Ana Sayfa / Aksesuar / 2012 dekorasyon trendleri evinizde

2012 dekorasyon trendleri evinizde

2012 dekorasyon trendlerine göz atmaya ne dersiniz?

2012 Trendleri

Kisha Mimarlık ortaklarından Taner Ergör ve Murat Muratoğlu, 2012 yılında dekorasyonda aynı tornadan çıkmış kimliksiz yeni konutların yerini sıcak renklerin hakim olduğu ve dokulu duvar kağıtların doğal ahşap ürünlerle bütünleştiği yaşam alanları alacağını belirtti. Her alanda olduğu gibi bu yıl ki mimari trendlerde de eskiye dönüşün izleri görülecek.

2012 yılında mekanlarda aydınlatma tasarımları ön plana çıkarken tasarımlarda sanatsal ögelerin izlerini net bir şekilde göreceğiz. Perde, döşemelik kumaş ve duvar kağıdı gibi ürünlerde sadelik ön plana çıkarken dekorasyonda renk paletlerinin serbestçe kullanılacağı bir yıl olacak.

Yenilikçiliğin ön plana çıkacağı 2012 yılında doğu ve batı kültürlerinin ürünleri bir arada kullanılacak. Modern bir anlayışla dekore edilmiş mekanlarda İran ve Hindistan halılarını görebilecek aynı ortam içinde Uzakdoğu kültürüne ait ahşap ürünlere de rastlayacağız.

Uzun bir süredir birçok evin karakterini belirleyen minimalist dekorasyon anlayışı yerini doğal ahşap malzemeli mobilyalara, day light olarak tabir edilen yerden aydınlatma ürünlerine ve daha öncesinde tercih edilmesi cesaret isteyen canlı ve zıt renklerin beraber kullanıldığı ortamlara bırakacak.

Her yıl farklı mimari trendlerin benimsendiği dekorasyon dünyasındaki hızlı değişim, çağımızın gereklilikleri doğrultusunda şekillenmeye devam ediyor. Kisha Mimarlık ortakları Taner Ergör ve Murat Muratoğlu, her ne kadar trendlerin geçici fikirlerden ibaret olsa da, trendlerden gerektiği düzeyde abartılmadan yararlanılması yada fikir oluşturmada örnek alınması mimarlık adına doğru bir yol olduğunu belirtirken, trendlerin yanlış kullanımı kişiliği olamayan birbirine benzer görünüme sahip yaşam alanlarının vücuda getirilmesi sebep verdiğine dikkat çekmekteler.

Bknz : Ev dekorasyonu

Kültürel değişimler etkili

Günümüzde kültürel değişimler ile birlikte kendini gösteren ve dünyanın her noktasını etkileyen, hemen her yerde benzer tasarımların oluşturulduğu tasarımların ön plana çıktığını belirten Bağcı, “Farklı egzotik kalıntıların ve geleneklerin keşfedildiği, batısal etkilerin ön planda olduğu ve bunlara entegre edildiği eğilimler, ciddi anlamda trendleri olmuş durumda” açıklamasında da bulundu.

Dekorasyonda kişisel ya da kurumsal özellikler öne çıkmalı

Dekorasyonda trend peşinde koşulmaması gerektiğini belirten Meral Bağcı, Bir trend yayılıyor, herkesin evi birbirine benziyor, fabrikasyon gibi. İnsanlar evlerini moda diye bir sürü çirkin eşya ve obje ile dolduruyor. Bir gökdelen katındaki dairede Bali ya da Hint tarzı bir ev oluşturabiliyorlar, bu beni gerçekten çok şaşırtıyor. Mekanın dekorasyonu sahibinin kimliğine, hayata bakışına, bulunduğu yere uygun ve karakter sahibi olmalı. Mimari çözümler ve kararlar trendlere göre şekillenemez. Dekorasyonda önce kimlik oluşturulmalı ondan sonra trendlerden gerektiği kadar abartmadan faydalanılması gerekir dedi.

Bir yorum

  1. Faydalı bilgi emegınıze saglık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir