılıyor. Çiçek ekmekten, bitki seçimine olası 10 hatayı ve çözümü derledik.

1.       Yanlış yerde yanlış çiçek

bahce-koltuklari“Bahçede bitki yataklarını yükselttik. Çevresini taze çimle süsledik ve yeni bir sulama sistemi yerleştirdik. Ancak taze çimler kupkuru sıcaklarda bile hep çamurlu  ve vıcık vıcık.”

 

Çözüm  : Bitki yataklarını komple iptal etmenize gerek yok. Yükselttiğiniz yatağa ektiğiniz bitkileri topraktan çıkartın ve serdiğiniz muşambaya yerleştirin. Derenajı yerleştirmek için üzerine 10 cm. kalınlığında ve eşit miktarda çakıl taşı yayın. Daha sonra bitki yatağını taze organik gübre ile doldurun.

2.       Ayıklarken dikkat!bahçevan-bitki-ayıklamak

“Geçen yaz bahçeme birkaç uzun ömürlü bitki diktim. Bu bahar çiçeklerin hepsi filizlendi fakat yabani otlar sardı. Yabani otlardan temizlemek için köklerinden çektim. Ancak bir zaman sonra anladım ki otlar yerine çiçek köklerini çıkartmışım. Ne yapacağım?”

Çözüm  : Sizin gibi amatör bir bahçıvan için bitkileri takip etmek zor olabilir. Güzel çiçeklerin arasında çıkan yabani otları toplarken çiçekleride yok etmeyi kim ister ki? Bu tarz temizlik işleri yaparken en doğrusu fidanlık etiketlerini kullanmak. Ektiğiniz her bitkinin dibine bu etiketleri yerleştirerek hatayı önlersiniz. Bir öneri: Tahta lolipop çubuklarını renklendirerek çiçek öbeklerine saplamak da diğer bir seçenek.

3.       Toprağı ihmal etmeyin

“Geçen yıl toprağımızı yenilemeyi ihmal ettik ve bitkiler çiçek açmadı ve ağaçlar meve vermedi yada öldü…”

Çözüm  : Toprak değişim dönemleri her bölgere göre değişir. Bunun anahtarı; ne tür bir toprakla uğraştığınızı bilmek için her yıl torak testini yaptırmak ve ekeceğiniz bitki türlerini öğrenmek. Bunun için geliştirilmiş toprak test kitlerinden alarak kendinizde yapabilirsiniz. Daha sonra toprağı önerildiği çekilde yerleştirin. Bunun için mutlaka eşit miktarda organik gübre kullanmalısınız. Çünkü toprak ihtiyaç duyduğu besinleri en sağlıklı biçimde alır ve sağlıklı bitki gelişimi için mikrobiyal aktiviteyi sağlar.

Yazının devamı için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir